آزمایش HTLV Ab

Human T-Cell Lymphotropic Virus

HTLV-I و HTLV-II مانند ویروس HIV از گروه رترو ویروس‌ها هستند. نحوه انتقال و دوره کمون طولانی ویروس، مشابه ویروس HIV از طریق شیر مادر، سرنگ آلوده، محصولات خونی و تماس جنسی است. این ویروس در جنوب ژاپن، جزایر کارائیب، آمریکای جنوبی و مناطقی از آفریقا بومی است.

ارتباط ویروس HTLV-I با لوسمی T-Cell در بزرگسالان و اختلالات نرولوژیک (عصبی) مانند پاراپارزی اسپاستیک گرمسیری شناخته شده است. HTLV-II مسئول بیماری‌های نادرتری در انسان است که مهم‌ترین آنها لنفوم/لوسمی سلول مویین در بزرگسالان (Hairy Cell Leukemia) است.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  سه روز
 • nano-p-tests-i-specs-4

  اسامی دیگر:
  HTLV I&II Ab Screen, Anti human T Lymphotrophic virus I&II Ab

علل تجویز آزمایش

تشخیص و تأیید انواع آنتی‌بادی‌های اختصاصی ویروس لنفوم سلول T انسانی (HTLV-I و HTLV-II) و افتراق عفونت HTLV-I از HTLV-II

نتایج آزمایش

منفی شدن نتایج غربالگری نشان‌دهنده عدم وجود ویروس‌های HTLV-I و HTLV-II و آلوده نبودن به این دو ویروس است. مثبت شدن نتایج غربالگری حاکی از آلودگی بیمار به یکی از دو ویروس HTLV-I و HTLV-II است. با این وجود نتایج سرولوژیک مثبت ابتلا به عفونت را تأیید نمی‌کند (اختصاصیت پایین). همچنین در روش‌های سرولوژیک نمی‌توان دو ویروس را از هم متمایز کرد. نتایج مثبت باید با یک تست تأییدیه تکرار گردد.

روش LIA یا Line Immunoassay و روش Western Blot به عنوان روش‌های تأییدی در نظر گرفته می‌شوند و نتایج مثبت آنها، ابتلا به ویروس HTLV-I و یا HTLV-II را تأیید می‌کند. مثبت شدن نتایج سرولوژیک و منفی یا مبهم بودن نتایج تأییدی نشان‌دهنده مثبت کاذب و یا موارد مشکوک به عفونت است. تکرار نتایج ۱ تا ۲ ماه بعد، وضعیت نهایی عفونت HTLV را آشکار می‌سازد. در صورتی که نتایج آزمون تأییدی پس از چندین بار مبهم باشد، حاکی از عدم وجود عفونت HTLV است.

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

عوامل احتمالی تداخل آزمایشگاهی

نمونه‌های حاوی ذرات فیبرین، آلودگی میکروبی یا نمونه جسم مرده در نتایج آزمون تداخل ایجاد می‌کند.

نمونه فریز شده‌ای که جهت ذوب شدن در معرض حرارت بالا قرار بگیرد و یا نمونه‌ای که مکرراً ذوب و فریز شود در نتایج آزمون تداخل ایجاد می‌کند.

نمونه همولیزه با غلظت هموگلوبین بیشتر از ۳۰۵mg/ml، لیپمیک با غلظت تری‌گلیسرید بیشتر از ۳۰۰mg/ml و ایکتریک با غلظت بیلی‌روبین بیشتر از ۲mg/ml موجب تداخل در نتایج آزمایش می‌گردد.

اطلاعات بیشتر

 • تست HTLVI/II به عنوان تست غربالگری و تأییدیه برای نمونه‌های سرم، سلول‌های انسانی، بافت‌ها و اندام‌های جامد اهداکنندگان پیشنهاد نمی‌شود.
 • نتایج منفی تست، احتمال در معرض آلودگی قرار گرفتن با ویروس‌های HTLVI/II را رد نمی‌کند.
 • در اوایل آلودگی به عفونت HTLV، ممکن است سطوح آنتی‌بادی‌های HTLVI/II (از کلاس IgG) قابل اندازه‌گیری نباشد.
 • تفکیک این دو سروتیپ با روش‌های سرولوژیک امکان‌پذیر نیست.
 • وجود آنتی‌بادی‌های ضد HTLV رابطه‌ای با ویروس HIV (ایدز) ندارد. اما با این حال، راه انتقال HTLV مشابه HIV است: آلودگیِ مایعات بدن، استفاده از داروهای تزریقی IV، تماس جنسی، و شیردهی.
 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.