آزمایش C3 complement

سیستم کمپلمان یکی از بخش‌های مرکزی سیستم دفاعی بدن انسان است. این سیستم شامل سه نوع مکانیزم با توجه به نقش آنها دارد که شامل تشخیص (Clq، Clr، Cls)، فعال‌سازی (C4، C2، C3)، و حمله (C5، C6، C7، C8، C9) است.

فعال شدن C3 با شکافتن آن به دو بخش C3a و C3b انجام می‌گیرد.

عفونت‌های باکتریایی شدید و مکرر در بیماران با کمبود هموزیگوت C3، و نیز بیماران با سطوح پایین C3 به دلیل نقصان فعال‌ساز C3b اتفاق می‌افتد.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  بهتر است بیمار ناشتا باشد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  یک روز
 • nano-p-tests-i-specs-4
  اسامی دیگر:
  C3 (3rd Component of Complement) Serum, C3 (Third Component of Complement) Serum, C3 COMP S, C3 Serum, Complement C3 Serum

علل تجویز آزمایش

آزمایش اندازه‌گیری کمپلمان C3 عمدتاً برای تشخیص ادم عروقی (آنژیوادم)، و همچنین ارزیابی فعالیت بیماری در مبتلایان به لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE)، نفریت پرولیفراتیو غشایی، و نفریت بعد از عفونت استرپتوکوکی تجویز می‌شود.

دلایل احتمالی افزایش و کاهش

 • کمپلمان C3 در موارد اکتسابی نظیر واکنش فاز حاد، هپاتیت ویروسی، سرطان‌ها، دیابت، حاملگی، سارکوئیدوز، آمیلوئیدوز، تیروئیدیت، بیماری‌های التهابی شکم، حصبه، پنومونی‌استرپتوکوکی افزایش می‌یابد.
 • C3 در مواردی نظیر تغییرات التهابی، بیماری‌های عفونی، مراحل اولیه تولید کمپلکس ایمنی مثل SLE، آرتریت روماتوئید، اندوکاردیت باکتریال تحت حاد، ویرمی و پارازیتمی کاهش می‌یابد.
 • بیشترین کاهش در میزان C3 در بیماران مبتلا به گلومرولونفریت پرولیفرایتو غشایی و لیپودیس تروفیک مشاهده می‌شود. C3 به طور مادرزادی در کمبود مادرزادی C3 و نقص‌های مادرزادی سیستم کنترل پروتئین (فاکتور H,I) کاهش می‌یابد.

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

عوامل احتمالی تداخل دارویی و آزمایشگاهی

C3 در دمای اتاق بسیار ناپایدار است. چنانچه نمونه بیش از یک ساعت بماند، سطح کمپلمان به طور کاذب کاهش می‌یابد. بنابراین سرم را باید به‌محض رسیدن به آزمایشگاه جدا و منجمد کرد.

مصرف سیکلوفسفامید در بیماران لوپوس و مصرف دانازول سبب کاهش C3 در شرایط داخل بدن (invivo) می‌شود.

اطلاعات بیشتر

در صورت کاهش شدید یا نبود سطح C3 حتماً باید آن را با سرم جدید به همراه کنترل کمپلمان مجدداً تکرار کرد تا موارد مشکوک کاهش سطح C3 به علت عدم‌حمل و نگهداری صحیحِ آن تا زمان انجام آزمایش رد شود.

 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.