مروری بر روش‌های پیشگیری از بارداری

اصطلاح «پیشگیری از بارداری» به استفاده از ابزارهای مختلف، تکنیک‌ها، مواد شیمیایی، داروها و روش‌های جراحی به منظور پیشگیری از بارداری اطلاق می‌شود.
روش‌های مختلفی وجود دارد که به طور رسمی به عنوان روش‌های پیشگیری از بارداری شناخته می‌شوند و می‌توان برای جلوگیری از وقوع بارداری از آن‌ها استفاده کرد.

مروری کوتاه بر این وضعیت

امروزه، چندین روش برای پیشگیری از بارداری وجود دارد. وجود روش‌های مختلف ممکن است تا حدودی گیج‌کننده باشد. اطلاع از جوانب مثبت و منفی هر روش می‌تواند به شما در انتخاب روش مناسب برای پیشگیری از بارداری کمک کند.

به‌طور معمول، هر روش در یکی از پنج دستۀ زیر قرار می‌گیرد:

روش‌های بدون نیاز به نسخه (OTC)

ابزارهای لازم برای این روش‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های محلی و بدون نیاز به نسخۀ پزشک تهیه کنید. به طور کلی، روش‌های پیشگیری از بارداری OTC، با ایجاد نوعی مانع که از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می‌کند، عمل می‌کنند.

روش‌های طبیعی

این روش‌ها با عنوان روش‌های تنظیم خانوادۀ طبیعی نیز شناخته می‌شوند؛ در این روش‌ها، لازم است با انجام اقدامات خاصی از وقوع باردار‌ی جلوگیری کنید. برای موفقیت در استفاده از بسیاری از این روش‌های طبیعی، باید بدن‌ خود و سیگنال‌هایی را که بدن در طول چرخۀ قاعدگی به شما می‌دهد، بشناسید.

روش‌های دائمی

این روش‌ها با عنوان روش‌های عقیم‌سازی نیز شناخته می‌شوند و به طور دائم از وقوع بارداری جلوگیری می‌کنند. این روش‌ها معمولاً نیاز به انجام عمل جراحی دارند.

روش‌های تجویزی

این روش‌ها، باید توسط پزشک تجویز شوند و به عبارتی، برای تهیۀ آن‌ها نیاز به نسخه دارید. روش‌های تجویزی شامل موارد روبرو هستند: روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی (روش‌های مبتنی‌بر پروژستین یا استروژن)، روش‌های پیشگیری از بارداری غیرهورمونی از جمله IUD و روش‌هایی از قبیل دیافراگم و کلاهک دهانۀ رحم.

روش‌های اورژانسی

این دسته، دسته‌ای خاص بوده و شامل روش‌هایی است که به طور خاص برای جلوگیری از بارداری تا ۱۲۰ ساعت پس از رابطۀ جنسی محافظت‌نشده استفاده می‌شوند. این روش‌ها به هر دو صورت بدون نسخه و با نسخه قابل تهیه هستند.

چه کسانی باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنند؟

اگر رابطۀ جنسی دارید ولی نمی‌خواهید در حال حاضر باردار شوید، باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. از آن‌جا که روش‌های زیادی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد، باید روشی را را پیدا کنید که متناسب با سبک زندگی شما بوده و با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال، در صورتی که به لاتکس حساسیت دارید، باید از کاندوم‌هایی استفاده کنید که از این جنس نباشند. اگر قادر به استفاده از قرص‌های ضدبارداری حاوی استروژن نیستید، می‌توانید از قرص‌هایی که صرفاً دارای پروژستین (پروژسترن ساخته‌شده در آزمایشگاه را پروژستین گویند) هستند، استفاده کنید.

هنگامی که زوج‌های سالم در ۲۰ سالگی تا اوایل ۳۰ سالگی از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند (یا استفاده از روش‌ها را متوقف می‌کنند)، در حدود ۲۵ درصد احتمال بارداری در طول چرخۀ قاعدگی وجود دارد. در سن ۴۰ سالگی، این عدد برای زنان به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد. باروری مردان نیز با افزایش سن، کاهش می‌یابد اما میزان آن قابل پیش‌بینی نیست.

تاریخچۀ مختصری از روش‌های پیشگیری از بارداری

بر اساس شواهد موجود، از دوران باستان از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌شده است. اما روش‌های مطمئن و مؤثر پیشگیری از بارداری تنها از قرن بیستم در دسترس بوده‌اند.

آیا می‌دانستید که استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری در ایالات متحدۀ آمریکا از سال ۱۹۶۵ از نظر قانونی مجاز اعلام شده است؟ قبل از آن، استفاده از این روش‌ها یا غیرقانونی بود یا در بیشتر ایالت‌ها به صورت محدود انجام می‌شد. در ۷ ژوئن ۱۹۶۵، دادگاه عالی حکم داد که افرادی که ازدواج کرده‌اند، حق دارند در مورد استفاده یا عدم استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری تصمیم بگیرند. البته با وجود صدور این حکم، زوج‌های متاهل باز هم فقط به صورت قانونی مجاز به استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری شدند. این قانون تا ۲۲ مارس ۱۹۷۲ هم‌چنان ادامه داشت. در آن تاریخ و در پرونده‌ای دیگر، دادگاه عالی حکم داد که افراد مجرد نیز همانند متاهلین قادر به استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری هستند.

در سال ۲۰۱۳ نیز بیشتر انواع روش‌های پیشگیری از بارداری اورژانسی و بدون نسخه، در دسترس افراد در هر سنی قرار گرفت.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

نحوۀ استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری

همان‌طور که گفته شد، روش‌های مختلفی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد اما هر روش باید به صورت خاصی استفاده شود.

جایگذاری

مانند اسفنج، کاندوم زنانه، دیافراگم و اسپرم‌کُش. حلقۀ ضدبارداری NuvaRing نیز در همین گروه قرار دارد و درون واژن گذاشته شده تا بتواند هورمون‌های خاصی را آزاد کند.

جایگذاری

خوراکی

شامل قرص‌های کوچک یا قرص‌های ضد بارداری ترکیبی که باید هر روز و در ساعتی مشخص بلعیده شوند.

خوراکی

تزریقی

هنگامی که روش پیشگیری از بارداری به صورت تزریق ماده‌ای به درون بدن انجام شود (مانند استفاده از آمپول دپوپروورا)

تزریقی

رفتاری

انجام اقداماتی از قبیل نظارت و بررسی تغییرات بدن به منظور تشخیص زمان تخمک‌گذاری (مانند روش ترشح مخاطی گردن رحم یا همان روش تخمک‌گذاری)

رفتاری

جراحی

مردان می‌توانند با استفاده از کاندوم، مانع از ورود اسپرم به واژن شوند. خانم‌ها نیز می‌توانند از چسب‌های ضدبارداری (آزادکردن هورمون از طریق پوست) یا از کاندوم‌های زنانه که جلوی ورود اسپرم را می‌گیرند، استفاده کنند.

جراحی

پوشیدنی

مردان می‌توانند با استفاده از کاندوم، مانع از ورود اسپرم به واژن شوند. خانم‌ها نیز می‌توانند از چسب‌های ضدبارداری (آزادکردن هورمون از طریق پوست) یا از کاندوم‌های زنانه که جلوی ورود اسپرم را می‌گیرند، استفاده کنند.

پوشیدنی

کاشت و تعبیه

روش‌هایی که در آن‌ها، پزشک باید ابزاری مانند IUD و یا ایمپلنت پیشگیری از بارداری اتونوجسترل (نکس‌پلانون) را در محل خاص خود کاشته و تعبیه کند.

کاشت و تعبیه
  • nano-p-tests-i-warning-1

    مهم‌ترین نکته در مورد روش‌های پیشگیری از بارداری این است که از آن‌ها به درستی و در هر بار که رابطۀ جنسی دارید، استفاده کنید. اگرچه این روش‌ها تفاوت‌های بسیاری با هم دارند اما وجه مشترک آن‌ها این است که هیچ یک (به جز پرهیز و اجتناب از دخول)، ۱۰۰% مؤثر نیستند.

انتخاب روش پیشگیری از بارداری

شما این حق را دارید که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. تصمیم‌گیری در مورد این‌که از کدام روش استفاده کنید، برعهدۀ خودتان است.

نمی‌توان گفت کدام‌یک از روش‌های پیشگیری از بارداری، «بهترین» روش است. شما باید روشی را انتخاب کنید که در مورد آن تحقیق کرده باشید و از خطرات، مزایا و اثربخشی آن آگاه باشید.

مشورت با پزشک نیز می‌تواند به شما در فرآیند تصمیم‌گیری کمک کند.

تصمیم شما برای انتخاب یکی از روش‌های پیشگیری از بارداری، تا حدودی به ارزش‌ها و اعتقادات شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر از طرفداران محیط‌زیست باشید، ممکن است بخواهید از یک روش سازگار با محیط‌زیست یا وسیله‌ای که قابل بازیافت است، استفاده کنید. هم‌چنین ممکن است بخواهید از روشی استفاده کنید که پس از توقف آن، بتوانید هر چه زودتر توانایی باروری خود را به دست بیاورید.

اگر قبلاً از یکی از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کرده‌اید، خودتان را صرفاً ملزم به استفاده از همان روش نکنید. اگر از آن روش رضایت ندارید، حتماً آن را تغییر دهید. هرچه از روش انتخابی‌تان راضی‌تر باشید، احتمال استفادۀ مداوم و صحیح از آن بیشتر خواهد بود. شما مسئول بدن خود هستید؛ بنابراین باید شخصاً در مورد انتخاب‌های جنسی و روش پیشگیری از بارداری تصمیم بگیرید.

نکته پایانی

پیشگیری از بارداری، پیامدهای زیادی در زندگی شما دارد. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید  که چند فرزند داشته باشید و چه زمانی باردار شوید. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید یا خیر.

شما ممکن است دلایل خاص خود را برای استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری داشته باشید اما انتخاب روش باید تصمیمی آگاهانه باشد. تحقیقات خود را انجام داده و با همسرتان و پزشک خود مشورت کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

روش‌های پیشگیری از بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.