آزمایش پپتید ناتریورتیک مغزی BNP و NT-proBNP

پپتیدهای ناتریورتیک پروتئین‌هایی هستند که توسط قلب و رگ‌های خونی تولید می‌شوند. دو مورد از این پروتئین‌ها، یعنی پپتید ناتریورتیک مغز (BNP) و پپتید ناتریورتیک نوع B N-terminal pro می‌تواند در خون اندازه‌گیری شود تا به تشخیص نارسایی قلبی و چند بیماری دیگر کمک کند.

آزمایش‌های BNP و NT-proBNP اغلب در بیمارستان یا اورژانس انجام می‌شود. نمونه خون این تست احتمالا از رگ بازوی شما یا از طریق انگشت گرفته شود.

هدف از انجام آزمایش NT-proBNP

هدف اصلی تست BNP یا NT-proBNP این است که ببینیم آیا میزان این پروتئین‌ها در محدوده مورد انتظار برای یک فرد سالم هستند یا خیر. این آزمایش‌ها معمولا برای تشخیص استفاده می‌شوند، اما ممکن است در سایر ارزیابی‌های بهداشتی نیز دخیل باشند.

تست‌های BNP و NT-proBNP اغلب برای تعیین این‌که آیا بیمار نارسایی قلبی دارد استفاده می‌شود. نارسایی قلبی، وضعیتی است که در آن قلب خون را به درستی به بقیه بدن پمپاژ نمی‌کند، اما به این معنی نیست که قلب متوقف شده است.

افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ممکن است علائم مختلفی از جمله تورم و تنگی نفس را تجربه کنند. با این حال، این علائم می‌تواند به دلیل بسیاری از بیماری‌های دیگر علاوه بر نارسایی قلبی ایجاد شود. آزمایش BNP و NT-proBNP برای کمک به تشخیص این‌که آیا نارسایی قلبی یا بیماری‌های دیگر علت علائم بیمار است، استفاده می‌شود.

تست BNP و NT-proBNP همچنین برای ارزیابی افرادی که قبلا با نارسایی قلبی احتقانی تشخیص داده شده اند، کاربرد دارد. در این بیماران، ممکن است آزمایش برای ارزیابی شدت بیماری و دوره یا پیش‌بینی احتمالی آن انجام شود. گاهی آزمایش‌های BNP یا NT-proBNP برای تعیین نوع درمان و یا برای نظارت بر سلامت بیمار در طول زمان در نظر گرفته شود.

آنچه در آزمایش NT-proBNP اندازه‌گیری می‌شود

این آزمایش‌ها، میزان خون BNP یا NT-proBNP را اندازه‌گیری می‌کنند، پروتئین‌هایی که توسط قلب و رگ‌های خونی ساخته می‌شوند. این هورمون‌ها در پاسخ به تجمع مایعات اضافی در رگ‌های خونی به جریان خون ترشح می‌شوند. هورمون فعال، BNP، حذف آب و نمک از خون را تشویق می‌کند.

چه زمانی باید تست NT-proBNP را انجام داد؟

پزشک شما ممکن است در صورت بروز علائم نارسایی قلبی، آزمایش BNP یا NT-proBNP را تجویز نماید. اگر قبلا نارسایی قلبی تشخیص داده شده است، پزشک برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت شما، آزمایش را انجام خواهد داد. علائم اصلی نارسایی قلبی عبارتند از:

 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • تورم پاها، مچ پا یا شکم
 • خستگی

تنگی نفس در بین افرادی که نارسایی احتقانی قلب دارند بسیار شایع است، اما این علامت می‌تواند در سایر شرایط مانند بیماری ریه، کلیه و کبد نیز رخ دهد. به همین دلیل، پزشک شما احتمالا در صورت تنگی نفس غیر‌قابل‌توضیح، آزمایش BNP یا NT-proBNP را تجویز می‌کند.

مراحل انجام آزمایش NT-proBNP

آزمایش BNP یا NT-proBNP نیازمند یک نمونه خون است. این نمونه را می‌توان از رگ بازو برداشت. در شرایط اضطراری، نمونه خون برای آزمایش سریع را می‌توان با سوراخ کردن انگشت با یک سوزن کوچک به‌دست آورد.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

برخی از مراکز تشخیصی و بیمارستان‌ها از تست انگشت استفاده می‌کنند که نتایج سریع‌تری نسبت به روش بالا دارد. کارشناس نمونه‌گیری برای انجام این روش، نوک انگشت شما را با یک سوزن بسیار کوچک سوراخ می‌کند تا چند قطره خون جمع کند. خون روی یک نوار کاغذ آزمایش قرار می‌گیرد و در یک دستگاه الکترونیکی قرار می‌گیرد که نتایج را در عرض چند دقیقه ارائه می‌دهد.

پس از انجام تست

در صورت نمونه‌گیری از بازو، پس از برداشتن سوزن از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش NT-proBNP در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش NT-proBNP

گزارشی که از آزمایشگاه یا پزشک دریافت می‌کنید میزان اندازه‌گیری شده BNP یا NT-proBNP شما را نشان می‌دهد که اغلب با واحد پیکوگرام در میلی‌لیتر (pg/mL) اندازه‌گیری می‌شود اما ممکن است در برخی از آزمایشگاه‌ها با نانوگرام در لیتر (ng/L) یا پیکومول در لیتر (pmol/L) نیز اعلام شود.

در کنار میزان BNP یا NT-proBNP، نتایج آزمایش شامل محدوده مرجع خواهد بود که نشان‌دهنده مقادیر مورد انتظار برای یک بزرگسال سالم است. احتمال دارد محدوده مرجع این تست از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد.

تست‌های BNP یا NT-proBNP و تست‌های ANP

پپتید ناتریورتیک دهلیزی (ANP) یک پروتئین مشابه BNP و NT-proBNP است. ANP در غلظت‌های بسیار پایین‌تر از BNP در طول نارسایی قلبی آزاد می‌شود. به همین دلیل، اگرچه ANP گاهی اوقات آزمایش می‌شود، اما تست BNP یا NT-proBNP در بیشتر موارد، اطلاعات تشخیصیِ مفیدتری ارائه می‌دهد.

به‌طور کلی، افراد مبتلا به نارسایی قلبی معمولا دارای مقادیر BNP بیش از ۱۰۰ pg/mL هستند. در اغلب موارد، نارسایی قلبی احتقانی باعث می‌شود میزان BNP بسیار بالاتر باشد. با این حال، داشتن میزان BNP زیر ۱۰۰ pg/mL احتمال نارسایی قلبی را رد نمی‌کند و در نقطه مقابل، میزان BNP بالای ۱۰۰ pg/mL به تنهایی برای تشخیص نارسایی قلبی کافی نیست.

علاوه بر این، سایر بیماری‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش میزان BNP یا NT-proBNP شود. نمونه‌هایی از این شرایط عبارتند از:

 • نارسایی کلیه
 • بیماری قلبی
 • کاردیومیوپاتی
 • فشار خون بالای ریه، یا فشار خون بالا در شریان‌هایی که خون را به ریه‌ها می‌رساند
 • سپسیس، که یک پاسخ شدید به عفونت است

عوامل دیگر مانند سن، جنسیت، وزن بدن و ژنتیک می‌توانند بر میزان BNP و NT-proBNP شما تأثیر بگذارند. به همین دلیل، پزشک شما نه تنها محدوده مرجع آزمایشگاهی بلکه سن شما را هنگام تفسیر نتیجه آزمایش نیز در نظر می‌گیرد. آنها همچنین علائم، سابقه پزشکی و نتایج سایر آزمایش‌های شما را بررسی می‌کنند.

برای درک بهتر نتیجه تست BNP یا NT-proBNP حتماً باید با پزشک خود صحبت کنید.

دقت نتایج آزمایش

بسیاری از متغیرها بر دقت و تفسیر تست‌های BNP و NT-proBNP تأثیر می‌گذارند، به همین دلیل بحث در مورد نتایج با پزشک‌تان بسیار مهم است. به عنوان مثال، برخی از عواملی که ممکن است بر دقت تست تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • نوع آزمایش: نتایج آزمایش‌های سریع و آزمایش‌های آنالیز شده توسط آزمایشگاه، تغییراتی می‌تواند داشته باشد. محدوده‌های مرجع نیز ممکن است در آزمایشگاه‌ها متفاوت باشد.
 • عوامل فردی: میزان BNP و NT-proBNP مورد انتظار در افراد سالم با توجه به سن فرد، متفاوت است. پزشک همچنین هنگام تفسیر نتایج شما، جنسیت، ژنتیک و شاخص توده بدنی (BMI) شما را در نظر می‌گیرد.
 • سایر مشکلات سلامتی: وجود بیش از یک نوع بیماری می‌تواند باعث افزایش میزان BNP یا NT-proBNP شود، به این معنی که این تست به‌تنهایی ممکن است قادر به تشخیص نارسایی قلبی یا مشکلات دیگر نباشد.

اگر در مورد دقت نتایج تست خود سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد نوع آزمایش و اهمیت نتایج آن برای سلامتی خود بیشتر بدانید.

تست‌های تکمیلی

اگر نتایج BNP یا NT-proBNP نشان می‌دهد که شما نارسایی قلبی دارید، پزشک معالج شما ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای روشن کردن میزان بیماری شما و هدایت تصمیمات درمانی تجویز کند. تست‌های پیگیری ممکن است شامل آزمایش‌های اضافی BNP یا NT-proBNP و همچنین سایر تست‌های خون، تصویربرداری و یا آزمایش استرس قلبی باشد.

اگر علائمی مانند تنگی نفس یا تورم دارید اما میزان BNP یا NT-proBNP طبیعی است، پزشک احتمالا آزمایش‌های اضافی را برای کمک به شناسایی علت علائم شما توصیه خواهد کرد.

بهترین راه برای درک نتایج آزمایش و وضعیت سلامتی شما این است که از پزشک خود سؤال بپرسید. پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • از آزمون BNP یا NT-proBNP من چه اطلاعاتی دریافت کردید؟
 • با چه فواصل زمانی باید این آزمایش را تکرار کنم؟
 • چه کاری می‌توانم برای بهبود سلامت و نتایج آزمایش انجام دهم؟
 • چه علائم و نشانه‌هایی به من هشدار می‌دهند که وضعیت من بدتر می‌شود؟
 • آیا به آزمایش‌های دیگری نیاز دارم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Brain Natriuretic Peptide Test, N-Terminal Pro B-Type Natriuretic Peptide Test, Natriuretic Peptide Test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Cardiac Biomarkers, Stress Tests

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.