آزمایش تومور مارکر CA 15-3 (آنتی ژن سرطانی ۱۵-۳)

آنتی‌ژن سرطان ۱۵-۳ (CA 15-3) پروتئینی است که توسط سلول‌های مختلف، به‌ویژه سلول‌های سرطان پستان ساخته می‌شود. این پروتئین به خون منتقل می‌شود، جایی که می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد.

میزان CA 15-3 در اکثر خانم‌های مبتلا به سرطان پستان که بیماری به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است (سرطان پستان متاستاتیک) بالاتر از حد طبیعی است. همه انواع سرطان پستان باعث افزایش میزان CA 15-3 نمی‌شوند، زیرا بعضی از انواع سلول‌های سرطانی، آنتی‌ژنِ بیش از حد تولید نمی‌کنند.

هدف از انجام آزمایش CA 15-3

تست آنتی‌ژن سرطان ۱۵-۳ (CA 15-3) و آزمایش مرتبط CA 27.29 عمدتاً برای نظارت بر پاسخ به درمان سرطان پستان و کمک به مراقبت از عود سرطان پستان استفاده می‌شود. این تست‌ها همراه با سایر ارزیابی‌ها و آزمایش‌های بالینی مانند گیرنده‌های استروژن و پروژسترون، Her2/neu و آزمایش بیان ژن برای سرطان پستان (به عنوان مثال Oncotype DX یا MammoPrint) برای ارزیابی سرطان پستان استفاده می‌شوند.

تست CA 15-3 گاهی به این منظور تجویز می‌شود که یک دید کلی از میزان سرطان به دست آید. CA 15-3 تنها در صورتی می‌تواند به عنوان یک مارکر استفاده شود که سرطان، مقادیر زیادی از آن را تولید کند؛ بنابراین این آزمایش برای همه افراد مبتلا به سرطان پستان مفید نیست.

آزمایش‌های CA 15-3 و CA 27.29 به اندازه کافی حساس یا اختصاصی نیستند که به عنوان آزمایش غربالگری سرطان استفاده شوند زیرا بیماری‌های غیرسرطانی نیز می‌تواند باعث افزایش میزان شود.

آنچه در آزمایش CA 15-3 اندازه‌گیری می‌شود

آنتی‌ژن سرطان ۱۵-۳ (CA 15-3) پروتئینی است که توسط سلول‌های طبیعی پستان تولید می‌شود. در بسیاری از افرادِ مبتلا به تومورهای سرطانی پستان، تولید CA 15-3 و آنتی‌ژن سرطان مرتبط ۲۷٫۲۹ افزایش دارد. CA 15-3 باعث سرطان نمی‌شود؛ بلکه توسط سلول‌های تومور ترشح شده و وارد خون می‌شود. این تست، میزان پروتئین ۱۵-۳ در خون را اندازه‌گیری می‌کند.

از آنجا که CA 15-3 را می‌توان در خون اندازه‌گیری کرد، کاربرد آن به‌عنوان یک نشانگر تومور برای پیگیری روند سرطان مفید است. CA 15-3 در کمتر از ۵۰% از خانم‌های مبتلا به سرطان پستان یا تومور کوچک بالاست، اما در حدود ۸۰ خانم‌های از کسانی که سرطان پستان متاستاتیک دارند، افزایش یافته است. از آنجا که CA 15-3 در همه‌ی خانم‌های مبتلا به سرطان پستان تهاجمی افزایش نمی‌یابد، این تست در همه موارد مفید نیست.

CA 15-3 به عنوان یک آزمایش غربالگری برای تشخیص سرطان پستان در خانم‌ها توصیه نمی‌شود زیرا غیر اختصاصی است. همچنین ممکن است در افراد سالم و افراد مبتلا به سرطان‌های دیگر مانند روده بزرگ، ریه، پانکراس، بدخیمی تخمدان یا پروستات یا شرایط خاصی مانند سیروز، هپاتیت و بیماری خوش‌خیم پستان افزایش یابد.

چه زمانی باید تست CA 15-3 را انجام داد؟

تست CA 15-3 همراه با سایر آزمایش‌ها در اولین تشخیص سرطان پستان پیشرفته برای کمک به تعیین ویژگی‌های سرطان و گزینه‌های درمانی تجویز می‌شود. اگر نتیجه آن فراتر از محدوده طبیعی آنتی‌ژن سرطان ۱۵-۳ باشد، احتمالا به طور دوره‌ای انجام خواهد شد تا بر اثربخشی درمان نظارت کند و به پیشگیری از عود بیماری کمک کند. CA 15-3 معمولا زمانی که سرطان پستان زود تشخیص داده می‌شود، قبل از گسترش (متاستاز) تجویز نمی‌شود، زیرا مقادیر آن در اکثر سرطان‌های اولیه افزایش نمی‌یابد.

مراحل انجام آزمایش CA 15-3

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش CA 15-3 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش CA 15-3

به طور کلی، هرچه میزان CA 15-3 بالاتر باشد، سرطان پستان پیشرفته‌تر است و میزان سرطان موجود (بار تومور) بیشتر است. غلظت CA 15-3 با رشد سرطان افزایش می‌یابد. در سرطان پستان متاستاتیک، بالاترین میزان CA 15-3 اغلب زمانی دیده می‌شود که سرطان به استخوان‌ها و یا کبد گسترش یافته است.

افزایش غلظت CA 15-3 در طول زمان مؤید این است که بیماری به درمان پاسخ نمی‌دهد یا سرطان عود کرده است.

در عین حال، مشاهده میزان طبیعی CA 15-3، تضمین نمی‌کند که فرد دیگر سرطان پستان موضعی یا متاستاتیک نداشته باشد. ممکن است فرد در مراحل مقدماتی بیماری باشد یا جزو ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد مبتلا به سرطان پستان پیشرفته باشد که تومورهای آنها، CA 15-3 تولید نمی‌کند.

افزایش‌های خفیف تا متوسط CA 15-3 در شرایط مختلف از جمله سرطان ریه، پانکراس، تخمدان، پروستات و روده بزرگ و همچنین سیروز، هپاتیت و اختلالات خوش‌خیم پستان و در درصد مشخصی از افراد ظاهراً سالم دیده می‌شود. مقادیر زیاد CA 15-3 که در افراد غیرسرطانی دیده می‌شود، در طی زمان پایدار است.

آزمایشگاه‌ها ممکن است از روش‌های مختلفی برای آزمایش CA 15-3 استفاده کنند، بنابراین نتایج می‌تواند از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت باشد. اگر نیاز به انجام یک سری از تست‌های CA 15-3 دارید، توصیه می‌شود که تست‌ها را با همان روش و در همان آزمایشگاه انجام دهید تا بتوان نتایج را به‌درستی با یکدیگر مقایسه و تفسیر کرد. ممکن است بخواهید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

میزان CA 15-3 معمولا بلافاصله پس از شروع درمان سرطان پستان اندازه‌گیری نمی‌شود. پس از شروع درمان، معمولا پزشک چند هفته صبر می‌کند تا شروع به نظارت بر میزان CA 15-3 نماید.

  • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
    نام‌های دیگر این آزمایش

    CA-Breast, Cancer Antigen-Breast

  • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
    سایر آزمایش‌های مرتبط

    Tumor Markers, Carcinoembryonic Antigen (CEA), HER2, Estrogen Receptor and Progesterone Receptor Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.