دیابت و بیماری‌های قلبی

در صورت ابتلا به دیابت، در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستید. این بیماری همچنین بیماری قلبی عروقی (CVD) یا بیماری عروق کرونر نامیده می‌شود و می‌تواند منجر به حملات قلبی و سکته شود.

بیماری قلبی عروقی بر گردش خون نیز تأثیر می‌گذارد و گردش خون ضعیف سایر عوارض دیابت مانند مشکلات در چشم‌ها و پا‌ها را تشدید می‌کند.

به همین دلیل مراقبت از قلب در هنگام ابتلا به دیابت بسیار مهم است. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا دیابت خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد و چگونه می‌توان احتمال بروز این خطرات را کاهش داد.

انجام

انواع تست‌های تخصصی دیابت در ارومیه

مرکز آزمایشگاهی نانو، یک مرکز مجهز تشخیصی در ارومیه است که آمادگی پذیرش و انجام کلیه‌ی آزمایش‌های مربوط به دیابت را داراست.

 • glucosemeter

  غربالگری دیابت

  یک‌سوم از افراد دیابتی، اطلاعی از بیماری ندارند. برای تشخیص زودهنگام دیابت چه باید کرد؟

 • test-tube-1

  آزمایش HbA1c (A1c)

  تعیین میانگین سطح قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته برای تشخیص ابتلا به پیش‌دیابت و دیابت

 • data

  تست‌های روتین دیابت

  معاینات و آزمایش‌های منظم ضروری برای افراد مبتلا به دیابت و پیش‌دیابت برای کنترل بیماری

چرا دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد؟

اگر سطح قند خون برای مدتی بالا باشد، حتی به مقدار کم، رگ‌های خونی آسیب می‌بینند و می‌توانند منجر به عوارض جدی در قلب شوند. به این دلیل که بدن نمی‌تواند از تمام قند موجود به‌درستی استفاده کند؛ بنابراین، مقدار بیشتری از آن به گلبول‌های قرمز می‌چسبد و در خون تجمع می‌یابد. این تجمع می‌تواند عروقی که خون را به قلب می‌رسانند و از آن خارج می‌کنند، مسدود کرده و به آن‌ها آسیب برساند در نتیجه قلب از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌ماند.

مدیریت دیابت و قلب

در مورد ارتباط بین سطح قند خون بالا و سلامت قلب صحبت کردیم. اما همه چیز به قند خون بستگی ندارد. رگ‌های خونی در اثر کلسترول بالا (چربی خون) و فشار خون بالا نیز آسیب می‌بینند.

کلسترول بالا

اگر کلسترول خون خیلی بالا باشد، چربی اضافی موجود در خون به دیواره‌ی رگ‌های خونی می‌چسبد. با گذشت زمان، این چربی سفت شده و به پلاک تبدیل می‌شود. پلاک‌های سخت می‌توانند رگ‌های خونی را مسدود کرده و فضا را برای جریان خون باریک‌تر کنند. در فضای باریکِ جریان خون کُند‌شده، سلول‌های خون، لخته تشکیل می‌دهند. اگر لخته‌ی خون پاره شود، از طریق شریان‌ها و ورید‌ها عبور می‌کند تا جایی که به بخش‌های بسیار باریکی برسد و نتواند از آنجا عبور کند و آن بخش را تا حدی یا به‌طور کامل مسدود می‌کند. این اتفاق می‌تواند قلب را از اکسیژن و مواد مغذی محروم کند و این همان چیزی است که باعث حمله قلبی می‌شود.

فشار خون بالا

خون علاوه‌بر تلاش برای جریان یافتن از طریق رگ‌های خونی با گذشت زمان دیواره‌های رگ‌های خونی را سفت‌تر می‌کند. این می‌تواند منجر به فشار خون بالا شود یا فشار خون بالا را تشدید بخشد.

باریک شدن رگ‌های خونی می‌تواند سایر قسمت‌های بدن مانند پاها را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد که بیماری عروق محیطی (PVD) نام دارد و اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به قطع عضو شود.

می‌توانید با مدیریت موارد زیر از آسیب به رگ‌های خونی جلوگیری کنید:

 • double-check-1
  سطح قند خون
 • double-check-1
  فشار خون
 • double-check-1
  کلسترول (چربی خون)

حداقل یک‌بار در سال بررسی HbA1c، کلسترول و فشار خون بخشی از بررسی‌هایی است که باید در صورت ابتلا به دیابت انجام دهید.

با مدیریت این سه مورد، به مدیریت دیابت و محافظت از خود در برابر بیماری‌های قلبی کمک خواهید کرد. بسیاری از کارهای دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر بیماری قلبی انجام دهید.

دیابت و حمله قلبی

در این بخش چگونگی ایجاد مشکلات در قلب را توضیح خواهیم داد. اما ابتدا با رگ‌های خونی اصلی در بدن آشنا شوید:

 • double-check-1
  شریان‌ها که خون را از قلب دور می‌کنند.
 • double-check-1
  رگ‌ها که خون را به قلب برمی‌گردانند.

اگر این شریان‌ها و سیاهرگ‌ها آسیب ببینند، جریان خون در سرتاسر بدن و رسیدن به مناطق دور دست دشوارتر می‌شود.

کاهش خطر حمله‌ی قلبی یا بیماری قلبی

خبر خوب این است که می‌توانید خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی یا ابتلا به بیماری قلبی را با پیروی از موارد کاهش دهید:

 • double-check-1
  HbA1c، فشار خون و کلسترول خون (چربی خون) خود را حداقل یک‌بار در سال به‌عنوان بخشی از بررسی سالانه‌ی دیابت اندازه‌گیری کنید.
 • double-check-1

  برای ترک سیگار کمک بگیرید. استعمال دخانیات جریان خون را در سرتاسر بدن، به‌خصوص در قلب، دشوارتر می‌کند. اگر برای ترک به کمک نیاز دارید از پزشک خود یاری بطلبید.

 • double-check-1
  برای محافظت از قلب خود از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید.
 • double-check-1
  فعالیت بدنی داشته باشید و به‌طور منظم ورزش کنید.
 • double-check-1
  اگر دچار چاقی یا اضافه وزن هستید، وزن خود را کم کنید. حتی از دست دادن مقدار کمی وزن می‌تواند تفاوت جدی ایجاد کند.
 • double-check-1

  داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. برخی از داروها با کاهش فشار خون بالا یا چربی خون به محافظت از قلب کمک می‌کنند. ممکن است، حتی در صورتی که مشکل فشار خون یا چربی خون بالا ندارید، پزشک از این نوع دارو‌ها تجویز کند.

دیابت پایان راه نیست!

دیابت، بیماری خطرناک و شایعی است که در کشورهای خاورمیانه از هر ۶ نفر، یک نفر به آن مبتلاست و یک‌سوم از این افراد، اطلاعی از بیماری خود ندارند.

اما این بیماری خطرناک و مادام‌العمر، در صورت تشخیص به‌موقع و رعایت دستورالعمل‌های پزشک، کاملا قابل‌کنترل است. به‌عنوان یک فرد دیابتی می‌توانید مانند افراد عادی از یک زندگی سالم و بدون محدودیت لذت ببرید، به‌شرطی که توصیه‌های پزشک را در مورد نظارت و درمان به‌درستی انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که نه تنها برای دیابت، بلکه برای سلامت عمومی شما نیز مفید هستند و محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کنند.

مجله سلامت دیابت که در حال مطالعه بخشی از آن هستید، اختصاص به معرفی جنبه‌های مختلف این بیماری دارد. توصیه می‌کنیم این مجله را از ابتدا مرور کنید تا در مسیر مبارزه با دیابت موفق‌ باشید.

← مجله سلامت دیابت

مجله تخصصی سلامت دیابت | تهیه و انتشار توسط تیم تولید محتوای تدبیرنگر | با تأییدیه علمی آزمایشگاه نانوی ارومیه