آزمایش آدنوزین د آمیناز

Adenosindeaminase (ADA)

آزمایش ADA آنزیمی به نام «آدنوزین دآمیناز» را بررسی می‌کند. این آنزیم که در مسیرهای متابولیکی فعالیت دارد، با دآمینه کردن آمینواسید آدنوزین،‌ آن را به اینوزین و داکسی اینوزین تبدیل می‌کند.

در بیمارانی که نقص ایمنی شدید SCID (نوعی سندروم اتوزومال مغلوب) دارند، این آنزیم وجود ندارد. این عارضه به نقص ADA یا ADA-SCID شناخته می‌شود و به آن نقص ایمنی مرکب نیز گفته می‌شود. در نتیجه این نقصان، آدنوزین تجزیه نمی‌شود و به محصولات دیگر تبدیل می‌شود و در بافت‌های بدن تجمع می‌کند و متعاقباً باعث بروز برخی مشکلات می‌شود. از جمله این مشکلات مقاوم نبودن در برابر بیماری‌های باکتریایی و قارچی و ویروسی است که این افراد را به شدت مستعد عفونت می‌کند، که معمولا به طور مکرر اتفاق می‌افتد.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  یک روز
 • nano-p-tests-i-specs-4
  اسامی دیگر:
  Adenosine Deaminase Fluid

علل تجویز آزمایش

فعالیت آنزیمی در بیماران توبرکلوز نسبت به سایر بیماری‌های تنفسی کودکان بسیار بالاتر است. افزایش آنزیم در جریان عود مجددی سارکوئیدوز مزمن مشاهده می‌شود. در بیماری‌های مجاری صفراوی پایین و بیماری‌های مزمن کبدی همیشه بالاست.

دلایل احتمالی افزایش و کاهش

اگر ADA به صورت واضح در مایع پلور فردی با علائم توبرکلوزیس افزایش داشته باشد احتمال دارد فرد مبتلا به عفونت مایکو باکتریوم توبرکلوزیس در پلور باشد. این موضوع به‌ویژه وقتی مصداق دارد که شیوع توبرکلوزیس در محل سکونت فرد، بالا باشد.

وقتی میزان شیوع TB در یک منطقه پایین است، ابتلای فرد به TB یا افزایش سطح ADA ممکن است به دلایل دیگری باشد مانند کانسر (بویژه لنفوما)، سارکوئیدوزیس، یا لوپوس.

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

اطلاعات بیشتر

 • کمبود آنزیم آدنوزین د آمیناز در ۲۵% موارد بیماری نقص شدید ایمنی مرکب (SCID) مشاهده می‌شود.
 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.