ماشین حساب بارداری

از این ماشین‌حساب برای تعیین زمان تولد نوزاد استفاده می‌کنند. در این روش، تاریخ زایمان براساس تاریخ آخرین قاعدگی، تاریخ لقاح، تاریخ IVF 3 روزه یا ۵ روزه یا تاریخ آخرین سونوگرافی محاسبه می‌شود (LMP).

اولین روز آخرین قاعدگی

اکثر بارداری‌ها حدود ۴۰ هفته (یا ۳۸ هفته از زمان لقاح) طول می‌کشند، بنابراین معمولاً بهترین راه برای تخمین تاریخ زایمان این است که ۴۰ هفته یا ۲۸۰ روز از اولین روز آخرین سیکل قاعدگی را محاسبه کنید.

روش دیگر این است که از اولین روز آخرین دوره قاعدگی سه ماه کم کرده و هفت روز به آن اضافه کنید. پزشک با این روش تاریخ زایمان را محاسبه می‌کند. اما ممکن است یک یا دوهفته زودتر یا دیرتر از این زمان زایمان انجام شود و این طبیعی است.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

تاریخ لقاح

محاسبه تاریخ زایمان بر اساس اولین روز آخرین دوره قاعدگی، برای خانم‌هایی که سیکل قاعدگی نسبتاً منظمی دارند به خوبی جواب می‌دهد. اما اگر سیکل قاعدگی نامنظمی داشته باشید، روش LMP ممکن است برای شما مناسب نباشد.

از آنجایی که تاریخ تخمینی قابل اعتماد زایمانEDD)) مهم است، می‌توانید به جای روش قبلی، از تاریخ لقاح استفاده کنید. برای این کار لازم است فقط ۲۶۶ روز به تاریخ تخمینی خود اضافه کنید تا زمان زایمان را بدست آورید.

تاریخ انجام IVF

سالانه تعداد زیادی از بارداری‌ها با استفاده از تکنولوژی IVF انجام می‌گیرند. خانم‌های بارداری که از این روش استفاده کرده‌اند، می‌توانند تاریخ زایمان خود را بر اساس تاریخ انجام IVF با دقت بیشتری محاسبه کنند.

با استفاده از سونوگرافی

اگر روز آخرین دوره قاعدگی و زمان لقاح را فراموش کرده‌اید یا از زمان دقیق تخمک‌گذاری مطمئن نیستید، راهکارهای دیگری وجود دارد که می‌توانید تاریخ زایمان خود را تعیین کنید، از جمله:

 • سونوگرافی زودهنگام، با دقت بیشتری تاریخ بارداری را تعیین می‌کند. فقط توجه داشته باشید که سونوگرافی زودهنگام برای همه خانم‌ها انجام نمی‌شود. برخی از پزشک‌ها به‌طور معمول انجام می‌دهند، اما برخی دیگر تنها زمانی آن را توصیه می‌کنند که قاعدگی‌ها نامنظم باشد، سن فرد ۳۵ سال یا بیشتر باشد، سابقه سقط جنین داشته باشد، یا تاریخ زایمان بر اساس معاینه فیزیکی و LMP تعیین نشود.
 • در زمان‌های حساس بارداری مانند هفته نهم یا دهم که برای اولین بار ضربان قلب نوزاد شنیده می‌شود و زمانی که برای اولین بار حرکت جنین را احساس می‌کنید (به طور متوسط ​​بین هفته ۱۸ تا ۲۲، اما می‌تواند زودتر یا دیرتر باشد)، نیز می‌توان تاریخ بدنیاآمدن نوزاد را تخمین زد.
 • در هر جلسه چکاپ قبل از زایمان، ارتفاع فوندال، که شامل اندازه‌گیری از استخوان شرمگاهی تا بالای رحم است، بررسی می‌شود و به تایید تاریخ زایمان کمک می‌کند.
 • اندازه رحم که در هنگام معاینه داخلی در اوایل بارداری به آن توجه می‌شود نیز می‌تواند عاملی موثر در تعیین دقیق زایمان باشد.

آیا می‌توان تاریخ زایمان را از قبل برنامه‌ریزی کرد؟

افرادی که نمی‌خواهند در تابستان باردار باشند یا به دلیل شغلی که دارند می‌خواهند در تابستان کنار فرزند خود باشند و از او مراقبت کنند، می‌توانند زمان بارداری و زایمان خود را تعیین کنند. اما همیشه احتمال زایمان زودهنگام و یا تاخیر یک هفته‌ای و حتی بیشتر ممکن است وجود داشته باشد. بنابراین به‌طور قطع نمی‌توان روز زایمان را پیش‌بینی کرد.

با این وجود، می‌توانید از تاریخ آخرین قاعدگی و طول چرخه قاعدگی استفاده کنید و روزهایی که احتمال باروری زیاد است را تعیین کنید. به این ترتیب شانس باروری افزایش پیدا می‌کند.

آیا تاریخ زایمان می‌تواند تغییر کند؟

بله، تاریخ زایمان می‌تواتد تغییر کند اما دلیلی برای نگرانی نیست، پزشک ممکن است به دلایلی، تاریخ زایمان را با پیشرفت بارداری تغییر دهد و اعلام کند کمی زودتر یا دیرتر انجام می‌شود. دلایل شامل موارد زیر است:

 • check-box
  غیرطبیعی بودن ارتفاع فوندال رحم
 • check-box
  غیرطبیعی بودن سطح آلفافیتوپروتئین تولید شده توسط نوزاد
 • check-box
  دوره‌های قاعدگی نامنظم
 • check-box
  در دسترس نبودن تاریخ سونوگرافی اولیه
 • check-box
  انجام اولین سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری

اگر درمورد تاریخ زایمان و برنامه‌ریزی برای بارداری سوالی دارید با پزشک مشورت کنید.

دانستنی‌های بیشتر درباره

زایمان و وضع حمل

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.