آزمایش ویروس سرخجه (روبلا)

سرخجه یک عفونت ویروسی است که معمولا با بثورات پوستی و تب شروع می‌شود. اگرچه سرخجه پس از واکسیناسیون گسترده حذف شده است، اما می‌تواند توسط افراد واکسینه‌نشده که در سفرهای خارجی به آن مبتلا می‌شوند، به داخل کشور راه یابد.

تست سرخجه برای تشخیص عفونت فعلی یا قبلی با ویروس استفاده می‌شود. همچنین می‌توان آزمایش‌هایی را برای تعیین واکسیناسیون قبلی علیه سرخجه انجام داد. این تست می‌تواند بر روی نمونه خون، ادرار یا سواب گرفته‌شده از بینی یا گلو انجام گیرد.

این بیماری با نام‌های «سرخک آلمانی» یا «سرخک سه‌روزه» نیز شناخته می‌شود.

هدف از انجام آزمایش Rubella

هدف از تست روبلا، تشخیص عفونت سرخجه یا ارزیابی ایمنی در برابر ویروس است و علاوه بر آن برای پیش‌آگهی، غربالگری قبل از زایمان، و نیز یافتن شواهد ایمنی در برابر این ویروس انجام شود.

تشخیص

از تست سرخجه برای تشخیص یا رد این بیماری در افراد مبتلا به علائم مشکوک به سرخجه استفاده می‌شود.

ویروس سرخجه می‌تواند از طریق سرفه و عطسه و همچنین تماس طولانی‌مدت با یک فرد آلوده منتقل شود. اگرچه سرخجه به طور کلی یک بیماری خفیف است که بدون درمان از بین می‌رود، اما اگر در دوران بارداری به جنینِ در حال رشد منتقل شود، می‌تواند اثرات مضر داشته باشد.

پانل قبل از زایمان

تست روبلا اکثراً به عنوان بخشی از یک پانل قبل از زایمان تجویز می‌شود، یعنی گروهی از آزمایش‌هایی که عفونت‌ها و سایر مشکلات احتمالی در اوایل بارداری را بررسی می‌کند. تست سرخجه برای بررسی ایمنی فرد باردار در برابر سرخجه، به عنوان بخشی از این پانل انجام می‌گیرد.

احتمال دارد افرادی که باردار هستند و به سرخجه آلوده می‌شوند عفونت را به جنین خود منتقل کنند. خطر انتقال در سه‌ماهه اول و در چند هفته آخر بارداری بیشتر است. عوارض ناشی از عفونت سرخجه در دوران بارداری می‌تواند شامل سقط جنین، مرده‌زایی و نقایص مادرزادی باشد.

اثبات مصونیت

علاوه بر غربالگری قبل از زایمان، شرایط مختلفی وجود دارد که در آن پزشکان آزمایش سرخجه را برای ارزیابی ایمنی فرد در برابر ویروس توصیه می‌کنند. برخی افراد بنا به دلایل شغلی، نیاز به ارائه مستندات اثبات مصونیت برای رفتن به محل کار، تحصیل یا سفر دارند.

ایمنی در برابر سرخجه پس از واکسیناسیون MMR ایجاد می‌شود که از عفونت‌های آتی محافظت می‌کند و از گسترش ویروس به دیگران جلوگیری می‌کند. در افرادی که واکسینه نشده‌اند، ایمنی پس از بهبودی از عفونت گذشته ایجاد می‌شود.

در بعضی موارد، حتی اگر واکسینه شده باشید یا قبلا سرخجه گرفته باشید، مجدداً ممکن است آلوده شوید.

آنچه در آزمایش سرخجه اندازه‌گیری می‌شود

تست Rubella به دنبال شواهدی از قرار گرفتن در معرض ویروس سرخجه است. آزمایش‌های مختلفی در دسترس است که آنتی‌بادی‌های ویروس سرخجه، و یا مواد ژنتیکی ویروس را می‌سنجند.

آزمایش آنتی‌بادی سرخجه مقدار آنتی‌بادی سرخجه را در نمونه خون اندازه‌گیری می‌کند تا به تشخیص عفونت سرخجه فعلی یا اخیر کمک کند. پس از ابتلا به عفونت سرخجه، بدن آنتی‌بادی‌هایی برای ویروس ایجاد می‌کند. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها ساخته می‌شوند.

این نوع تست همچنین برای بررسی این‌که آیا افراد قبلا علیه سرخجه واکسینه شده‌اند، کاربرد دارد. آزمایش آنتی‌بادی سرخجه میزان آنتی‌بادی‌ها را که به عنوان تیتر آنتی‌بادی نیز شناخته می‌شوند بررسی می‌کند ، که بیانگر عفونت فعلی یا اخیر و یا واکسیناسیون گذشته است. انواع مختلفی از آزمایش آنتی‌بادی سرخجه وجود دارد:

 • تست آنتی‌بادی ایمونوگلوبولین M (IgM):‌ آزمایش آنتی‌بادی IgM معمولا اولین تست برای تشخیص سرخجه است. بدن افرادی که به‌تازگی به سرخجه آلوده شده‌اند، آنتی‌بادی‌های IgM را برای ویروس ایجاد می‌کند. اکثر افراد ۴ روز پس از شروع علائم، آنتی‌بادی‌های IgM تولید می‌کنند. میزان آنتی‌بادی IgM می‌تواند برای ۶ تا ۸ هفته یا بیشتر پس از عفونت، همچنان قابل‌تشخیص باشد.
 • تست آنتی‌بادی ایمونوگلوبولین G (IgG): نوع دیگری از آزمایش آنتی‌بادی که ممکن است برای تشخیص سرخجه و ایجاد ایمنی استفاده شود، تست آنتی‌بادی IgG است. آزمایش IgG ممکن است برای کمک به تمایز بین عفونت‌های اخیر و ایمنی ناشی از عفونت قبلی، انجام شود. تست IgG همچنین روش ترجیحی برای بررسی ایمنی در برابر سرخجه در افراد باردار است.

آزمایش تقویت اسید نوکلئیک (NAAT) مواد ژنتیکی به نام RNA ویروس سرخجه را در نمونه گرفته‌شده از بینی، گلو یا نمونه ادرار شناسایی می‌کند. سرخجه NAAT در مقایسه با آزمایش آنتی‌بادی، بسیار کمتر به کار می‌رود اما ممکن است در شرایط خاص استفاده شود. انواع مختلفی از NAAT وجود دارد؛ نوع NAAT مورد استفاده برای آزمایش سرخجه، آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR) نامیده می‌شود.

چه زمانی باید تست Rubella را انجام داد؟

اگر علائم سرخجه دارید و اخیراً به خارج از کشور سفر کرده‌اید یا در معرض افرادی با علائم مشابه سرخجه قرار گرفته‌اید، احتمال دارد تست سرخجه تجویز شود. بیشتر افراد مبتلا به سرخجه، دچار جوش پوستی می‌شوند که قبل از گسترش به سایر قسمت‌های بدن روی صورت شروع می‌شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • سردرد
 • گلو درد
 • سفتی مفاصل یا درد
 • التهاب ملتحمه

اگر باردار هستید، پزشک شما به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه قبل از زایمان، ایمنی در برابر سرخجه را بررسی می‌کند. آزمایش سرخجه می‌تواند نشان دهد که آیا شما واکسینه شده‌اید و یا بر اثر عفونت سرخجه قبلی، ایمنی دارید.

مراحل انجام آزمایش روبلا

نمونه مورد نیاز برای تست سرخجه بر اساس نوع آزمایش مورد درخواست، متفاوت خواهد بود. این تست می‌تواند بر روی نمونه خون، ادرار یا نمونه سواب بینی یا گلو انجام گیرد.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

برای گرفتن نمونه خون، نمونه خون در آزمایشگاه نانو را از رگ بازوی شما گرفته می‌شوئ. تکنسین نمونه‌گیر احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

برای گرفتن نمونه سواب بینی یا گلو، یک سواب پنبه‌ای در سوراخ بینی یا گلوی شما قرار می‌گیرد. سواب معمولا به مدت چند لحظه در جای خود باقی می‌ماند و سپس برای اطمینان از جمع‌آوری نمونه کافی برای آزمایش، چند بار چرخانده می‌شود. ممکن است در حین قرار دادن سواب، کمی ناراحتی به وجود آید. ممکن است اشک از چشمتان بیاید یا احساس خفگی کنید. این روش نمونه‌گیری چند لحظه طول می‌کشد و باعث ناراحتی پایدار نمی‌شود.

اگر پزشک درخواست نمونه ادرار برای آزمایش سرخجه داده باشد، از شما خواسته می‌شود که نمونه‌ای را طبق دستورالعمل خاص، در یک ظرف مخصوص برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ارائه دهید.

پس از انجام تست

پس از اتمام خون گیری، فشار و بانداژ روی ناحیه قرار می‌گیرد تا خونریزی متوقف شود و از کبودی جلوگیری شود. مراقبت‌های پس از آزمایش معمولا برای بیمارانی که نمونه بینی یا گلو یا نمونه ادرار ارائه می‌دهند، لازم نیست.

تمام روش‌های جمع‌آوری این نمونه‌ها، روش‌های پزشکی معمول هستند و نباید عوارض جانبی طولانی‌مدت داشته باشند. معمولا بلافاصله می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. اگر به دلیل علائمی که نشان‌دهنده سرخجه است، آزمایش می‌شوید، حتماً با پزشک خود در مورد اقدامات احتیاطی که باید برای جلوگیری از گسترش سرخجه به افراد دیگر انجام دهید، صحبت کنید.

انجام آزمایش Rubella در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Rubella

جواب آزمایش شما شامل اطلاعات مربوط به نوع آزمایش سرخجه و همچنین نتیجه آزمایش شما خواهد بود. نتایج آزمایش ممکن است شامل محدوده‌های مرجع و همچنین تفسیر آزمایشگاه از نتایج آزمایش باشد. محدوده‌های مرجع، بازه مورد انتظار مقادیر آنتی‌بادی را برای تفسیر نتایج آزمایش توصیف می‌کنند.

بخش‌های زیر شامل اطلاعات در مورد تفسیر آزمایش آنتی‌بادی سرخجه و آزمایش NAAT سرخجه است.

تست آنتی‌بادی سرخجه (IgG/IgM)

نتایج آزمایش آنتی‌بادی سرخجه را می‌توان به شرح زیر گزارش کرد:

 • شناسایی‌شده، مثبت یا ایمن: یعنی در نمونه ارائه‌شده، آنتی‌بادی‌ کافی به میزانی وجود دارد که عفونت فعلی، عفونت قبلی یا واکسیناسیون و ایمنی بعدی را نشان می‌دهد.
 • نامشخص یا مبهم: یعنی مقداری آنتی‌بادی‌ها در نمونه وجود دارد که ممکن است نشان‌دهنده عفونت فعلی، عفونت قبلی یا واکسیناسیون باشد. در این صورت ممکن است آزمایش مجدد توصیه شود.
 • تشخیص‌داده‌نشده، منفی یا غیر ایمن: تعداد بسیار کم، یا هیچ آنتی‌بادی در نمونه وجود نداشت که مؤید عفونت فعلی، عفونت قبلی یا ایمنی ناشی از واکسیناسیون باشد.

تست تقویت اسید نوکلئیک سرخجه (NAAT)

نتایج آزمایش سرخجه NAAT به روش زیر گزارش می‌شود:

 • شناسایی‌شده یا مثبت: RNA سرخجه در نمونه شناسایی شده که می‌تواند نمایانگر عفونت فعلی باشد.
 • غیرقابل‌شناسایی یا نامشخص: اطلاعات کافی برای تفسیر تست بر روی نمونه‌ی ارائه‌شده وجود ندارد.
 • تشخیص‌داده‌نشده یا منفی: RNA سرخجه در نمونه شناسایی نشده است، که ممکن است نشان‌دهنده نبود عفونت فعلی باشد. احتمال دارد تأیید این نتیجه با تست آنتی‌بادی پیشنهاد شود.

پزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد تشخیص سرخجه ارائه دهد، بر اساس سوابق، معاینات انجام‌گرفته و نتایج آزمایش‌های شما در این زمینه.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Rubella Antibodies, Rubella Antibodies-IgM, Rubella Antibodies-IgG, Rubella Serology, Rubella RT-PCR, Rubella RT-qPCR, German Measles Test, Three-Day Measles Test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Antibody Titer Test, Measles and Mumps Tests

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.