آشنایی با

خطرات احتمالی ناشی از دیابت بارداری

سطح قند خون بالا در صورت درمان نشدن می‌تواند برای شما یا کودک‌تان مشکلاتی ایجاد کند. این‌ها عوارض دیابت بارداری نامیده می‌شوند. اما موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید با انجام دادن آن‌ها این عوارض را کاهش دهید.

خطرات احتمالی ناشی از دیابت بارداری چیست؟

ابتلا به دیابت بارداری می‌تواند ترسناک و گیج‌کننده باشد. اما با مدیریت صحیح سطح قند خون، احتمال لذت بردن از بارداری سالم و داشتن نوزادی سالم بالا است.

پس از این که تشخیص داده شد که به دیابت بارداری مبتلا هستید، پزشک در مورد سطح هدف دیابت راهنمایی خواهد کرد.

کنترل سطح قند خون و رسیدن به سطح هدف احتمال بروز عوارض را کاهش داده و احتمال بارداری با نوزادی سالم را افزایش می‌دهد. هرچند، اگر دیابت بارداری را به‌خوبی مدیریت نکنید احتمال بروز عوارض خطرناک افزایش می‌یابد.

ادامه یافتن سطح قند خون بالا می‌تواند منجر به:

 • double-check-1
  زایمان سزارین
 • double-check-1
  زایمان القاء‌شده
 • double-check-1
  نوزاد بزرگ بیش‌از‌حد طبیعی که می‌تواند منجر به زایمان دردناک‌تر و نگرانی در مورد سلامت نوزاد شود.
 • double-check-1
  احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲، اضافه وزن و چاقی کودک در آینده افزایش می‌یابد. با رشد کودک، کنترل وزن او، مصرف مواد غذایی سالم و انجام فعالیت‌های بدنی خطر را کاهش می‌دهد.

احتمال کمی نیز وجود دارد که نوزاد در لحظه‌ی تولد بمیرد. اما به یاد داشته باشید که، نگه داشتن سطح قند خون در سطح هدف می‌تواند احتمال این مشکلات را کاهش داده و احتمال بارداری و به دنیا آوردن نوزاد سالم را افزایش دهد.

دیابت بارداری می‌تواند کارکرد جفت را تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر جفت آن‌طور که باید کار نکند، می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در نوزاد شده و حرکت نوزاد را تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر متوجه شدید که تحرک نوزاد کاهش یافته، متوقف شده یا نسبت به قبل تغییر یافته است سریعاً به پزشک یا متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید.

چگونه از عوارض دیابت بارداری پیشگیری کنیم؟

پزشک اطلاعاتی در مورد مدیریت دیابت بارداری و داشتن حاملگی سالم به شما خواهد داد.

این اطلاعات باید شامل چگونگی بررسی سطح قند خون و سطح هدف شما باشد. همچنین درمورد انتخاب‌های غذایی سالم، اهمیت فعالیت‌های فیزیکی و مصرف دارو‌هایی مانند انسولین راهنمایی خواهد کرد.