آزمایش Immunoglobulin A

IgA

ایمنوگلبولین A یکی از پنج گروه ایمنوگلبولین‌ها است که در ترشحات بدن دیده می‌شود و آنتی‌بادی اصلی در غشای مخاطی دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی، و بزاق و اشک محسوب می‌شود. ایمنوگلبولین‌ها نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند؛ پروتئین‌هایی که توسط سلول‌های ایمنی خاصی به نام سلول‌های پلاسما تولید می‌شوند، که پاسخ بدن است به باکتری‌ها، ویروس‌ها، و دیگر میکروارگانیسم‌ها و یا قرار گرفتن در معرض هر عنصری که توسط سیستم ایمنی بدن به‌عنوان آنتی‌ژن مضر شناخته می‌شود.

در حدود ۱۵% ایمنوگلبولین‌های موجود در خون از نوع IgA هستند. ایمنوگلبولین A در شیر مادر نیز وجود دارد و با انتقال به بدن نوزاد، موجب کمک به ایمنی سیستم گوارش نوزاد می‌شود.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  یک روز
 • nano-p-tests-i-specs-4
  اسامی دیگر:
  IgA, IgA Serum, Immunoglobulin A, ایمنوگلبولین A

علل تجویز آزمایش

برای تشخیص و پایش گاماپاتی‌های مونوکلوتال و نقص سیستم ایمنی

دلایل احتمالی افزایش و کاهش

 • افزایش IgA پلی‌کلونال در بیماری‌های مزمن کبدی، عفونت‌های مزمن دستگاه تنفسی، عفونت‌های دستگاه تناسلی ادراری، بعضی نقص‌های ایمنی نظیر سندرم ویسکوت‌آلدریچ، آرتریت‌روماتوئید و سایر بیماری‌های روماتوئیدی مشاهده می‌شود.
 • افزایش IgA الیگوکلونال در بعضی دیس‌گاماگلوبینمی مشاهده می‌شود. نقص‌های ارثی IgA در آتاکسی تلانژیکتازی مشاهده می‌شود.
 • افزایش IgA منوکلونال در میلیوم‌مولتیپل، آمیلوئیدوز سیستمیک اولیه و به‌ندرت در سایر بدخیمی‌ها نظیر لنفوم مشاهده می‌شود.
 • کاهش IgA در برخی اختلالات ژنتیکی مشاهده می‌شود. کمبود ثانویه IgA در سندرم نفروتیک مشاهده خواهد گردید. همچنین کاهش IgA در بیماران مبتلا به نقص ایمنی اولیه و ثانویه یافت می‌شود.

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

عوامل احتمالی تداخل آزمایشگاهی

مصرف کاربامازپین، دکستران، استروژن، املاح طلا، متیل‌پردنیزولون، پنی‌سیلامین، فنی‌توئین، داروهای ضد بارداری خوراکی، و والپروئیک اسید موجب کاهش IgA در داخل بدن (invivo) می‌شود.

در اندازه‌گیری IgA، کدورت سرم یا لیپمیک بودن در نتایج آزمون باعث ایجاد تداخل می‌شود.

اطلاعات بیشتر

الکتروفورز ایمنوگلوبولین با تیتر بالا برای افتراق کلاس آنتی‌بادی پلی‌کلونال از منوکلونال استفاده می‌شود. همچنین ایمنوفیکساسیون برای توصیف کلاس آنتی‌بادی منوکلونال به کار می‌رود.

 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.