آزمایش آنتی ژن کارسینوامبریونیک (CEA)

آنتی‌ژن Carcinoembryonic یا CEA پروتئینی است که عمدتاً با انواع خاصی از سرطان مرتبط است. رایج‌ترین روش برای اندازه‌گیری CEA از طریق آزمایش خون است، اگرچه سایر مایعات بدن نیز ممکن است برای این کار نمونه‌برداری شوند.

از آزمایش CEA برای تشخیص سرطان استفاده نمی‌شود ولی به پزشکان در پیش‌بینی چگونگی پیشرفت سرطان فرد، تعیین اثربخشی درمان، و ارزیابی این‌که آیا سرطان پس از درمان عود کرده است یا خیر، کمک می‌کند.

هدف از انجام آزمایش CEA

هدف از آزمایش CEA بررسی وجود و سنجش مقدار CEA در نمونه آزمایش بیمار است. CEA نوعی تومور مارکر یا نشانگر تومور است، ماده‌ای که در بدن یافت می‌شود و ممکن است نشانه‌ای از سرطان یا سایر بیماری‌ها باشد.

این تست ممکن است برای انواع اهداف انجام گردد:

 • برآورد پیش‌آگهی سرطان: اصطلاح “پیش‌آگهی”، پیش‌بینی مسیر یا نتیجه مورد انتظار یک بیماری است. پزشکان از مقادیر CEA همراه با عوامل دیگر مانند مرحله یا میزان پیشرفت سرطان فرد برای برآورد پیش‌آگهی استفاده می‌کنند.
 • نظارت بر درمان سرطان: افزایش یا کاهش مقدار CEA در طول درمان برای انواع خاصی از سرطان می‌تواند مشخص کند که آیا درمان به‌صورت مؤثر کار می‌کند. برای مثال در مورد سرطان روده بزرگ و راست‌روده، مقدار CEA به‌طور کلی به‌عنوان یک اندازه‌گیری پایه پس از تشخیص بررسی می‌شود تا با مقادیر آینده CEA در طول درمان مقایسه گردد.
 • تشخیص عود سرطان: پزشکان اکثراً مقدار CEA را پس از درمان برای بعضی سرطان‌ها به‌عنوان راهی برای تعیین این‌که آیا سرطان عود کرده است، تحت نظر قرار می‌دهند. مثلا بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ و مقعد در مراحل اولیه، هر ۳ تا ۶ ماه یک‌بار به‌مدت چند سال پس از دریافت درمان اولیه، آزمایش CEA را انجام می‌دهند.

آنچه در آزمایش CEA اندازه‌گیری می‌شود

تست CEA، میزان آنتی‌ژن کارسینومبریونیک در خون، مایع نخاعی یا مایع صفاقی را ارزیابی می‌کند.

CEA پروتئینی است که وجود آن در جنین‌های در حال رشد، طبیعی است اما پس از تولد به مقادیر پایین یا غیرموجود کاهش می‌یابد. به دلیل آن که CEA معمولا در بزرگسالان یافت نمی‌شود، شناسایی آن می‌تواند با برخی سرطان‌ها یا سایر عوارض سلامتی مرتبط باشد.

چه زمانی باید تست CEA را انجام داد؟

علاوه بر سرطان روده بزرگ و مقعد، تست CEA در بررسی بعضی سرطان‌های دیگر هم انجام می‌شود:

 • سرطان پستان
 • سرطان ریه
 • سرطان تیروئید
 • سرطان لوزالمعده
 • سرطان سر و گردن
 • سرطان‌های دستگاه ادراری یا تناسلی

آزمایش CEA برای غربالگری استفاده نمی‌شود، یعنی برای شناسایی سرطان احتمالی در افرادی که هیچ علائمی ندارند. همچنین برای تشخیص سرطان استفاده نمی‌شود زیرا سایر بیماری‌های غیرسرطانی هم می‌توانند باعث افزایش مقدار CEA شوند. از سوی دیگر همه سرطان‌ها باعث افزایش مقدار CEA نمی‌شوند.

دلایل و بیماری‌های غیرسرطانی که می‌تواند باعث افزایش مقدار CEA شود شامل زخم معده، پانکراتیت، مصرف دخانیات، عفونت ریوی، بیماری‌های التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو یا دیورتیکولیت، التهاب کیسه صفرا و زخم‌های کبدی است.

مراحل انجام آزمایش CEA

آزمایش CEA معمولا بر روی نمونه‌ای از خون انجام می‌شود که با سوزن از ورید بازو گرفته می‌شود. گاهی اوقات، مایعات دیگر بدن مانند مایع صفاقی از شکم، مایع پلورال از اطراف ریه‌ها یا مایع مغزی-نخاعی (CSF) توسط یک پزشک برای آزمایش جمع‌آوری می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

قبل از دریافت نمونه خون یا مایع پلورال برای تست CEA نیازی به آمادگی خاصی نیست. با توجه به این که مصرف دخانیات و سیگار کشیدن می‌تواند مقدار CEA را افزایش دهد، احتمال دارد از افراد سیگاری خواسته شود تا برای مدت کوتاهی قبل از آزمایش، از سیگار کشیدن خودداری کنند.

اگر پزشک بیمار آزمایش مایعات پریتونال یا CSF را برای نظارت بر مقدار CEA درخواست کند، بیمار باید مثانه و روده خود را قبل از آزمایش خالی کند.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

اگر نمونه مایعات صفاقی یا پلورال برای آزمایش لازم باشد، اغلب برای هدایت سوزن به شکم یا پشت بیمار از سونوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مایع مغزی-نخاعی از طریق سوراخ کمر یا نخاع استخراج می‌شود و از سوزن و سرنگ برای از بین بردن مایع اطراف نخاع استفاده می‌کنند. انجام این روش حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و باید بیماران به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که طی چند ساعت بعد بتوانید استراحت کنید تا مایعات از اطراف محل سوراخ، نشت نکند.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

احتمال دارد بیمارانی که نمونه مایع پلورال، پریتونال یا مغز نخاعی از آنها گرفته می‌شود، عوارض جانبی بیشتری تجربه کنند. بسته به نحوه جمع‌آوری نمونه، این عوارض جانبی می‌تواند شامل سردرد، سرگیجه، از دست دادن خون و یا عفونت باشد. به‌ندرت احتمال می‌رود این کار باعت آسیب به روده، مثانه یا ریه شود.

انجام آزمایش CEA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش CEA

نتایج آزمایش CEA با واحد نانوگرام در میلی‌لیتر (ng/mL) یا میکروگرم در لیتر (μg/L) گزارش می‌شود. جواب آزمایش همچنین ممکن است شامل تفسیر اندازه‌گیری -مثلا نرمال یا غیرطبیعی- باشد.

در تفسیر نتایج تست CEA، پزشکان چندین عامل را در نظر می‌گیرند، از جمله هدف آزمایش CEA و جواب آزمایش قبلی.

وقتی CEA برای کمک به برآورد پیش‌آگهی سرطان استفاده می‌شود، پزشکان نتایج آزمایش CEA را همراه با تصویربرداری یا سایر معاینات در نظر می‌گیرند. برای برخی از انواع سرطان، مقادیر بالای CEA با پیش‌بینی وخیم‌تر همراه است.

بیماران تحت‌درمان سرطان ممکن است چندین بار در طول درمان و پس از آن آزمایش شوند. اگر مقدار CEA از مقادیر شروع شود و همچنان بالا بماند، مؤید این است که سرطان به درمان پاسخ نمی‌دهد. اگر مقدار CEA در ابتدا بالا باشد اما سپس کاهش یابد، ممکن است نشان دهد که درمان اثربخش بوده است. مقدار CEA که از مقادیر پایین شروع می‌شود و بعداً افزایش می‌یابد می‌تواند نمایانگر عود سرطان باشد که پس از اتمام درمان بیمار، دوباره به وجود آمده است.

هرگونه افزایش CEA لزوماً نشانه‌ای از عود سرطان یا مقاومت در برابر درمان نیست. احتمال دارد CEA بدون رشد سرطان نیز افزایش یابد. اگر تست CEA مقادیر بالایی نشان دهد، می‌توان انواع مختلف آزمایش‌های تکمیلی را برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد علت احتمالی به کار برد.

به دلیل آن که روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری CEA وجود دارد، بهتر است در طول زمان از همان روش آزمایش برای نظارت بر مقادیر استفاده کنید تا بتوانید نتایج آزمایش را به‌طور مؤثر مقایسه کنید.

به‌ندرت آزمایش‌های CEA به تنهایی برای تعیین مرحله سرطان یا اثربخشی درمان استفاده می‌شود. به همین دلیل، برای بیماران مهم است که تفسیر آزمایش CEA را با پزشک خود مورد بحث قرار دهند.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک معالج مطرح کنید:

 • مقدار CEA من در طول زمان چگونه تغییر کرده است؟
 • این جواب آزمایش برای تشخیص بیماری یا گزینه‌های درمانی من چه معنایی دارد؟
 • چند بار باید آزمایش CEA برای من انجام شود؟
 • آیا تست‌های تکمیلی بر اساس نتیجه آزمایش CEA من لازم است؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Carcinoembryonic Antigen Test, CEA Blood Test, Carcinoembryonic Antigen Assay, CEA Assay

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Tumor Markers, Cerebrospinal Fluid (CSF) Testing, Peritoneal Fluid Analysis, Pleural Fluid Testing

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.