آزمایش Anti-MCV

Anti-Mutated Citrullinated Vimentin

در تشخیص (RA) تعیین اتوآنتی‌بادی‌ها در مقابل MCV نقش تشخیصی دارد و انجام آن ارزشمندتر از آزمایش (RF) است. انجام آزمایش Anti-MCV با روش الایزا دارای حساسیت و اختصاصیت بسیار بالا برای تشخیص اتوآنتی‌بادی‌های ضد Vimentin سیترولین شده است، و از این رو، امروزه این آزمایش به‌عنوان یک بیومارکر کارآمد برای تشخیص پیشرفت RA مورد استفاده قرار می‌گیرد. Vimentin یک پروتئین سیترولین شده حاضر در همه بخش‌ها مخصوصاً در بافت سینوویال بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید است.

اهمیت این آزمایش در این است که ظهور اولیه این آنتی‌بادی‌ها، تشخیص زودرس RA را امکان‌پذیر می‌کند و زمینه‌ساز درمان سریع‌ و زودهنگام آن، قبل از بروز علائم بیماری را می‌شود. تیتر آنتی‌بادیهای ضد Vimentin در بیماران RA ارتباط زیادی با درجه و شدت بیماری دارد.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  یک روز
 • nano-p-tests-i-specs-4

  اسامی دیگر:
  Antibodies against mutated citrullinated vimentin

علل تجویز آزمایش

 • تعیین اتوآنتی‌بادی‌های ضد ویمنتین سیترولینه شده جهش یافته (Anti-MCV) از کلاس IgG، در تشخیص بیماران آرتریت روماتوئیدی (RA) به‌ویژه در بیماران روماتوئیدی که روماتوئید فاکتور آنها منفی است (RF negative sera) به‌کار می‌رود. به عبارت دیگر، این آزمایش در تشخیص زودهنگام RA و درمان مؤثرتر بر علیه این بیماری مفید است.
 • MCV  Anti به عنوان بیومارکری کارآمد، برای برآورد پیشرفت بیماری آرتریت روماتوئید همراه با سایر تست‌های آزمایشگاهی (RF و Anti-CCP) و یافته‌های بالینی استفاده می‌شود.

آزمایش‌های تکمیلی

Anti-CCP, RF

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

عوامل احتمالی تداخل آزمایشگاهی

نمونه سرمی که به درستی نگهداری نشود و یا نمونه‌ای که بطور مکرر ذوب و فریز می‌گردد، ممکن است منجر به نتایج کاذب و غیرواقعی گردد.

اشتباهات حین انجام تست از قبیل پیپتینگ نادرست، دوره انکوباسیون نادرست، تنظیم دما وطول موج نادرست، و مراحل شستشو (washing) و مخلوط کردن (mixing) نادرست، ممکن است منجر به نتایج کاذب گردد.

همولیز بیشتر از ۱۰۰۰mg/dl، بیلی‌روبین بیشتر از ۴۰mg/dl، و لیپمی (افزایش غلظت تری‌گلیسرید در سرم) بیشتر از ۳۰۰۰mg/dl در سرم انسان در نتایج آزمایش تداخل ایجاد می‌کند.

اطلاعات بیشتر

 • تشخیص قطعی بیماری تنها بر پایه نتایج یک تست نیست و پزشک باید پس از بررسی تمام یافته‌های بالینی و آزمایشگاهی، بیماری را ارزیابی نماید.
 • نتیجه منفی Anti-MCV، وجود بیماری را رد نمی‌کند.
 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.