جفت سر راهی

جفت ساختاری است که در طی بارداری داخل رحم شما رشد کرده، اکسیژن و غذا را برای نوزادتان فراهم می‌کند و ضایعات را از او دور می‌کند. جفت از طریق بند ناف به نوزادتان متصل می‌شود. در اغلب بارداری‌ها، جفت از قسمت بالا یا کنار رحم اتصال دارد.

جفت سر راهی (پلو-سن-تا پری-وی-آ) زمانی اتفاق می‌افتد که تمام یا بخشی از جفت نوزاد، دهانه رحم مادر – خروجی رحم – را پوشش دهد. جفت سر راهی ممکن است باعث خونریزی شدید در طی بارداری و وضع حمل شود.

علائم

خونریزی واژینال به رنگ روشن قرمز و بدون درد در طی نیمه دوم بارداری نشانه اصلی جفت سر راهی است. برخی از زنان انقباضات رحمی را هم تجربه می‌کنند.

در خیلی از زنانی که جفت سر راهی در اوایل بارداری‌شان تشخیص داده شده، این مشکل برطرف می‌شود. با رشد رحم، فاصله بین دهانه رحم و جفت بیشتر می‌شود. هر چه ناحیه پوشش داده شده دهانه رحم توسط جفت بیشتر باشد، و هر چه که رو به اواخر بارداری روی دهانه رحم باقی بماند، احتمال برطرف شدنش کمتر است.

علل

علت دقیق جفت سر راهی نامشخص است

زمان مراجعه به پزشک

خونریزی واژینال در دوره سه ماهه دوم یا سوم

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

عوامل ریسک

جفت سر راهی در میان زنانی بیشتر شایع است که:

 • to-do-list

  ۳۵ سال یا بیشتر دارند

 • to-do-list

  نژادی غیر از سفیدپوست هستند

 • to-do-list

  سیگار می‌کشند

 • to-do-list

  کوکائین استعمال می‌کنند

 • to-do-list
  قبلاً بچه‌دار شده‌اند
 • to-do-list
  روی رحم زخم‌هایی دارند
 • to-do-list
  در بارداری قبلی جفت سر راهی داشته‌اند
 • to-do-list
  بیشتر از یک جنین را حمل می‌کنند

عوارض

اگر جفت سر راهی دارید، پزشک‌تان برای کاهش ریسک عوارض جدی بر شما و نوزادتان نظارت خواهد کرد:

زایمان زودرس

خونریزی شدید ممکن است وادارتان کند که پیش از شکل‌گیری کامل نوزاد سزارین اورژانسی را انجام دهید

خونریزی

خونریزی واژینال (هموراژ) شدید که با احتمال خطر مرگ همراه است، ممکن است در طی زایمان، وضع حمل، یا اولین ساعات پس از وضع حمل اتفاق بیفتد

سایر مقالات مرتبط بخش بیماری های دوران بارداری

چارت مراحل بارداری

با مقالات تخصصی بارداری در کنار شما عزیزان هستیم دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید ، مرحله به مرحله از پیش از بارداری تا حتی بعد از تولد فرزندتان شما راهنمایی ما را خواهید داشت. همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند. 

در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.