آزمایش MTB Complex PCR

Mycobacterium tuberculosis Complex, Molecular Detection, PCR

سل یکی از مهم‌ترین بیماری‌های عفونی است که تقریباً یک سوم جمعیت جهان به آن آلوده‌اند. هر ساله نزدیک به ۹ میلیون نفر به سل مبتلا می‌شوند و در حدود ۲ میلیون نفر در نتیجه ابتلا به این بیماری می‌میرند.

در تشخیص عفونت سل عوامل متعددی نظیر اپیدمیولوژی بیماری در منطقه، تاریخچه بیمار، علائم بالینی، رادیوگرافی ریه، اسمیر و کشت خلط، تست‌های پوستی، آزمایش‌های بیوشیمیایی و روش‌های مولکولی نظیر PCR اهمیت دارند. سرعت و دقت در تشخیص بیماری یکی از مسائل جدی محسوب می‌شود. روش رنگ‌آمیزی مستقیم از دقت و حساسیت پایینی برخوردار است و کشت خلط بسیار زمان‌بر است. از این رو روش Real time PCR، به عنوان روشی مؤثر و سریع برای تشخیص به‌موقع و انجام اقدامات درمانی مناسب مورد توجه است.

 • nano-p-tests-i-specs-1
  نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:
  سرم
 • nano-p-tests-i-specs-2
  شرایط پیش از آزمایش:
  این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.
 • nano-p-tests-i-specs-3
  زمان تقریبی اعلام نتیجه:
  ده روز
 • nano-p-tests-i-specs-5
  روش انجام:
  PCR
 • nano-p-tests-i-specs-4
  اسامی دیگر:
  Acid-Fast Bacilli (AFB) PCR, Bacillus: Acid-Fast PCR, MTB (Mycobacterium tuberculosis) PCR, TB (Tuberculosis) PCR, Tubercle Bacilli: Mycobacterium tuberculosis PCR

علل تجویز آزمایش

تشخیص زود هنگام و به موقع مبتلایان به عفونت سل، جهت انجام اقدامات درمانی مناسب و مدیریت بیماری و جلوگیری از عوارض ناشی از آن.

درباره آزمایش

ردیابی پاتوژن به وسیله Real time PCR، بر اساس تکثیر نواحی اختصاصی از ژنوم باکتری صورت می‌گیرد. در این روش محصول تکثیر یافته از طریق رنگ‌های فلوئورسنت ردیابی می‌شود که این امر عموماً با پروب‌های الیگونوکلئوتیدی که به‌طور اختصاصی به محصول تکثیر یافته متصل می‌شوند، صورت می‌گیرد. مشاهده مستقیم شدت فلوئورسانس در طول PCR اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به باز کردن مجدد تیوب‌ها بعد از اتمام PCR، محصول جمع شده را ردیابی نموده و کمیت آن را نیز تعیین کنیم.

مراحل انجام آزمایش در آزمایشگاه نانو

عوامل احتمالی تداخل آزمایشگاهی

هپارین در مقادیر بالا در این آزمایش تداخل ایجاد می‌کند.

نمونه‌گیری در شرایط غیر استریل می‌تواند منجر به ایجاد نتایج مثبت کاذب گردد.

فضاهای مربوط به استخراج DNA، آماده‌سازی مواد مورد نیاز واکنش، و فضای افزودن نمونه DNA به لوله PCR، برای جلوگیری از ایجاد نتایج مثبت کاذب باید از هم جدا باشند.

اطلاعات بیشتر

 • نتیجه «Undetected» نشان می‌دهد که DNA باکتری در نمونه یافت نشده است.
 • نتایج کمی بیان‌شده به واحد copy/ml نشان دهنده میزان فعالیت باکتری و تکثیر آن در بیمار است.
 • نتایج کمی بر پیشرفت بیماری و یا پاسخ به درمان ضد باکتریایی نظارت می‌کند.
 • تشخیص عفونت با حضور مقادیر قابل‌تشخیص و سنجش DNA باکتری در نمونه مورد آزمایش امکان‌پذیر است.
 • در صورت عدم‌ردیابی DNA پاتوژن در نمونه بیمار، احتمال آلودگی به عفونت باکتریایی رد نمی‌شود زیرا فاکتورهایی همچون تجزیه اسیدنوکلئیک یا تداخل بعضی از مواد با آمپلیفیکاسیون ممکن است وجود داشته ‌باشد.
 • nano-p-tests-i-warning-1
  توجه

  کلیه اطلاعات پزشکی مطرح شده در این صفحه صرفاً جهت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مراجعان گرامی است و به‌هیچ‌عنوان به‌عنوان جایگزین تشخیص، اظهار نظر، و رژیم درمانیِ تجویز شده توسط پزشک نمی‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از وضعیت سلامتی خود و پاسخ به سؤالات احتمالی در مورد نتیجه آزمایش‌ها، به پزشک خود مراجعه فرمایید.