عوامل انتخاب روش پیشگیری از بارداری

هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب یکی از روش‌های پیشگیری از بارداری، لازم است که برخی از عوامل و ملاحظات را مدنظر داشته باشید. میزان اثربخشی روش‌های پیشگیری از بارداری برای همۀ افراد، به یک اندازه اهمیت ندارد. با این حال، قابل‌اطمینان‌بودن هر کدام از روش‌های پیشگیری از بارداری به استفادۀ صحیح و مداوم از آن بستگی دارد.

مروری کوتاه بر این وضعیت

باید توجه داشت که براساس پژوهش‌ها، نرخ شکست برخی از روش‌ها به طور قابل‌توجهی بیشتر از سایر روش‌ها است؛ باید تصمیم بگیرید که چه میزان اثربخشی برای یک روش، از نظر شما قابل‌قبول است.

توانایی و هم‌چنین ناتوانی در انجام برخی اقدامات نیز می‌تواند در انتخاب روش پیشگیری از بارداری تأثیرگذار باشد.

استفادۀ معمولی و استفادۀ کامل

برای درک نحوۀ تعیین میزان اثربخشی هر روش، لازم است بدانید که نرخ‌های اثربخشی اغلب با عناوین نرخ‌ اثربخشی در صورت استفادۀ معمولی و نرخ‌ اثربخشی در صورت استفادۀ کامل اعلام می‌شوند.

استفادۀ کامل

نرخ اثربخشی در صورت استفادۀ کامل به میزان شکست روش در افرادی اطلاق می‌شود که همواره و به صورت صحیح از روش پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند.

استفادۀ معمولی

نرخ اثربخشی در صورت استفادۀ معمولی به میزان شکست روش در افرادی اطلاق می‌شود که به طور مداوم و صحیح از روش پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند.

به طور معمول، نرخ اثربخشی در صورت استفادۀ معمولی کمتر از نرخ اثربخشی در صورت استفادۀ کامل است.

روش‌هایی با اثربخشی ۱۰۰ درصدی

نداشتن رابطۀ جنسی، تنها روش کاملاً مؤثر در پیشگیری از بارداری و بیماری‌های مقاربتی است. سایر روش-های پیشگیری از بارداری ممکن است با شکست روبرو شوند.

روش‌های بسیار مؤثر

آی‌ یو دی غیرهورمونی  ParaGard (حلقۀ مسی T380A)، آی ‌یو دی‌های هورمونی Mirena ، Kyleena، Liletta و Skyla، نکس‌پلانون (ایمپلنت پیشگیری از بارداری اتونوجسترل)، آمپول دپوپروورا، بستن لوله‌های رحمی و وازکتومی جزو مؤثرترین روش‌های پیشگیری از بارداری هستند.

  • نرخ اثربخشی در صورت استفادۀ معمولی برای همۀ روش‌های ذکرشده، ۹۷ تا ۹۹ درصد است.
  • این عبارت بدان معناست که از هر ۱۰۰ نفری که از این روش‌ها به مدت یک سال استفاده کنند، ۳ نفر یا کمتر باردار خواهند شد.

به طور کلی می‌توان گفت روش‌هایی که نیاز به انجام اقدامات زیادی توسط خود شخص ندارند، نرخ شکست کمتری دارند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

روش‌های مؤثر

قرص‌های ضد‌بارداری (ترکیبی و پروژستینی) و سایر روش‌های تجویزی مانند چسب و حلقۀ واژنی (Nuvaring) در صورت استفادۀ معمولی، دارای نرخ مؤفقیت بالایی در حدود ۹۲ درصد هستند.

  • این عبارت بدان معناست که از هر ۱۰۰ خانمی که یکی از این روش‌ها را به مدت یک سال استفاده کنند، ۸ نفر باردار خواهند شد.

روش شیردهی مداوم یا روش LAM (روش آمنورۀ شیردهی)، یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از بارداری است.

  • اثربخشی این روش، ۹۵ درصد است.
  • از هر ۱۰۰۰ خانمی که از روش LAM استفاده می‌کنند، ۴٫۵ تا ۷۵ زن در شش‌ماه اول باردار می‌شوند.

ذکر این نکته ضروری است که این میزان اثربخشی فقط برای خانم‌هایی صدق می‌کند که کودک‌شان را صرفاً با شیر خود تغذیه می‌کنند؛ حالتی که مادر حداقل ۶ بار در روز با هر دو پستان به نوزاد خود شیر می‌دهد، غذاهای دیگر را جایگزین شیر خود نمی‌کند و هر ۴ ساعت در روز و هر ۶ ساعت در شب به نوزاد خود شیر می‌دهد.

علاوه بر این، در صورتی که خانم، پس از زایمان پریود شده باشد، این روش چندان مؤثر نخواهد بود. هم‌چنین با گذشت ۶ ماه از زایمان نباید به این روش اعتماد کرد؛ چرا که روش LAM بعد از گذشت ۶ ماه، روشی مطمئن برای پیشگیری از بارداری نیست.

چه کسانی باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنند؟

اگر رابطۀ جنسی دارید ولی نمی‌خواهید در حال حاضر باردار شوید، باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. از آن‌جا که روش‌های زیادی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد، باید روشی را را پیدا کنید که متناسب با سبک زندگی شما بوده و با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال، در صورتی که به لاتکس حساسیت دارید، باید از کاندوم‌هایی استفاده کنید که از این جنس نباشند. اگر قادر به استفاده از قرص‌های ضدبارداری حاوی استروژن نیستید، می‌توانید از قرص‌هایی که صرفاً دارای پروژستین (پروژسترن ساخته‌شده در آزمایشگاه را پروژستین گویند) هستند، استفاده کنید.

هنگامی که زوج‌های سالم در ۲۰ سالگی تا اوایل ۳۰ سالگی از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند (یا استفاده از روش‌ها را متوقف می‌کنند)، در حدود ۲۵ درصد احتمال بارداری در طول چرخۀ قاعدگی وجود دارد. در سن ۴۰ سالگی، این عدد برای زنان به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد. باروری مردان نیز با افزایش سن، کاهش می‌یابد اما میزان آن قابل پیش‌بینی نیست.

روش‌های نسبتاً مؤثر

نرخ موفقیت نسبی روش‌های تنظیم خانوادۀ طبیعی (روش ترشح مخاطی گردن رحم، روش دمای پایه بدن، روش نشانه‌ای-گرمایی)، از ۷۸ تا ۸۸ درصد متغیر است.

از هر ۱۰۰ نفری که از یکی از روش‌های تنظیم خانواده طبیعی استفاده می‌کنند، ۱۲ تا ۲۲ نفر در اولین سال استفاده از این روش‌ها باردار می شوند.

روش‌هایی از قبیل استفاده از کاندوم مردانه، کاندوم زنانه، دیافراگم، اسپرم‌کُش، کلاهک دهانۀ رحم و اسفنج (برای افرادی که زایمان نکرده‌اند) نیز در صورت استفادۀ معمولی، نرخ موفقیت بین ۷۱ تا ۸۵ درصد را به همراه دارند.

  • از هر ۱۰۰ نفری که به مدت یک سال از یکی از روش‌های بالا استفاده کنند، ۱۵ تا ۲۹ نفر بارداری ناخواسته خواهند داشت.

عدم استفاده از هیچ‌ یک از روش‌های پیشگیری از بارداری

شاید مفید باشد که بدانید بر اساس آمار، خانم‌هایی که به مدت یک سال از نظر جنسی فعال هستند و از روش‌های پیشگیری از بارداری هم استفاده نمی‌کنند، به احتمال ۸۵ درصد در آن سال باردار خواهند شد.

  • این عبارت بدان معناست که از هر ۱۰۰ خانمی که به مدت یک سال از نظر جنسی فعال بوده و از روش‌های پیشگیری از بارداری هم استفاده نمی‌کنند، تقریباً ۸۵ نفر باردار خواهند شد.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که این عدد بسیار متغیر بوده و بستگی به سن خانم و میزان فعالیت جنسی وی دارد.

احتمال بارداری خانمی که در بارورترین روزهای چرخۀ خود، رابطۀ جنسی محافظت‌نشده دارد، بسیار بیشتر است.

عواملی که باید مدنظر داشته باشید

بسیار مهم است که میزان اثربخشی روش پیشگیری از بارداری را ارزیابی کنید تا بتوانید مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید. ضمناً به خاطر داشته باشید که عوامل خاصی ممکن است بر اثربخشی روش پیشگیری از بارداری موثر باشند، از جمله:

  • چاقی
  • اضافه‌وزن
  • مصرف داروهای خاص
دانستنی‌های بیشتر درباره

روش‌های پیشگیری از بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.