لوچیا چیست؟

لوچیا که به خون‌ریزی پس از زایمان گفته می‌شود، ترشح طبیعی خون و مخاط از رحم، پس از زایمان است. لوچیا بلافاصله پس از زایمان آغاز می‌شود و به مدت چهار تا شش هفته پس از زایمان می‌تواند ادامه یابد. در ۱۰ تا ۱۴ روز اول شدت خون‌ریزی زیاد است. در برخی از خانم‌ها دوره ترشح و خون‌ریزی کوتاه، و در برخی دیگر کمی بیشتر از چهار تا شش هفته است.

مشخصات لوچیا

لوچیا شبیه خون قاعدگی است، اما معمولا سنگین‌تر از آن است و نسبت به یک دوره قاعدگی معمولی بیشتر طول می‌کشد. همچنین حاوی عناصری مانند بقایای جفت است، که در خون قاعدگی یافت نمی‌شود. لوچیا، ممکن است به رنگ صورتی، قهوه ای یا زرد باشد و آبکی به نظر برسد.

اگر لخته‌های کوچک خون موجود در لوچیا کوچک‌تر یا به اندازه یک آلو باشند و در یک دوره ۲۴ ساعته تعداد لخته‌های دفع شده زیاد نباشد، این حالت طبیعی است. در غیراینصورت لازم است تا به پزشک مراجعه کنید.

علت لوچیا چیست؟

رحم به مدت ۹ ماه علاوه‌بر نگهداری جنین، جفت و مقدار زیادی بافت رحم و خون اضافی را در خود جای داده‌است. توجه داشته باشید در طول این ۹ ماه قاعدگی انجام نشده است. هنگامی که نوزاد متولد می‌شود، رحم تمام این مواد اضافی را از طریق انقباضات رحمی پس از زایمان دفع می‌کند، که یک فرایند طبیعی است. این انقباضات به رحم کمک می‌کنند تا به اندازه طبیعی خود برگردد.

 • naNO-ATTENTION

  اندازه رحم معمولاً به اندازه یک پرتقال است. اما در دوران بارداری تا زمانی‌که نوزاد متولد شود، تا حدود ۳۸ سانتی‌متر یعنی به اندازه یک هندوانه کشیده می‌شود. 

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

انواع لوچیا

ظاهر لوچیا در طول زمان تغییر می‌کند، زیرا رحم به تدریج خون و بافت اضافی را پاک‌سازی می‌کند. به طور معمول، خونریزی به چهار حالت زیر خواهد بود:

 • list
  در ابتدا، لوچیا قرمز تیره بوده و مایع ترشح‌شده سنگین است
 • list

  پس از حدود چهار تا ۱۰ روز، لوچیا روشن‌تر شده و به رنگ صورتی یا قهوه ای در می‌آید

 • list

  بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز، لوچیا به‌صورت لکه ظاهر می‌شود، مانند لکه‌بینی که قبل یا بعد از پریود دیده‌ می‌شود

 • list

  برای روزها یا هفته‌های آخر، لوچیا بیشتر شبیه مخاط آبکی بوده و رنگ آن سفید یا زرد خواهد بود. همچنین در این زمان ترشح لوچیا بسیار نامنظم است

علاوه‌بر زایمان طبیعی، در زایمان سزارین نیز ترشح لوچیا وجود دارد، اگرچه ممکن است نسبت به زایمان واژینال مقدار خون‌ریزی کمتر باشد. پس از عمل سزارین، پزشک حفره رحم را بررسی می‌کنند تا از خروج و حذف کامل جفت مطمئن شود. اگر مقداری از جفت در رحم باقی‌مانده باشد طی لوچیا دفع می‌شود.

درمان لوچیا

برای درمان لوچیا نیازی به انجام هیچ کاری نیست. نباید برای قطع لوچیا یا جلوگیری از بروز آن اقدام کنید زیرا خون‌ریزی پس از زایمان بخشی طبیعی از روند بهبودی بدن است. تا زمانی‌که رحم به اندازه طبیعی خود بازگردد، خونریزی متوقف می‌شود. اما باید دقت کنید فرایند لوچیا در حالت طبیعی خود اتفاق بیفتد و خون‌ریزی بیشتر از زمان نرمال ادامه پیدا نکند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگرچه ترشح مایع غلیظ به همراه لخته‌های خون بعد از زایمان طبیعی است اما اگر بیش‌ازحد باشد، که به آن خونریزی پس از زایمان (PPH) می‌گویند، باعث نگرانی است و باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود. PPH که به عنوان از دست دادن بیش از ۵۰۰ میلی‌لیتر مایع در ۲۴ ساعت تعریف می‌شود، یک بیماری نادر اما خطرناک است که تقریباً در ۲٪ از زنان پس از زایمان رخ می‌دهد. این بیماری عمدتاً در یک روز پس از زایمان اتفاق می‌افتد، اما  در هفته‌های بعد از زایمان نیز ممکن است بروز کند.

 علائم PPH شامل موارد زیر است:

 • list
  درد، گرفتگی یا تورم در واژن، شکم یا پرینه
 • list
  ضربان قلب سریع
 • list
  مصرف فراوان پدهای قاعدگی  
 • list
  بوی بد لوچیا
 • list
  ترشح یک یا چندین لخته‌خونی بزرگ در طول یک روز
 • list
  کاهش خون‌ریزی و عود دوباره آن
 • list
  تاری دید
 • list
  تب و لرز
 • list
  احساس سبکی سر، خواب آلودگی یا گیجی
 • list
  خون‌ریزی شدید که کمتر نمی‌شود
 • list
  حالت تهوع
 • list
  رنگ پریدگی پوست یا ایجاد لکه
 • naNO-ATTENTION

  به‌طور کلی اگر علائم خون‌ریزی پس از زایمان بیش‌از حد باشد باید فوراً با پزشک یا ماما تماس بگیرید، یا به اورژانس مراجعه کنید.

آیا می‌توان با خون‌ریزی پس از زایمان مقابله کرد؟

متأسفانه، نمی‌توان لوچیا را زودتر از بین برد، اما با انجام چند کار می‌‌توان زندگی را آسان‌تر کرد تا زمانی‌که خون‌ریزی تمام شود. برای جلوگیری از عفونت و تحریک واژن بعد از زایمان طبیعی، به جای تامپون از پد استفاده کنید. لباس زیر راحت و لباس‌های گشاد بپوشید. برای کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات پس از زایمان، مسکن‌ مصرف کنید و استراحت کافی داشته باشید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

مراقبت‌های پس از زایمان

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.