آزمایش HE4

Human Epididymis Protein

سرطان تخمدان یکی از شایع‌ترین علل مرگ در خانم‌هاست. در سال ۱۹۹۹ مشخص شد که ژن مربوط به پروتئین ۴ ترشحی اپی‌دیدیم انسانی (WFDC2) در افراد مبتلا به سرطان تخمدان بیش از حد ظاهر می‌شود. این پروتئین در غشای بافت‌های تناسلی و در مجاری تنفسی خانم‌ها وجود دارد.

وجود HE4 در سرم بیماران به‌عنوان یک بیومارکر جدید برای سرطان تخمدان معرفی شده است. محققین دریافته‌اند HE4 در بیش از نیمی از بیماران مبتلا به سرطان تخمدان که سطح CA۱۲۵ در آنها افزایش پیدا نکرده، افزایش می‌یابد. اگرچه اندازه‌گیری HE4 با میزان حساسیت ۷۲ % و اختصاصیت ۹۵% به عنوان یک معیار مطمئن در تشخیص stage I تخمدان مفید است، ولی ترکیب HE4 و CA۱۲۵ و ارزیابی هم‌زمان این دو در سرم بیمار، به‌نام تست ROMA عامل دقیق‌تری برای شناسائی سرطان تخمدان است.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  هفت روز
 • nano-p-tests-i-specs-4
  اسامی دیگر:
  WFDC2

علل تجویز آزمایش

کمک به پایش بیماران تحت درمان سرطان تخمدان اپی‌تلیالی از جهت عود یا پیشرفت بیماری.

دلایل احتمالی افزایش و کاهش

افزایش در مقادیر HE4 حاکی از عود یا پیشرفت بیماری است و کاهش آن نشان‌دهنده روند مطلوب پاسخ به درمان است. تغییرات در غلظت HE4 بیشتر و مساوی ۲۰% حائز اهمیت است. این آزمایش برای پایش بیماران با سرطان تخمدان HE4 باید به صورت سریالی همراه با سایر آزمایش‌های بالینی استفاده شود. مقادیر به‌دست آمده با متدهای سنجش متفاوت نباید به‌جای دیگر به‌کارگرفته شود.

آزمایش‌های تکمیلی

CA125, ROMA

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

عوامل احتمالی تداخل آزمایشگاهی

نمونه‌های شدیداً همولیزه، ایکتریک و لیپمیک ممکن است در نتایج آزمون تداخل ایجاد کند.

دوز بالای بیوتین (۵mg/day< ) منجر به تداخل در نتایج آزمون می‌شود.

HE4 نباید به عنوان یک تست غربالگری برای سرطان تخمدان استفاده شود.

کاربرد این آزمایش برای پایش بیماری‌هایی به غیر از سرطان تخمدان غیرمعتبر است.

در موارد نادری، به موجب تیتر خیلی بالای آنتی‌بادی‌ها با معرف‌های اختصاصی آنالیت (آنتی‌سرم موشی، آنتی‌بادی‌های هتروفیل، استرپ اویدین، روتنیوم) تداخل ممکن است رخ دهد.

مارکرهای سرمی اختصاصی برای بدخیمی نیست و مقادیر اندازه‌گیری شده ممکن است با تغییر متد متفاوت باشد.

اطلاعات بیشتر

 • تفسیر نتایج آزمون نمی‌تواند به طور مطلق نشان‌دهنده وجود یا عدم‌وجود سرطان تخمدان باشد، زیرا افزایش خفیف HE4 ممکن است در بیماران خوش‌خیم زنان و زایمان (مانند کیست‌های تخمدان، لیومیوم رحمی، فیبروم و اندومتریوز)، فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب، و بیماری‌های کبدی و کلیوی مشاهده شود.
 • مقادیر مرجع این مارکر در خانم‌ها قبل از یائسگی با بعد از یائسگی متفاوت است.
 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.