آزمایش آنتی بادی HIV ایدز

ویروس نقص ایمنی بدن انسان (HIV) از طریق تماس با برخی مایعات بدن آلوده منتقل می‌شود. اگر HIV درمان نشود، به‌تدریج می‌تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت‌ها و سرطان‌های جدی را از بین ببرد.

آزمایش‌های HIV از نمونه‌های خون، مایع دهان و یا ادرار برای تشخیص وجود ویروس HIV، آنتی‌ژن‌ها و یا آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط بدن در پاسخ به عفونت HIV استفاده می‌کنند. انجام این نوع آزمایش، تنها راه دانستن این است ‌که آیا یک فرد مبتلا به HIV شده یا خیر.

هدف از انجام آزمایش HIV Antibody

هدف از آزمایش HIV، تعیین وجود عفونت HIV است که معمولا با استفاده از نمونه‌های خون، مایع دهان یا ادرار انجام می‌گیرد. آزمایش‌های HIV ممکن است به عنوان یک تست غربالگری روتین، به عنوان آزمایش تشخیصی پس از قرار گرفتن احتمالی در معرض ویروس HIV، و یا برای بیماران مبتلا به علائم عفونت HIV تجویز شود.

آنچه در آزمایش آنتی‌بادی HIV اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش‌های HIV وجود مواد ژنتیکی ویروس HIV، آنتی‌ژن‌ها و یا آنتی‌بادی‌ها را بررسی می‌کنند. اگر این مواد شناسایی شوند، آزمایش نتیجه مثبت برای HIV را بازمی‌گرداند. این آزمایش‌ها بر روی نمونه‌های خون، ادرار یا مایعات خوراکی انجام می‌شود.

در حال حاضر سه نوع آزمایش HIV در دسترس است:

 • آزمایش آنتی‌بادی: بدن پس از عفونت HIV، آنتی‌بادی تولید می‌کند. تولید آنتی‌بادی‌ها ممکن است هفته‌ها طول بکشد، بنابراین آزمایش آنتی‌بادی HIV می‌تواند HIV را از ۳ تا ۱۲ هفته پس از عفونت شناسایی کند.
 • آزمایش آنتی‌ژن/آنتی‌بادی: آنتی‌ژن‌ها مواد خارجی هستند که پاسخ ایمنی را فعال می‌کنند و قبل از تولید آنتی‌بادی در بدن ظاهر می‌شوند. بنابراین، آزمایش آنتی‌ژن/آنتی‌بادی می‌تواند عفونت HIV را زودتر از تست آنتی‌بادی تشخیص دهد، معمولا در عرض ۲ تا ۴ هفته از آلوده شدن.
 • آزمایش بار ویروسی HIV: در کنار تشخیص عفونت HIV، آزمایش بار ویروسی می‌تواند میزان ویروس موجود در خون را تشخیص دهد. اگرچه این نوع تست می‌تواند عفونت HIV را زودتر از سایر آزمایش‌های HIV تشخیص دهد، اما هزینه بسیار بالایی دارد و معمولا فقط زمانی توصیه می‌شود که کسی علائم مشکوک به این بیماری را دارد یا احتمال دارد در معرض HIV قرار گرفته باشد.

چه زمانی باید تست آنتی‌بادی HIV را انجام داد؟

به دلیل آن که HIV در درجه اول یک بیماری مقاربتی (STD) است، انجام آزمایش برای کسانی که از نظر جنسی فعال هستند –به ویژه کسانی که چند شریک جنسی دارند- بسیار مهم است. آزمایش HIV برای این دسته از افراد معمولا انجام می‌شود:

 • نوزادان متولد شده از مادران HIV-مثبت
 • کسانی که به دنبال درمان بیماری‌های مقاربتی دیگر هستند
 • افراد مبتلا به سل یا هپاتیت
 • افرادی که رابطه جنسی محافظت‌نشده با چند نفر دارند
 • خانم‌های باردار یا کسانی که قصد بارداری دارند
 • کسانی که از سوزن‌های مشترک برای تزریق مواد مخدر استفاده می‌کنند

باید توجه داشت همه کسانی که به HIV آلوده‌اند، علائم اولیه را مشاهده نمی‌کنند. با این حال، ۲ تا ۴ هفته پس از قرار گرفتن در معرض HIV، احتمال دارد علائم زیر را تجربه کنید:

 • لرز
 • تب
 • درد عضلانی
 • عرق شبانه
 • اسهال طولانی‌مدت
 • بثورات روی بدن
 • گلو درد
 • لکه‌های روی پوست یا داخل دهان
 • غدد متورم
 • خستگی غیر‌قابل‌توضیح
 • کاهش وزن غیر‌قابل‌توضیح

این علائم مختص HIV نیست و دیده شدن یا نشدن آنها، دلیل کافی برای پیش‌بینی وضعیت HIV شما کافی نیست؛ فقط یک تست HIV می‌تواند موارد مثبت را تأیید کند. اگر فکر می‌کنید احتمالا در معرض HIV قرار گرفته‌اید، ضروری است که با یک متخصص مشورت کنید.

مراحل انجام آزمایش آنتی‌بادی HIV

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

روش آزمایش سریع با آنالیز مایع دهان، نمونه خون یا ادرار قادر است جواب سریع‌تری ارائه دهد.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش HIV Antibody در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش آنتی‌بادی HIV

جواب آزمایش HIV به‌صورت مثبت، منفی یا نامشخص گزارش می‌شود و باید با احتیاط تفسیر شود. انجام آزمایش‌های تکمیلی در اغلب موارد ضروری است. بیماران باید دوره پنجره آزمایش را در نظر بگیرند، یعنی فاصله زمانی بین زمانی که فرد به HIV آلوده می‌شود، تا زمانی که آزمایش می‌تواند وجود عفونت را تشخیص دهد.

تمام آزمایش‌های HIV دوره پنجره‌ای دارند و هیچ آزمایشی نمی‌تواند HIV را بلافاصله پس از عفونت تشخیص دهد. طول دوره پنجره از یک تست به تست دیگر متفاوت است، از حدود ۲ تا ۱۲ هفته.

نتیجه منفی آزمایش HIV به این معنی است که آنتی‌بادی‌ها یا آنتی‌ژن‌های HIV در نمونه آزمایش شناسایی نشده‌اند. اگر فردی در دوره پنجره آزمایش احتمال ابتلا به HIV نداشته باشد، برای عفونت HIV منفی تلقی می‌شود. اگر فردی در دوره پنجره آزمایش، در معرض آلودگی قرار گرفته باشد، آزمایش HIV باید پس از گذراندن دوره پنجره مجدداً تکرار شود.

نتایج مثبت در آزمایش HIV باید از طریق تست‌های تکمیلی، تأیید شود. آزمایشگاه‌ها اصولا آزمایش دوم را بر روی همان نمونه خونِ استفاده‌شده در آزمایش اول انجام می‌دهند. اگر در یک آزمایش سریع، نتیجه مثبت دریافت کنید، پزشک متخصص یک آزمایش تأیید کننده دوم تجویز می‌کند. اگر نتیجه آزمایش تکمیلی نیز مثبت باشد، فرد HIV مثبت در نظر گرفته می‌شود.

نتایج نامشخص در یک آزمایش HIV زمانی رخ می‌دهد که یک آزمایش غربالگری اولیه مثبت باشد، سپس یک آزمایش تکمیلی منفی شود. در این وضعیت، پزشکان ممکن است برای بررسی بیشتر، آزمایش دقیق‌تر بار ویروسی HIV را تجویز نمایند.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا آزمایش‌های دیگری برای تأیید وضعیت HIV من لازم است؟
 • چه اقدامات احتیاطی باید برای محافظت از دیگران انجام دهم؟
 • با چه کسانی در مورد وضعیت سلامت جسمی و روحی خودم باید مشاوره کنم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Antibody and Antigen Evaluation, HIV Antibody Test, HIV Screening Test, HIV-1, HIV-2

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  CD4 Count, HIV Viral Load

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.