آزمایش NT-proBNP

آزمایش‌های BNP و NT-proBNP برای کمک به تشخیص و ارزیابی شدت ناکارآمدی قلب استفاده می‌شود. این آزمایش‌ها در کنار سایر آزمایش‌های بیومارکر قلبی، برای تشخیص استرس قلب و آسیب و یا همراه با آزمایش‌های عملکرد ریه برای تشخیص بین عللِ تنگی نفس استفاده شود.

سنجش سطح BNP و NT-proBNP می‌تواند به پزشکان کمک کند که اختلالات قلب و دیگر عوارض از جمله بیماری ریه را از یکدیگر تشخیص دهند. سنجش دقیق حائز اهمیت بالایی است تا درمان صحیح در اسرع وقت آغاز شود.

اگر چه BNP و NT-proBNP معمولا برای تشخیص نارسایی قلبی استفاده می‌شوند، اما افزایش سطح آن‌ها در افراد مبتلا به سندرم حاد کرونر (ACS) نشان‌دهنده افزایش خطر ابتلا به عود مجدد است و پزشک ممکن است از BNP یا NT-proBNP برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد مبتلا به ACS استفاده کند.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  سه روز
 • nano-p-tests-i-specs-4

  اسامی دیگر:
  N Terminal proBNP, NT Pro BNP, ProBNP, B-Type Natriuretic Peptide, Pro BNP assay, Ramp NT

علل تجویز آزمایش

این آزمایش برای افرادی که علائم مبنی بر نارسایی قلبی دارند تجویز می‌شود. این علائم ممکن است شامل تنفس دشوار، تنگی نفس، خستگی، تورم در پا، مچ پا، پاها و شکم باشند.

آزمایش ممکن است به صورت اورژانسی و زمانی که فرد در معرض بحران قرار داشته و یا علائم ناشی از نارسایی قلبی نشان می‌دهد درخواست شود. ممکن است در طی یک دوره زمانی، چندین آزمایش NT-proBNP برای کنترل درمان انجام شود.

مقادیر طبیعی

بازه سنی
مقدار نرمال
خانم‌های ۴۶ سال و یا کمتر ۱۰-۱۴۰pg/ml
خانم‌های ۴۷ سال تا ۸۲ سال ۱۰-۲۵۸pg/ml
خانم‌های ۸۳ سال و بالاتر ۱۰-۲۶۳pg/ml
آقایان ۴۵ سال و یا کمتر ۱۰-۵۱pg/ml
آقایان ۴۶ تا ۸۲ سال ۱۰-۱۳۵pg/ml
آقایان ۸۳ سال و بالاتر ۱۰-۱۳۸pg/ml

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

تفسیر نتایج

مقادیر کمتر از ۳۰۰pg/ml تا ۹۸% احتمال نارسایی احتقانی قلب را رد می‌کند. مقادیر بالای ۴۵۰pg/ml برای افراد بالغ زیر ۵۰ سال با احتمال وقوع CHF سازگار است. در افراد ۵۰ سال و بالاتر، تشخیص قطعی CHF مقادیر بالای ۹۰۰pg/ml و در غیاب نارسایی کلیوی است.

 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.