آزمایش D-Dimer

D-Dimer and Fibrin Degradation Products

D-dimer یک FDP اختصاصی است که فقط با تخریب فیبرین توسط پلاسمین تشکیل می‌شود و تخریب فیبرینوژن دست‌نخورده توسط پلاسمین، آن را به‌وجود نمی‌آورد. بنابراین وجود D-dimer علامت این است که فیبرین تشکیل و بعد تخریب شده است. کاوش مثبت FDP نشان‌دهنده این است که فیبرین و یا فیبرینوژن توسط پلاسمین تخریب شده‌اند چرا که کاوش FDP محصولات تخریب فیبرین از جمله D-dimer و محصولات تخریب فیبرینوژن را ردیابی می‌کند.

D-dimer و FDP ممکن است در DIC یا ترومبوز از جمله ترومبوز ورید عمقی (DVT)، آمبولی ریوی (PE) و انفارکتوس میوکارد (MI) مثبت شوند. اینها ممکن است در بیماری کبد هم مثبت شوند که به علت کاهش کلیرانس کبدی خواهد بود. همچنین ممکن است به دنبال جراحی و خونریزی شدید، همودیالیز، اکلامپسی، کریز سلول داسی و سایر شرایط هم بالا روند. مبتلایان به سرطان غالباً D-dimer  و FDP مثبت دارند که معمولاً بیانگر یک DIC مزمن خفیف است.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  پلاسمای سیترات
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
  از مصرف داروهای ضد انعقاد قبل از نمونه‌گیری اجتناب شود.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  یک روز
 • nano-p-tests-i-specs-4
  اسامی دیگر:
  محصول تجزیه فیبرین, دی-دیمر, Fibrin Breakdown Products, Fibrin Degradation Products, Fibrin Degradation Fragment

علل تجویز آزمایش

 • آزمونی بسیار حساس برای تأیید انعقاد منتشر داخل عروقی (DIC) و فیبرینولیز، به‌ویژه هنگامی که با علائم بالینی و سایر داده‌های تست‌های آزمایشگاهی مرتبط (شمارش پلاکت، سنجش فیبرینوژن قابل انعقاد و کمپلکس فیبرین مونومر محلول و سنجش‌های زمان انعقاد نظیر زمان پروترومبین و زمان ترومبوپلاستین نسبی فعال‌شده) همراه باشد.
 • کمک به تشخیص آمبولیسم ریوی حاد و ترومبوز ورید عمقی به‌ویژه اگر همراه با علائم بالینی باشد.

دلایل احتمالی افزایش

D-dimer یا FDP بخشی از پانل تست‌های درخواستی برای تشخیص DIC هستند. در DIC هم ترومبین و هم پلاسمین تولید می‌شوند که سبب بالا رفتن D-dimer و FDP خواهند شد. در صورتی که از یک روش خیلی حساس استفاده شود، D-dimer به تشخیص ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE) کمک خواهد کرد.

اگر نتیجه آزمایش در یک بیمار مشکوک به DVT یا آمبولی ریه مثبت شود، پزشک معالج اقدام به انجام آزمایش‌های تشخیصی بیشتری برای DVT یا PE می‌کند، ولی اگر منفی شود بر اساس وضعیت بالینی و حساسیت کاوش D-dimer احتمال DVT یا PE کمتر مطرح می‌شود و ممکن است آزمایش‌های تشخیصی بیشتری درخواست نشود. ویژگی D-dimer در بیماران بستری نسبت به بیماران سرپایی کمتر است. از سطوح D-dimer برای ارزیابی خطر عود ترومبوآمبولی وریدی استفاده می‌شود.

اگر احتیاج به پایش درمان ترومبولیتیک باشد، D-dimer و  FDPجزو آزمایش‌هایی هستند که برای تأیید وقوع ترومبولیز (فیبرینولیز) می‏توان انجام داد. FDP و دی-دیمر باید به‌دنبال درمان ترومبولیتیک افزایش پیدا کنند. از جمله موارد دیگری که باعث افزایش D-dimer و FDP می‌شود، می‌توان به فیبرینولیز ثانویه، خونریزی اخیر یا فعال، تروما و ترومبوآمبولیسم شریانی، انسداد عروق در آنمی داسی‌شکل، حاملگی، بدخیمی و جراحی اخیر اشاره کرد.

آزمایش‌های تکمیلی

Antithyroglobulin Antibody, T۳, T۴, TSH, Thyroglobulin

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

عوامل احتمالی تداخل آزمایشگاهی

FDP و D-dimer در حاملگی بطور خفیفی افزایش می‌یابند. لاتکس آگلوتیناسیون دستی و بعضی روش‌های دیگر به قدر کافی حساسیت ندارند و منفی شدن آنها رد کننده DVT یا PE نیست. حتی با استفاده از حساس‌ترین روش‌ها (مثل الایزا) هم در بیمار مبتلا به DVT یا PE ممکن است D-dimer منفی شود.

نتایج مثبت کاذب در سطوح بالای روماتوئید فاکتور (>50IU/mL) و افزایش CA125 در سرطان تخمدان مشاهده شده است.

در نمونه‌های لیپمیک ممکن است در سنجش D-Dimer نتایج منفی کاذب مشاهده شود. بنابراین نتایج آزمون در نمونه‌های لیپمیک باید با احتیاط تفسیر شود.

FDP با ورزش سنگین و استرس افزایش می‌یابد.

استرپتوکیناز و اوروکیناز منجر به نتایج مثبت کاذب در FDP می‌شوند.

اطلاعات بیشتر

 • فیبرینولیز واکنش طبیعی بدن به ایجاد لخته است. D-dimer و FDP بر اثر فعالیت پلاسمین بر روی لخته پلی مری (تجزیه پلیمر فیبرینی) حاصل می‌شود.
 • هرگاه سیستم‌های انعقاد و فیبرینولیتیک فعال باشند، D-dimer و FDP می‌توانند افزایش یابند. این حالت در شرایط گوناگونی اتفاق می‌افتد و در نتیجه این تست‌ها برای هیچ تشخیصی اختصاصی نخواهند بود.
 • آزمایش D-dimer در فیبرینولیز اولیه منفی است. سنجش D-dimer برای اجزای حاصل از تخریب فیبرین اختصاصی است ولی برای فیبرینوژن کاربرد ندارد.
 • استفاده از پلاسما راحت‌تر و دارای نتایج درستی نسبت به سرم است. فیبرینوژن و اجزاء آن در آزمون D-dimer دخالت نمی‌کنند.
 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.