آزمایش تومور مارکر CA 72-4

این آزمایش خون برای تشخیص وجود آنتی بادی‌هایی که می‌توانند به غربالگری سرطان کمک کنند، کاربرد دارد. این تست برای کمک به تشخیص وجود آنتی بادی CA 72.4 استفاده می‌شود و به تشخیص سرطان‌های گوارشی و تخمدان کمک می‌کند. این آنتی بادی‌ها در صورت بروز این سرطان‌ها در بدن تولید می‌شود. این آزمایش نه تنها به شناسایی این بیماری‌ها کمک می‌کند، بلکه به نظارت بر درمان نیز کمک می‌کند. این آنتی بادی همچنین با سرطان‌های دیگر مانند دهانه رحم و پانکراس مرتبط است. همچنین با بیماری‌های خوش خیم و غیر سرطانی دستگاه گوارش مانند زخم معده و گاستریت مرتبط است.

CA 72-4 در بسیاری از سرطان‌های روده و سرطان‌های زنان در مقادیر بالا یافت می‌شود. مقادیر بالای قابل‌توجه ممکن است مؤید عود بیماری باشد. ترکیب CA 72-4 با سایر نشانگرهای تومور شناخته‌شده مانند CEA و CA 19-9 برای سرطان روده یا CA 125 برای سرطان تخمدان می‌تواند موجب بهبود حساسیت در دوره نظارت بر عود بیماری شود.

هدف از انجام آزمایش CA 72-4

بیومارکر CA 72-4 اغلب با بیومارکر سرطان تخمدان CA 125 برای تأیید تشخیص و ارزیابی روند سرطان تخمدان تجویز می‌شود و زمانی اندازه‌گیری می‌گردد که قبلا وجود سرطان توسط آزمایش‌های دیگر شناسایی شده بود.

این تست توسط پزشک متخصص و برای اهداف زیر ممکن است تجویز گردد:

 • بررسی پیشرفت سرطان
 • بررسی پاسخ سرطان به روش درمان
 • شناسایی بقایای سرطان بعد از درمان
 • ارزیابی احتمال بازگشت مجدد (عود) سرطان
 • سنجش میزان مقاومت سرطان به روش درمان

آنچه در آزمایش CA 72-4 اندازه‌گیری می‌شود

CA 72-4 تومور آنتی ژن، تعیین‌کننده‌ای از یک مجموعه شبه‌موسینی، گلیکوپروتئین-کمپلکس با وزن مولکولی تقریبی ۴۰۰-کیلو دالتون است. آنتی‌بادی مونوکلونال که به عنوان TAG-72 نیز شناخته می‌شود، بر ضد این دترمینانت عمل می‌کند. CA 72-4 توسط بیش از ۹۰% کل آدنوکارسینومهای معده تولید می‌شود.

همچنین این آنتی‌ژن با انجام ایمونوهیستولوژی بر روی سطوح سلولی سرطان‌های دیگر نظیر برونش، روده بزرگ، پستان، تخمدان، کارسینوم پانکراس و… و همچنین بر روی سلول‌های جنین تشخیص داد.

چه زمانی باید تست CA 72-4 را انجام داد؟

این تومور مارکر یک شاخص آزمایشگاهی مهم در تشخیص سرطان معده است. میزان CA 72-4 در خون برای نظارت بر پیشرفت سرطان معده، ارزیابی پاسخ به درمان و رادیکال بودن جراحی استفاده می‌شود. برخی پزشکان متخصص، سنجش سه نشانگر سرطان را به‌صورت همزمان توصیه می‌کنند: نشانگر سرطان معده CA 72-4، نشانگر سرطان لوزالمعده CA 19-9 و آنتی ژن سرطان جنین (CEA) به‌منظور به دست آوردن دقیق‌ترین و حساس‌ترین نتایج آزمایش.

مراحل انجام آزمایش CA 72-4

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش CA 72-4 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش CA 72-4

آنتی ژن سرطان ۴-۷۲ (CA-72-4) پروتئینی است که جهت شناسایی سرطان دستگاه گوارش کاربرد دارد. این تومور مارکر در درمان و کنترل روند کارسینوم معده، کارسینوم تخمدان (مارکر دوم)، کارسینوم مری، کارسینوم پانکراس و تومورهای دیگر کاربرد دارد. به‌علاوه، این تومور مارکر در برخی موارد در واکنش‌های التهابی بدن مثلا پانکراتیت و پنومونی نیز افزایش نشان دهد.

حساسیت تشخیصی مارکر CA 72-4 برای سرطان معده (با ویژگی تشخیصی بالاتر از ۹۵%)، در مقایسه با بیماری‌های خوش‌خیم دستگاه گوارش، حدود ۴۰ تا ۴۶ درصد است. ترکیب این تست با آزمایش CA 19-9 حساسیت کلی را به ۵۷٪ و ترکیب آن با CEA، حساسیت را به ۵۱٪ افزایش می‌دهد. پس از عمل جراحی موفق و برداشتن تومور، معمولا مقدار CA 72-4 طی یک الی دو هفته به حد طبیعی کاهش می‌یابد.

در سرطان تخمدان، CA 72-4 دارای حساسیت تشخیصی ۴۷ تا ۸۰٪ است. حساسیت در مرحله III-IV با ۵۶٪ بیشتر از مرحله I-II با ۱۰٪ است. در تشخیص اولیه با ویژگی ۹۵٪، حساسیت تشخیصی برای کارسینوم سروزی تخمدان ۳۶٪ و برای کارسینوم موسینی تخمدان۴۳%  است. ترکیب این تست با CA 125 در بررسی این نوع سرطان، حساسیت تشخیصی کلی را به ۵۸% افزایش می‌دهد. در ترکیب با CASA حساسیت تشخیصی برای کارسینوم سروزی تخمدان به ۶۱% و برای کارسینوم موسینی تخمدان به ۴۷% می‌رسد.

میزان CA 72-4 در بیماری‌های خوش‌خیم نظیر بیماری‌های ریوی، بیماری‌های روماتیسمی، بیماری‌های زنان، پانکراتیت و سیروز کبدی به‌ندرت افزایش می‌یابد. 

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Cancer Antigen 72-4, Ca 724, Ca724, Stomach cancer marker, Nuclear Matrix Proteins, urine NMP test, Bladder Cancer Screening and Surveillance test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Rh(D) Antigen Genotyping, CBC, Weak D, Direct Antiglobulin Test, Indirect Antiglobulin Test, Antibody Detection and Identification

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.