زایمان طبیعی

شما چه تصمیم به زایمان در وان حمام خانه‌ی خود داشته باشید چه برای سزارین برنامه‌ریزی کنید، در واقع شکلی از زایمان طبیعی محسوب می‌شوند. صرف نظر از اینکه آن نوزاد چگونه از بدن شما بیرون می آید شما یک ابرقهرمان هستید.

اما اصطلاح “تولد طبیعی” از نظر تاریخی برای توصیف زایمان‌هایی بدون تجویز دارو استفاده شده است.

در برخی موارد، این (تولد طبیعی) به معنای استفاده نکردن از داروهای مسکن در حین مکانیسم لیبر (زایمان)، اما انجام سایر مداخلات پزشکی مانند مانیتورینگ قلب جنین است. یا آن (تولد طبیعی) می‌تواند به معنای عدم انجام هیچگونه مداخله پزشکی باشد.

بدون داروهای مسکن، زنان برای کمک به تسکین درد به تکنیک‌های آرام‌سازی و تنفس کنترل‌شده متکی هستند.

در حالی که این نوع از زایمان به نظر می‌رسد در یک مرکز زایمان با یک ماما انجام می‌شود، ممکن است در بیمارستان نیز اتفاق بیافتد.

چرا زایمان طبیعی را انتخاب ‌کنید؟

اگر فکر می‌کنید که زایمان بدون تجویز دارو غیرممکن به نظر می‌رسد، دلایل زیادی برای اینکه چرا برخی از زنان این کار را انجام می‌دهند وجود دارد.

داروهای مسکن می توانند بر روی مکانیسم لیبر تأثیر بگذارند، مانند افزایش سرعت یا کاهش سرعت زایمان. همچنین می‌توانند تاثیراتی بر روی مادر بگذارند، مانند کاهش فشار خون یا ایجاد حالت تهوع.

 • naNO-ATTENTION

  زنان دیگر زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند زیرا آنها می‌خواهند کنترل بیشتری بر روی روند زایمان داشته باشند، از جمله مدیریت درد خود. یا ممکن است احساس کنند مصرف نکردن دارو به آنها کمک خواهد کرد تا احساس کنند به تجربه زایمان نزدیک‌تر هستند و آن را واضح‌تر به خاطر بیاورند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

چه خطرهایی دارد؟

نه برای بیان بدیهیات در اینجا، اما شما احساس درد خواهید کرد. حتی اگر از قبل بچه‌دار شده باشید، نمی‌دانید درد شما در طول زایمان چقدر بد خواهد بود یا چگونه خواهید توانست از عهده آن بربیایید.

هر زایمانی، چه از داروهای مسکن استفاده کنید چه استفاده نکنید، عوارضی دارد، مانند از دست دادن خون زیاد یا مشکلات مرتبط با بند ناف. تشخیص یا درمان این عوارض ممکن است بدون مداخله پزشکی دشوارتر باشند.

اگر انتخاب شما داشتن یک زایمان بدون مسکن است، ممکن است در صورت لزوم از نظر پزشکی گزینه‌های دیگری را در اختیار داشته باشید، مانند زایمان سزارین اورژانسی.

افراد با حاملگی‌های کم خطر، بهترین کاندید برای زایمان بدون داروی مسکن هستند.

چرا یک زایمان طبیعی ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد

اگر شما حاملگی پرخطری دارید، امکان دارد پزشک شما توصیه کند که زایمان طبیعی نداشته باشید.

حاملگی شما امکان دارد پرخطر در نظر گرفته شود اگر:
 • list
  سابقه شرایط پزشکی داشته باشید، مثل دیابت، پره اکلامپسی، یا مشکلات انعقادی خون
 • list
  دارای بیش از یک جنین باشید (حاملگی چندقلویی)
 • list
  در طول حاملگی عوارض خاصی داشته باشید، مثل محدودیت در رشد جنین یا مشکلات مرتبط با جفت
 • list
  سن بیشتر از ۳۵ داشته باشید
 • list
  در طول حاملگی الکل یا مواد مخدر مصرف کنید
 • list
  سابقه جراحی بر روی رحم داشته باشید، مثل سزارین

چه انتظاری در طول یک زایمان طبیعی باید داشت

شما به زایمان خود اجازه می‌دهید که خود به خود شروع شده و تا زمان زایمان بدون مداخله پزشکی پیشرفت کند. زایمان شما مگر در مواقع ضروری پزشکی القا یا تسریع نمی‌شود.

اگر قصد دارید بچه خود را در یک بیمارستان یا مرکز زایمان به دنیا بیاورید، پزشک یا ماما می‌تواند در انتخاب بهترین زمان برای رفتنتان ]به بیمارستان یا مرکز زایمان[ به شما کمک کند. بسته به ترجیحات، ممکن است تحت مانیتورینگ مداوم باشید، مثل مانیتور قلب جنین، ممکن است فقط در صورت لزوم و یا در فواصل زمانی منظم تحت مانیتورینگ باشید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به خوبی پیش می‌رود.

هنگامی که بدن شما آماده است، یک زایمان طبیعی (از طریق کانال زایمانی) در یک پوزیشن زایمان که احساس راحتی بیشتری در آن می‌کنید خواهید داشت. شما مداخله پزشکی نخواهید داشت مگر در مواقع ضروری برای تامین ایمنی یا سلامت خودتان یا فرزندتان.

همانند همه انواع زایمان، زایمان طبیعی زمان متفاوتی را برای هرکسی می‌طلبد. بدون مداخله پزشکی، به طور طبیعی دهانه رحم شما (سرویکس شما) متسع می‌شود و به شما دارویی برای تسریع زایمان داده نخواهد شد، بنابراین ممکن است بیشتر طول بکشد.

از طرف دیگر، مداخلات پزشکی نظیر اپیدورال نیز می تواند زایمان را آهسته کند. و به خاطر داشته باشید زایمان اغلب برای مادرانی که برای اولین بار زایمان می‌کنند (مادران نولی پار) نیز بیشتر طول می‌کشد.

میزان درد زایمان نیز برای هر کسی متفاوت است. روش‌های شایع مختلفی برای تسکین درد وجود دارد که می‌توانید در طول زایمان از آنها استفاده کنید.

 

روش هایی برای تسکین درد در طول زایمان

 • list

  پد حرارتی یا کیسه یخ

 • list

  توپ زایمان

 • list

  طب فشاری (روشی همانند طب سوزنی)

 • list

  حمایت عاطفی

 • list
  تکنیک‌های تنفس
 • list
  ماساژ
 • list
  دوش آب گرم یا حمام. بسته به آنچه که مرکز زایمان یا بیمارستان به شما پیشنهاد می‌کند، ممکن است بتوانید در وان زایمان کنید
 • list
  پیدا کردن راحت‌ترین پوزیشن برای شما
 • list
  تکنیک های حواس پرتی، مانند موسیقی یا بازی

در بیشتر موارد، شما می‌توانید بلافاصله بعد از تولد در کنار نوزاد خود بمانید و در صورت تمایل، به محض اینکه آماده شدید، شیردهی را شروع کنید.

جهت آماده شدن برای زایمان بدون مداخله پزشکی، مطمئن شوید که برنامه زایمان شما مشخص و واضح است و ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی، پزشک، ماما، یا سایر افراد حامی می‌دانند که می‌خواهید زایمانتان چگونه پیش برود.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید به تنهایی یا با شریک زندگی خود به کلاس‌های آموزش زایمان بروید تا انتظارات و همچنین تکنیک‌های آرام سازی و مدیریت درد را یاد بگیرید. حتماً آن تکنیک‌ها را تمرین کنید تا آنهایی را که بهترین کارکرد را برایتان دارند پیدا کنید.

اگر در حین زایمان نظرتان تغییر کرد

اگر درد خیلی شدید شود، ممکن است برخی از زنان در حین زایمان نظر خود را تغییر دهند. و اگر چنین کاری را انجام دهید کاملاً خوب است. اگر از برنامه زایمانی خود پیروی نمی‌کنید، خیلی به خودتان سخت نگیرید. شما می‌توانید تقریباً در هر زمانی از زایمان خود مقداری داروی مسکن مصرف کنید، تا زمانی که سر نوزاد شروع به بیرون آمدن نکرده باشد.

در اوایل زایمان، ممکن است از ناحیه اپیدورال بی‌حس یا بلوک نخاعی شوید. اینها هر دو به شما اجازه می‌دهند که در حین زایمان بیدار و هوشیار باشید، اما با دردی بسیار کم. انواع مختلفی از داروها را می‌توان در تزریق اپیدورال یا ستون فقرات تجویز کرد.

یک نوع از آن، مسکن‌های درد است مثل مواد مخدر. این ]دارو[ به خوبی جواب می‌دهد زیرا بدون ایجاد بی‌حسی درد را تسکین می‌دهد. این دارو نباید بر روی نوزاد تأثیر بگذارد، مثل تزریق عضلانی یا داخل وریدی داروی مسکن. نوع دیگر، داروی بی‌حس‌کننده می‌باشد که ممکن است شما را از ناحیه کمر به پایین بی‌حس کند.

اپیدورال‌ها در بیست دقیقه پس از تزریق شروع به تسکین درد می‌کنند و می‌توان مقدار آن را در طول زایمان تنظیم کرد. بلوک‌های ستون فقرات بلافاصله شروع به کار می‌کنند اما فقط یک تا دو ساعت اثر دارند. آنها را می‌توان فقط یکبار در طول زایمان تجویز کرد.

بسته به دارویی که از راه اپیدورال تجویز می‌شود، می تواند فشار دادن (انقباض عضلات) را برای شما سخت‌تر کند. بنابراین، بلوک‌های پودندال معمولا در اواخر زایمان داده می‌شوند. بلوک پودندال درد در واژن و رکتوم را تسکین می‌دهد اما به شما امکان می‌دهد عضلات شکم را کنترل کنید و فشار دهید (منقبض کنید). این دارو معمولاً درست قبل از بیرون آمدن نوزاد داده تجویز می‌شود.

تسکین درد به اندازه اپیدورال نیست، اما شما می‌توانید نوزاد را بیرون بیاورید (با انقباض عضلات). همچنین بلوک‌های پودندال بر روی نوزاد تأثیر نمی‌گذارد.

 

بهبودی پس از یک زایمان طبیعی چیست؟

بهبودی بعد از هر نوع زایمان بستگی به خود فرد دارد. بسیاری از زنان در شش تا هشت هفته احساس بهبودی کامل می‌کنند، اما برای دیگران ممکن است ماه‌ها طول بکشد.
بهبودی پس از زایمان طبیعی مشابه هر زایمان واژنی دیگر است. احتمالاً شما حداقل برای چند روز درد خواهید داشت. نشستن بر روی کیسه یخ یا حمام سیتز می‌تواند کمک کننده باشد. مراقبت از خود را فراموش نکنید و تا جایی که می‌توانید استراحت کنید تا زمانی که به طور کامل احساس بهبودی کنید.

اورژانس پزشکی

علائم زیر می‌تواند نشانه یک عارضه پس از زایمان باشد:
 • check-box
  ادرار دردناک
 • check-box
  درد و تورم در پاها
 • check-box
  درد شکمی که بدتر می‌شود یا درد جدید شکمی
 • check-box
  خونریزی شدید از واژن
 • check-box
  تب
 • check-box

  سرگیجه یا غش

 • check-box

  سردردی شدید که از بین نمی‌رود

اگر هر گونه نگرانی دارید، حتی اگر این علائم را ندارید، با پزشک خود صحبت کنید.

سخن پایانی

پزشک یا ماما می‌تواند به شما در درک بهتر روند زایمان و آنچه انتظار می‌رود کمک کند. اگر به زایمان بدون دارو علاقه دارید، با آنها در مورد اینکه آیا برای شما مناسب است، و بهترین راه جهت ایجاد برنامه زایمان ترجیحی خود صحبت کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

زایمان و وضع حمل

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.