میزان اثربخشی قرص‌های ضدبارداری

در صورتی که قرص‌های ضدبارداری خوراکی به درستی مصرف شوند، یکی از مؤثرترین روش‌ها برای پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته محسوب می‌شوند و ۹۹٫۷ درصد احتمال موفقیت دارند. البته میزان تأثیرگذاری قرص بستگی به این دارد که به صورت روزانه آن را مصرف کنید یا خیر.

مروری کوتاه بر این وضعیت

فراموش‌کردن مصرف تنها یک قرص، شانس بارداری را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد و اثربخشی آن را به ۹۲ درصد کاهش می‌دهد. در واقع، درصد کمی از مواردی که فرد مصرف‌کننده قرص باردار می‌شود، معمولاً ناشی از مصرف اشتباه است.

برای اینکه به خاطر داشته باشید که قرص را به صورت روزانه مصرف کنید، آن را در محلی قرار دهید که دائماً در معرض دید باشد. هم‌چنین پزشکان توصیه می‌کنند که قرص را روزانه در ساعتی مشخص مصرف کنید. به طور متوسط، سالانه حدود پنج تا هشت زوج از هر ۱۰۰ زوج، علی‌رغم مصرف قرص باردار می‌شوند.

نحوۀ عملکرد قرص

قرص‌های ضدبارداری حاوی هورمون‌هایی هستند که در طول چرخۀ قاعدگی، مانع از تخمک‌گذاری شده و از طریق ایجاد تغییرات دیگری در بدن به پیشگیری از بارداری کمک می‌کنند؛ این بدان معناست که تخمدان در زمان مصرف قرص، تخمک آزاد نمی‌کند و بنابراین هیچ چیزی برای بارور‌شدن توسط اسپرم وجود نخواهد داشت. ضمناً در طول مدت مصرف قرص که نوعی روش هورمونی برای پیشگیری از بارداری است، مخاط دهانۀ رحم نیز ضخیم‌تر و چسبناک‌تر شده و ورود اسپرم به داخل رحم دشوار می‌شود.

در حین استفاده از داروهای ضد‌بارداری هورمونی، لایۀ داخلی رحم نیز دچار تغییر می‌شود. بافت رحم ممکن است نازک شده یا رشد آن به طور کامل متوقف شود؛ این امر شانس لانه‌گزینی را کاهش می‌دهد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

آیا هیچ‌یک از روش‌های پیشگیری از بارداری، ۱۰۰ درصد موثر نیستند؟

نداشتن رابطۀ جنسی، تنها روش صددرصد درصد موثر برای پیشگیری از بارداری و انتقال عفونت‌های مقاربتی است. همۀ روش‌های دیگر پیشگیری از بارداری تا حدودی با خطر شکست مواجهند؛ حتی اگر این خطر بسیار اندک باشد‌.

با این حال، اگر نداشتن رابطۀ جنسی جزو روش‌های مدنظر نباشد، روش‌های دیگری نیز وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از یک ابزار داخل‌رحمی به نام آی یو دی (IUD) است؛ IUD به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری طولانی‌مدت و برگشت‌پذیر (LARC) در نظر گرفته می‌شود.

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که از پزشک بخواهید IUD را داخل رحم قرار دهد و پس از آن، IUD می‌تواند برای مدت پنج تا هفت سال در رحم باقی بماند و مانع از بارداری شما بشود. شکل دیگر پیشگیری از بارداری به صورت برگشت‌پذیر و طولانی‌مدت، استفاده از ایمپلنت هورمونی ضدبارداری است که در زیر پوست بازوی خانم قرار گرفته و تا سه سال در همان‌جا باقی می‌ماند. روش‌هایی نیز وجود دارد که با عمل جراحی، اقدام به عقیم‌سازی شخص می‌کنند.

حتماً با پزشک خود در مورد مزایا و معایب این روش‌ها صحبت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

روش‌های پیشگیری از بارداری

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.