پره اکلامپسی

پره اکلامپسی از عوارض حاملگی است و ویژگی‌های آن فشار خون بالا وعلایم آسیب به سایر ارگان‌ها بیشتر کلیه‌ها و کبد است. معمولاً پره اکلامپسی بعد از هفته ۲۰ حاملگی در زنانی که فشار خون نرمال دارند شروع می‌شود.

در صورتی که درمان نشود، پره اکلامپسی می‌تواند منجر به عوارض جدی – حتی مرگ – برای شما و نوزادتان شود. اگر پره اکلامپسی دارید، موثرترین درمان زایمان است. حتی بعد از به دنیا آمدن نوزاد، ممکن است هنوز مدتی طول بکشد تا بهتر شوید.

 • naNO-ATTENTION

  اگر خیلی زود پره اکلامپسی برای شما تشخیص داده شود و نیاز باشد زایمان کنید، شما و پزشکتان با موضوع چالشی روبرو شده‌اید. نوزادتان به زمان بیشتری نیاز دارد تا بالغ شود، ولی شما نیاز دارید تا خودتان و نوزادتان را از خطر عوارض جدی دور کنید.
  به ندرت، پره اکلامپسی بعد از زایمان افزایش می‌یابد، شرایطی که پره اکلامپسی پس از زایمان شناخته می‌شود.

علائم

گاهی اوقات پره اکلامپسی بدون هیچ علامتی ایجاد می‌شود، ممکن است فشار خون بالا به آرامی اتفاق بیفتد یا شروع ناگهانی داشته باشد. پیگیری فشار خونتان مهمترین بخش از مراقبت قبل از تولد است زیرا اولین علامت پره اکلامپسی عموماً فشار خون بالا است. فشار خونی که بالاتر از ۱۴۰ / ۹۰ میلی متر جیوه (mmHg) می‌رود – با دو بار اندازه‌گیری، حداقل با فاصله ۴ ساعت – غیر طبیعی است.

نشانه‌ها و علایم دیگر پره اکلامپسی شامل:
 • list

  کاهش برون‌ده ادراری

 • list

  کاهش سطح پلاکت خون

 • list

  اختلال عملکرد کبد

 • list

  کاهش تنفس به علت مایع در ریه

 • list
  افزایش پروتئین در ادرار
 • list
  سردرد شدید
 • list
  از دست دادن موقت بینایی، تاری دید یا حساسیت به نور
 • list
  درد بالای شکم
 • list
  تهوع یا استفراغ
 • naNO-ATTENTION

  افزایش ناگهانی وزن و تورم (ادم) – به خصوص در صورت و دست‌ها – ممکن است با پره اکلامپسی رخ دهد. اما ممکن است از علایم نرمال حاملگی باشد، بنابراین علایم قابل اعتماد برای پره اکلامپسی نیستند

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

علل

علت اصلی پره اکلامپسی فاکتورهای متعددی است، متخصصان باور دارند این اتفاق در جفت شروع می‌شود – ارگانی که جنین را در طی حاملگی تغذیه می‌کند. در اوایل حاملگی عروق خونی جدید افزایش و تکامل می‌یابند تا به‌صورت کارآمدتری خون را به جفت بفرستند.

در زنانی که پره اکلامپسی دارند، این عروق خونی به نظر نمی‌رسد افزایش یابد یا عملکرد ضعیفی دارند. آنها باریک‌تر از عروق خونی نرمال هستند و رفتار متفاوتی به سیگنال‌های هورمونی نشان می‌دهند که مقدار زیاد خون را که می‌تواند در آنها جریان داشته باشد محدود می‌کنند.

زمان مراجعه به پزشک

حتماً ویزیت‌های قبل از تولد را مراجعه کنید تا ارائه دهنده مراقبت بتواند فشار خون شما را بررسی کند. اگر سردردهای شدید، تاری دید یا سایر اختلالات بینایی، درد شدید شکم یا کاهش شدید تنفس دارید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید یا به اورژانس بروید.

چون سردرد، تهوع و درد شکایت‌های معمول حاملگی است، به سختی می‌توان فهمید چه موقع علایم جدید بخشی از حاملگی است و چه موقع ممکن است مشکل جدی باشد – به خصوص اگر اولین حاملگی شماست. اگر درباره علایم خود نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید.

علت این افزایش غیر طبیعی ممکن است شامل

[ucaddon_animated_feature_box title=”ژن‌های خاص” description=”” icon=”fa fa-list-ul” uc_fonts_data=”JTdCJTdE”]
[ucaddon_animated_feature_box title=”مشکل در سیستم ایمنی” description=”” icon=”fa fa-list-ul” uc_fonts_data=”JTdCJTdE”]
[ucaddon_animated_feature_box title=”آسیب به عروق خونی” description=”” icon=”fa fa-list-ul” uc_fonts_data=”JTdCJTdE”]
[ucaddon_animated_feature_box title=”جریان خون ناکافی در رحم” description=”” icon=”fa fa-list-ul” uc_fonts_data=”JTdCJTdE”]

عوارض

پره اکلامپسی خیلی شدید و زود رخ داده در حاملگی باعث می‌شود خطر بیشتری برای شما و نوزادتان وجود داشته باشد. ممکن است پره اکلامپسی نیاز به القای درد زایمان و زایمان داشته باشد.

در صورتی که شرایط بالینی یا مامایی وجود داشته باشد که نیاز به تسریع زایمان داشته باشد، زایمان با سزارین (C – section) ممکن است نیاز شود. در غیر این صورت پزشکتان ممکن است زایمان واژینال را توصیه کند. ماما ممکن است درباره نوع زایمان که برای شرایط شما مناسب است با شما صحبت کند.

عوارض پره اکلامپسی ممکن است شامل:

تولد زودرس

اگر پره اکلامپسی با ویژگی‌های شدید دارید، ممکن است نیاز به زایمان زودرس داشته باشید تا زندگی شما و نوزادتان حفظ شود. نارس بودن می‌تواند باعث مشکل تنفسی و سایر مشکلات برای نوزادتان شود. ارائه دهنده خدمات سلامت به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه موقع زمان مناسب برای زایمان است.

محدودیت رشد جنین

پره اکلامپسی روی انتقال خون از شریان‌ها به سمت جفت اثر می‌گذارد. اگر جفت خون کافی نداشته باشد، نوزادتان ممکن است خون و اکسیژن ناکافی و مواد غذایی کمتری دریافت کند. این موضوع باعث می‌شود رشد کند شود که محدودیت رشد جنین، وزن کم زمان تولد یا تولد زودرس شناخته می‌شود.

انقباض جفت

پره اکلامپسی خطر انقباض جفت را افزایش می‌دهد، شرایطی که در آن جفت از دیواره داخلی رحم قبل از زایمان جدا می‌شود. انقباض شدید می‌تواند خونریزی زیاد بدهد که تهدید کننده حیات برای شما و نوزادتان است

سندرم HELLP

HELLP مخفف همولیز (تخریب سلول‌های خونی قرمز)، افزایش آنزیم‌های کبدی و کاهش تعداد پلاکت است – سندرم فرم شدیدتر پره اکلامپسی است و می‌تواند به سرعت تهدید کننده حیات برای شما و نوزادتان باشد.

علایم سندرم HELLP شامل تهوع و استفراغ، سردرد و درد قسمت بالای شکم است. سندرم HELLP خطرناک است زیرا نشان دهنده آسیب به چندین ارگان است. ممکن است ناگهانی ایجاد شود، حتی قبل از این که فشار خون بالا تشخیص داده شود یا ممکن است بدون هیچ علامتی رخ دهد

آسیب سایر ارگان‌ها

پره اکلامپسی ممکن است باعث آسیب به کلیه‌ها، کبد، ریه، قلب یا چشم شود و ممکن است باعث سکته مغزی یا سایر آسیب‌های مغزی شود. تعدادی از آسیب‌ها به سایر ارگان‌ها وابسته به شدت پره اکلامپسی است.

بیماری قلبی عروقی

پره اکلامپسی باعث افزایش خطر بیماری قلبی و عروق خونی (قلبی عروقی) در آینده می‌شود. حتی اگر پره اکلامپسی را بیش از یکبار داشته‌اید یا مجبور شده‌اید زایمان زودرس داشته باشید خطر بیشتر است. برای کاهش خطر، بعد از زایمان تلاش کنید تا وزن ایده‌آل خود را حفظ کنید، میوه‌ها و سبزیجات متنوعی بخورید، منظم ورزش کنید و سیگار نکشید.

اکلامپسی

وقتی که پره اکلامپسی کنترل نشود، اکلامپسی اتفاق می‌افتد – که اساساً پره اکلامپسی به علاوه تشنج است. بسیار دشوار است که پیش بینی کنیم کدام بیمار پره اکلامپسی دارد که به اندازه کافی شدید است تا تبدیل به اکلامپسی شود.

اغلب هیچ علامت یا نشانه هشدار دهنده‌ای برای پیش بینی اکلامپسی وجود ندارد. چون اکلامپسی عواقب جدی برای مادر و نوزاد دارد، زایمان ضروری است بدون توجه به این که چقدر از حاملگی باقی مانده است.

کاهش خطر پره اکلامپسی

مکمل‌های کلسیم

در برخی جمعیت‌ها، زنانی که کمبود کلسیم قبل از حاملگی دارند – و کسانی که در طی حاملگی کلسیم کافی از طریق رژیم غذایی دریافت نمی‌کنند – می‌توانند از مصرف مکمل کلسیم برای جلوگیری از پره اکلامپسی سود ببرند. اما احتمالاً زنان ایالات متحده یا سایر کشورهای توسعه یافته که کمبود کلسیم دارند می‌توانند از مکمل‌های کلسیم سود ببرند.

آسپرین با دوز پایین

اگر ریسک فاکتورهای خاصی دارید – شامل سابقه پره اکلامپسی، حاملگی چندقلویی، فشار خون بالای مزمن، بیماری کلیوی، دیابت یا بیماری خود ایمنی – پزشکتان ممکن است روزانه آسپرین با دوز پایین (۸۱ میلی گرم) بعد از شروع هفته ۱۲ حاملگی تجویز کند.

 • check-box

  این موضوع مهم است که هیچ دارو، ویتامین یا مکملی را بدون اجازه پزشک مصرف نکنید.
  قبل از حامله شدن، مخصوصاً اگر قبلاً پره اکلامپسی داشته‌اید، بهتر است تا جایی که می‌توانید سلامت باشید. اگر نیاز دارید وزنتان را کاهش دهید و مطمئن شوید سایر شرایط مثل دیابت به خوبی مدیریت شده است.
  وقتی حامله شدید از خودتان – و از نوزادتان – به صورت منظم پیش از تولد مراقبت کنید. اگر پره اکلامپسی زود تشخیص داده شد، شما و پزشکتان با یکدیگر برای جلوگیری از عوارض و بهترین انتخاب برای خود و نوزادتان تلاش کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

بیماری‌های شایع حاملگی

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.