علائم طبیعی پس از زایمان

به‌دنیا آوردن نوزاد یک معجزه است. بسیاری‌ از خانم‌ها معتقدند بچه‌دار شدن یک تجربه شگفت‌انگیز درزندگی آن‌ها است با این حال از نظر جسمی ممکن است به آن‌ها آسیب برساند. مدتی طول می‌کشد تا پس از زایمان بدن بهبود پیدا کرده و به حالت قبلی خود برگردد. اما باید بدانیم چه علائمی پس از زایمان طبیعی هستند و چه علائمی نگران‌کننده بوده و باید به پزشک مراجعه کرد.

خون‌ریزی

خون‌ریزی شدید و ترشحات واژن به نام لوچیا (lochia) پس از زایمان کاملا طبیعی است. لوچیا اغلب مانند ترشح‌های قاعدگی بوی بدی دارد. در ابتدا، ترشح‌ها لخته‌های خون کوچک به اندازه آلو، به رنگ قرمز تیره هستند. پس از روز سوم، لوچیا باید رنگ روشن‌تری داشته باشد و در عرض دو هفته، باید به رنگ زرد تبدیل شود. در عرض چهار تا شش هفته، باید به طور کامل متوقف شود.

تا زمانی که لوچیا دارید، از مصرف تامپون خودداری کرده و فقط از پد استفاده کنید زیرا تا شش هفته پس از زایمان نباید چیزی وارد واژن شود.

 • naNO-ATTENTION

  اگر پس از سه روز همچنان ترشح واژینال شدید داشتید و چند بار در روز پد بهداشتی تعویض کردید، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر خون‌ریزی کمتر شد ولی دوباره افزایش یافت، باید به پزشک مراجعه کنید.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

گرفتگی

رحم خانم‌ها به اندازه یک گلابی است، در طول بارداری به شدت منبسط می‌شود ولی مدتی بعد از زایمان، بهبود یافته و به اندازه طبیعی خود بازمی‌گردد. معمولاً در طی شش هفته، احساس گرفتگی عضلات می‌تواند وجود داشته باشد. گرفتگی عضلات و دردهای پس از آن نشانه این است که رحم در تلاش است خونریزی حاصل از جداشدن جفت در طی زایمان را متوقف کند.

گرفتگی عضلات می‌تواند شدید باشد، به خصوص اگر فرد در حال شیردهی باشد. در برخی افراد گرفتگی عضلات به حدی است که مانند انقباضات در طول زایمان است اما در عرض پنج دقیقه یا کمتر فروکش می‌کند. برای کاهش این درد از پد گرم‌کننده یا کمپرسر گرم بر روی شکم می‌توان استفاده کرد. در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

Tears

پارگی پوست یا بافت واژن پس از زایمان غیرطبیعی نیست و ممکن است به‌طور طبیعی اتفاق بیفتد. گاهی اوقات پزشک یک برش (اپیزیوتومی) بر روی واژن ایجاد می‌کند تا به نوزاد کمک کند در حین زایمان راحت تر از واژن عبور کند. این بریدگی‌ها معمولا بدون ایجاد مشکل خاصی بهبود می‌یابند. اگر بخیه زده شود به زودی بهبود پیدا می‌کند.

در این حالت، پس از استفاده از توالت، قسمت‌های حساس خود را به آرامی تمیز کنید. بیمارستان ممکن است به همین دلیل  یک بطری آب‌پاش به شما بدهد. آب گرم را بین واژن و راست روده از جلو به عقب بریزید سپس خود را با دستمال توالت خشک کنید اما مالش ندهید.

اگر پارگی‌های واژن ناراحت کننده است، سعی کنید در یک حمام آب گرم بنشینید. تا چهار بار در روز در داخل آب گرم بشینید اما دقت کنید که از حمام کف دار یا سایر افزودنی‌ها به آب استفاده نکنید.‌ تمیز نگه داشتن قسمت پاره شده واژن باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید و از عفونت جلوگیری کنید.

اگر فکر می‌کنید که علائم عفونت را دارید به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

افزایش درد

ترشحات بد بو

تب

نشت ادرار یا مدفوع

زایمان باعث کشیدگی عضلات لگن می‌شود. این ممکن است باعث از دست دادن موقتی کنترل مثانه یا روده می‌شود. این حالت در بیشتر خانم‌ها اتفاق می‌افتد و بعد از مدتی بهبود می‌یابد.

پزشک ممکن است برای تقویت عضلات لگن و مثانه و جلوگیری از نشت ادرار و مدفوع تمرینات کگل (Kegels) را توصیه کند. با این حال، کگل ممکن است به جلوگیری از نشت ادرار یا حرکت‌های روده کمک نکند. اگر تمرینات کگل باعث درد می‌شود، قبل از شروع تمرین‌های روتین با پزشک خود صحبت کنید.

اگر نشت روده یا مثانه با اولین معاینه پس از زایمان برطرف نشد، آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

یبوست

ممکن است بلافاصله پس از زایمان دچاریبوست شوید. اگر یبوست به خودی خود از بین نرفت، از پزشک خود کمک بخواهید. پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
 • list

  استفاده از نرم کننده‌های مدفوع

 • list

  خوردن میوه، سبزیجات و غلات کامل

 • list

  نوشیدن حداقل ۱۰-۱۲ لیوان مایعات در طول روز

 • naNO-ATTENTION

  درصورت نگرانی درمورد روند بهبودی خود به پزشک زنان وزایمان مراجعه کنید

دانستنی‌های بیشتر درباره

مراقبت‌های پس از زایمان

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.