آزمایش تومور مارکر CA19-9 (آنتی ژن سرطانی ۹-۱۹)

آنتی‌ژن سرطانی ۱۹-۹ (CA19-9) نوعی پروتئین است که در خون یافت می‌شود. مقادیر بالای CA19-9 می‌تواند بیانگر وجود انواع خاصی از سرطان‌ها یا بیماری‌های غیرسرطانی باشد.

تست CA19-9 در کنار انواع دیگر آزمایش‌ها مانند تصویربرداری برای کمک به تشخیص بیماری، نظارت بر پاسخ بیمار به درمان، و تشخیص عود بیماری پس از درمان کاربرد دارد.

هدف از انجام آزمایش CA19-9

هدف از آزمایش CA19-9، اندازه‌گیری مقدار CA19-9 در خون است. CA19-9 نوعی تومور مارکر (نشانگر تومور) است. تومور مارکرها موادی هستند که در بافت، خون یا سایر مایعات بدن یافت می‌شوند و ممکن است نشانه‌ای از سرطان یا برخی بیماری‌های غیرسرطانی باشند. این تست به دلایل مختلفی انجام می‌شود، از جمله:

 • تشخیص سرطان و سایر بیماری‌ها: CA19-9 می‌تواند در اثر سرطان لوزالمعده و سایر سرطان‌های سیستم گوارش افزایش یابد. همچنین در بیماری‌های غیرسرطانی مانند زخم کبد احتمالا بالا می‌رود. به دلیل آن که این مارکر می‌تواند تحت‌تأثیر چندین بیماری قرار گیرد، تست CA19-9 به‌عنوان تنها آزمایش برای تشخیص استفاده نمی‌شود. در عوض، اندازه‌گیری‌های CA19-9 معمولا با نتایج آزمایش‌های دیگر مانند تصویربرداری و بیوپسی برای تشخیص سرطان و یا سایر بیماری‌ها در کنار هم آنالیز می‌شوند.
 • ارزیابی درمان سرطان: برای افرادی که قبلا سرطان در آنها شناسایی شده، نظارت دوره‌ای بر CA19-9 می‌تواند به پزشکان کمک کند تا ارزیابی کنند که سرطان چگونه به درمان پاسخ می‌دهد. برای مثال، در بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده، به‌طور کلی پس از تشخیص سرطان، میزان CA19-9 سنجش می‌شود. جواب این تست به‌عنوان یک اندازه‌گیری اولیه می‌تواند با مقادیر آن در آینده در طول درمان یا پس از آن مقایسه شود.
 • برآورد پیشآگهی سرطان: میزان ارتفاع CA19-9، هم در تشخیص اولیه و هم پس از درمان، یکی از عوامل متعددی است که ممکن است به پزشکان کمک کند پیش‌آگهی بیمار را تخمین بزنند. پیش‌آگهی، خروجیِ احتمالی یک بیماری است و می‌تواند تحت‌تأثیر فاکتورهایی مانند مرحله یا میزان شدت یک بیماری، مشکلات سلامتی دیگر، و سلامت کلی بیمار قرار گیرد.
 • نظارت بر عود سرطان: پزشکان تست CA19-9 را برای ارزیابی بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده که با جراحی درمان شده‌اند، برای بررسی شواهد عود بیماری انجام می‌دهند. عود سرطان، بازگشت بیماری است، معمولا پس از مدتی که قابل‌تشخیص نبوده است.

آزمایش CA19-9 به‌عنوان روش غربالگری سرطان معرفی نشده است. “غربالگری” به جستجوی شواهد بیماری در صورت عدم‌وجود علائم اشاره دارد.

آنچه در آزمایش CA19-9 اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش CA19-9 مقدار آنتی‌ژن سرطانی ۱۹-۹ را که در جریان خون آزاد می‌شود اندازه‌گیری می‌کند. این ماده توسط سلول‌های متعددی در بدن تولید می‌شود، از جمله بعضی انواع سلول‌های سالم و بعضی سلول‌های سرطانی.

چه زمانی باید تست CA19-9 را انجام داد؟

چنانچه سرطان پانکراس یا نوع دیگری از سرطان که باعث افزایش CA19-9 می‌شود تشخیص داده شده است، احتمالا نیاز به آزمایش خون CA19-9 داشته باشید، شامل سرطان‌های:

 • مجاری صفراوی
 • روده بزرگ و مقعد
 • معده
 • تخمدان‌ها
 • مثانه

در طول درمان سرطان، پزشک شما احتمالا به‌طور منظم شما را آزمایش می‌کند تا ببیند آیا درمان شما مؤثر بوده یا خیر.

پس از اتمام درمان، ممکن است نیاز به آزمایش CA19-9 داشته باشید تا بررسی شود که آیا سرطان دوباره برگشته یا خیر. میزان بالای CA19-9 یکی از اولین نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد سلول‌های سرطانی دوباره در حال رشد هستند.

مراحل انجام آزمایش CA19-9

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش CA19-9 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش آنتی‌ژن سرطانی ۹-۱۹

میزان CA19-9 به‌صورت “واحد در میلی‌متر” (U/mL) اندازه‌گیری می‌شود. جواب آزمایش همچنین ممکن است شامل تفسیر اندازه‌گیری باشد، مثلا این‌که آیا نتایج در بازه نرمال است یا خیر.

مقادیر نرمال معمولا بین ۰ تا ۳۷ U/mL است. مقدار CA19-9 می‌تواند در افراد سالم بدون هیچ بیماری اساسی افزایش یابد. میزان بالای CA19-9 همچنین می‌تواند با شرایط و بیماری‌های مختلف در ارتباط باشد، از جمله:

 • سرطان لوزالمعده، روده بزرگ و راست روده، کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، معده، سرطان آمپول‌واتر (Ampulla of Vater)، تخمدان و مثانه
 • کلانژیت (عفونت مجاری صفراوی)
 • پانکراتیت یا التهاب پانکراس
 • سیروز کبدی
 • انسداد مجاری صفراوی مانند سنگ کیسه صفرا

از آنجا که مقادیر بالا همیشه نشانه قطعی وجود یک بیماری نیست، تحقیقات هنوز بر روی تعیین چگونگی تفسیر آزمایش CA19-9 برای تشخیص، پیش بینی و درمان شرایط مختلف ادامه دارد. به همین ترتیب، تست CA19-9 اغلب در کنار انواع دیگر آزمایش استفاده می‌شود.

برای بیماران مهم است که معنای آزمایش CA19-9 خود را با پزشک معالج‌شان مورد بحث قرار دهند.

نحوه تفسیر جواب آزمایش CA19-9 می‌تواند بستگی به دلیل تجویز تست داشته باشد:

 • تشخیص: به عنوان یک آزمایش تشخیصی، میزان بالای CA19-9 می‌تواند وجود سرطان یا سایر بیماری‌ها را نشان دهد، با این حال، نباید به عنوان تنها آزمایش برای تشخیص استفاده گردد. این اندازه‌گیری‌ها معمولا با جواب آزمایش‌های دیگر مانند تصویربرداری و بیوپسی تفسیر می‌شوند.
 • نظارت: میزان CA19-9 ممکن است به‌طور دوره‌ای در طول درمان سرطان یا پس از آن نظارت شود. این کار به پزشکان کمک می‌کند تا ارزیابی کنند که سرطان چگونه به درمان پاسخ می‌دهد. کاهش میزان CA19-9 می‌تواند به تأیید اثربخشی یک درمان خاص کمک کند. برعکس، افزایش میزان CA19-9 می‌تواند بیانگر نیاز به اصلاح رژیم درمانی باشد.
 • پیش‌بینی پیش‌آگهی: نتایج آزمایش CA19-9 برای کمک به برآورد پیش‌آگهی سرطان کاربرد دارد، اما به‌تنهایی برای این منظور قابل‌استفاده نیست. برای برخی از انواع سرطان، بیماران با مقادیر بالای CA19-9 در تشخیص اولیه یا به فاصله کوتاهی پس از درمان، ممکن است پیش‌آگهی بدتری در مقایسه با کسانی داشته باشند که مقادیر پایین CA19-9 دارند.
 • تشخیص عود بیماری: میزان CA19-9 که از مقادیر پایین شروع می‌شود و بعداً افزایش می‌یابد می‌تواند مؤید سرطان باشد که پس از اتمام درمان بیمار، دوباره شکل گرفته است. افزایش میزان CA19-9 معمولا قبل از سایر شواهد مانند آزمایش‌های تصویربرداری دیده می‌شود. با این حال، افزایش CA19-9 همیشه بیانگر عود نیست؛ بنابراین تأیید پیشرفت بیماری باید با مطالعات تصویربرداری و یا بیوپسی دنبال شود.

از آنجا که میزان CA19-9 بر اساس وضعیت خاص هر بیمار تفسیر می‌شود، پزشک شما بهترین مرجع برای توضیح نتیجه آزمایش CA19-9 است.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  CA19-9, CA19-9, CA19-9 Assay, CA19-9 Radioimmunoassay, Cancer-Associated Antigen 19-9, Carbohydrate Antigen 19-9

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Tumor Markers, Carcinoembryonic Antigen (CEA), Alkaline Phosphatase (ALP) Test, Bilirubin Test, Liver Panel Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.