آشنایی با

دیابت پنهان خود‌ایمنی
بزرگسالی (LADA)

نوعی دیابت که شامل دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است. بخشی از آن شبیه به دیابت نوع ۱ و بخشی دیگر شبیه به دیابت نوع ۲ است. به همین علت است که برخی آن را دیابت ۵/۱ یا دیابت یک‌دوم می‌نامند.

درحال حاضر به‌عنوان یک نوع دیابت مجزاء طبقه‌بندی نمی‌شود؛ اما مطالعاتی در حال انجام است تا تفاوت آن را از دیابت نوع ۱ و نوع ۲ مشخص کند.

تشخیص دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی

تشخیص دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی می‌تواند مشکل باشد و در برخی افراد به‌اشتباه دیابت نوع ۲ تشخیص داده می‌شود. اگر به دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی مبتلا هستید، آنتی‌بادی‌هایی در خون خواهید داشت که اغلب در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نیز یافت می‌شود. این آنتی‌بادی‌ها به وسیله‌ی آزمایش آنتی‌بادی GADA مشخص می‌شوند. این نوع دیابت در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله تشخیص داده می‌شود.

درمان LADA

درمان این نوع دیابت شامل ترکیب درمان‌های دیابت نوع ۱ و نوع ۲ است. درمان اغلب با دارو‌های خوراکی مانند متفورمین و انسولین شروع می‌شود که با بالا رفتن قند‌ خون شروع به مصرف انسولین می‌کنید. اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا باشید زود‌تر از حد معمول انسولین مصرف خواهید کرد.

در حال حاضر راه‌حل مشخص و مورد تأییدی برای مدیریت دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی وجود ندارد.

اکثر متخصصان موافق هستند که هدف از درمان LADA این است که تولید انسولین را تا زمان ممکن حفظ کنند؛ بنابراین، توصیه می‌شود که درمان انسولین زودهنگام شروع شود.

LADA به‌عنوان یک نوع دیابت جداگانه در نظر گرفته نمی‌شود؛ بنابراین، در زمان درمان مهم‌ترین چیز مصرف دارو‌هایی است که سطح قند‌ خون را به‌درستی مدیریت کنند. این می‌تواند به سلامتی شما در کوتاه‌مدت و دوری از عوارض دیابت در آینده کمک کند.

علائم LADA چیست؟

علائم دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی همانند دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است:

 • double-check-1

  ادرار کردن بیش از حد

 • double-check-1
  احساس تشنگی شدید
 • double-check-1
  خستگی بیش از حد
 • double-check-1
  لاغر تر شدن

اما این علائم با سرعت کم‌تری نسبت به دیابت نوع ۱ و پس از ماه‌ها ظاهر می‌شوند. همچنین، علائم این نوع دیابت نسبت به دیابت نوع ۲ آشکار‌تر و سریع‌تر از حد انتظار ظاهر می‌شوند.

افزایش وزن عامل خطر اصلی ابتلا به دیابت نوع ۲ است، افراد مبتلا به LADA باید وزن سالمی داشته باشند.