آزمایش تومور مارکر CA-125 (آنتی ژن سرطانی CA125)

آنتی‌ژن سرطانی ۱۲۵ (CA-125) پروتئینی است که احتمالا در افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان و سایر بیماری‌ها با مقادیر بالا یافت شود. آزمایش CA-125، مقدار این پروتئین را در خون بررسی می‌کند.

تست CA-125 نوعی آزمایش تومور مارکر (نشانگر تومور) است. این آزمایش در فرآیند نظارت بر پاسخ بیمار به درمان سرطان تخمدان و تشخیص عود این سرطان پس از درمان استفاده می‌شود.

هدف از انجام آزمایش CA-125

هدف از آزمایش CA-125 اندازه‌گیری مقدار CA-125 در خون است. اگرچه CA-125 ممکن است در چندین بیماری و انواع مختلف سرطان افزایش یابد، اما تست CA-125 معمولا برای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان مشکوک یا تأیید شده اختصاص یافته است. پزشک شما ممکن است به چند دلیل آزمایش CA-125 را تجویز کند:

 • تشخیص توده لگن: برای کمک به تعیین این‌که آیا توده لگن که در یک آزمایش تصویربرداری دیده شده، می‌تواند با سرطان تخمدان مرتبط باشد یا خیر. حدود ۸۰% از بیمارانِ مبتلا به شایع‌ترین نوع سرطان تخمدان، مقادیر بالای CA-125 را دارند.
 • غربالگری در بیماران پرخطر: برای غربالگری سرطان تخمدان در بیماران در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان تخمدان به دلیل سندرم‌های سرطان ارثی، مثلا کسانی که جهش ژن BRCA1 و BRCA2 ارثی دارند. تست CA-125 برای غربالگری در بیمارانی که در معرض ابتلا به این بیماری نیستند، استفاده نمی‌شود.
 • ارزیابی پاسخ درمان: مقدار آزمایش CA-125 به پزشکان کمک می‌کند تا میزان پاسخ سرطان تخمدان به درمان را کنترل کنند.
 • برآورد پیش‌آگهی: اگرچه همه گروه‌های متخصص با این نظر موافق نیستند، اما برخی توصیه می‌کنند که اندازه‌گیری مقدار CA-125 می‌تواند به پیش‌آگهی بیمار یا تخمین احتمال بهبود سرطان تخمدان کمک کند.
 • نظارت بر عود سرطان: نظارت بر میزان CA-125 به پزشکان کمک می‌کند تا علائم عود بیماری را پس از اتمام درمان برای سرطان تخمدان بررسی کنند.

آنچه در آزمایش CA-125 اندازه‌گیری می‌شود

تست CA-125 مقدار پروتئین CA-125 موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. CA-125 با واحد در میلی‌لیتر یا U/mL اندازه‌گیری می‌شود.

بیماری‌های سرطانی و غیرسرطانی می‌تواند بر مقدار CA-125 خون تأثیر بگذارند. بسیاری از سلول‌های سالم، مقدار کمی CA-125 تولید می‌کنند، از جمله سلول‌های تخمدان، لوزالمعده، پستان و شکم. سرطان و سایر بیماری‌هایی که باعث تحریک یا التهاب در این اندام‌ها می‌شوند می‌توانند مقدار CA-125 را افزایش دهند. بیماری‌هایی که ممکن است باعث افزایش مقدار CA-125 در خون شود عبارتند از:

 • سرطان تخمدان
 • سرطان لوزالمعده، سینه و ریه
 • اندومتریوز
 • فیبروم رحم
 • بارداری
 • قاعدگی
 • بیماری کبد

چه زمانی باید تست CA-125 را انجام داد؟

اگر سرطان تخمدان تشخیص داده شود، ممکن است چند بار آزمایش خون CA-125 داشته باشید:

 • در طول درمان برای دیدن این‌که آیا سرطان شما از بین می‌رود یا خیر. اگر مقدار CA-125 پایین بیاید، معمولا به این معنی است که درمان مؤثر بوده است
 • بعد از درمان، برای بررسی این‌که آیا سرطان شما عود کرده است

اگر یک توده در لگن خود دارید که می‌تواند سرطان تخمدان باشد، نیاز به آزمایش CA-125 خواهید داشت تا به شما کمک کند بررسی کنید که آیا ممکن است سرطان تخمدان باشد یا خیر. اما در عین حال فقط بیوپسی می‌تواند سرطان تخمدان را تشخیص دهد.

اگر خطر ابتلا به سرطان تخمدان بسیار بالا باشد، پزشک شما احتمالا پیشنهاد می‌کند که مقدار CA-125 خود را بررسی کنید. در صورت بالا بودن مقادیر، احتمالا به آزمایش‌های بیشتری نیاز خواهید داشت تا بفهمید آیا سرطان دارید یا نه. احتمال ابتلای شما به سرطان تخمدان بیشتر است اگر:

 • مادر یا خواهری دارید، یا دو یا چند خویشاوند دیگر که سرطان تخمدان داشته‌اند
 • اعضای خانواده‌ای دارید که سرطان پستان یا سرطان روده بزرگ دارند
 • تغییرات ژنتیکی یا شرایطی را به ارث برده‌اید که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می‌دهد، مانند:
  • تغییرات در ژن‌های شما، از جمله ژن‌های BRCA1 و BRCA2
  • سندروم لینچ (Lynch syndrome)، یک اختلال ارثی که خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان را افزایش می‌دهد
 • سرطان پستان، رحم یا روده بزرگ داشته‌اید

اگر نگران ابتلا به سرطان تخمدان هستید، با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

مراحل انجام آزمایش CA-125

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش CA-125 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش CA-125

مقدار CA-125 می‌تواند از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، بنابراین پزشک باید وضعیت منحصر‌به‌فرد بیمار را در هنگام تفسیر نتایج آزمایش CA-125 در نظر بگیرد. پزشک شما در بهترین موقعیت قرار دارد تا نتایج آزمایش شما را کنار بقیه داده‌های به‌دست‌آمده قرار دهد و توضیح دهد که جواب آزمایش چه مفهومی برای سلامتی شما دارد.

در بیمارانی که برای بررسی توده لگن ارزیابی می‌شوند، نتیجه آزمایش غیرطبیعی CA-125 می‌تواند یکی از نشانه‌هایی باشد که این توده ممکن است با سرطان تخمدان مرتبط است. این آزمایش در بیمارانی که یائسگی را پشت سر گذاشته‌اند، مفیدتر است.

برای غربالگری بیمارانِ در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان، مقدار بالای CA-125 برای تشخیص سرطان به‌تنهایی کافی نیست. مقدار CA-125 در کنار سایر آزمایش‌ها برای تأیید یا رد سرطان، مانند آزمایش خون بیشتر، آزمایش تصویربرداری و بیوپسی در نظر گرفته می‌شود.

اگر تحت‌درمان سرطان تخمدان هستید، پزشکان مقدار به‌دست‌آمده از تست پیش از درمان را با نتایج آزمایش‌های بعدی مقایسه می‌کنند. اگر مقدار CA-125 پس از افزایش اولیه، پس از درمان کاهش یابد، این ممکن است به این مفهوم باشد که درمان سرطان مؤثر بوده است. اگر مقدار آن افزایش یابد یا تغییر نکند، درمان ممکن است مؤثر نباشد.

اگر درمان سرطان تخمدان را به پایان رسانده‌اید، ممکن است به صورت دوره‌ای آزمایش CA-125 را دریافت کنید. نتیجه آزمایش غیرطبیعی CA-125 می‌تواند نشانه اولیه عود بیماری باشد.

آزمایشگاه‌های متفاوت ممکن است از روش‌های مختلفی برای آزمایش CA-125 استفاده کنند. اگر CA-125 در طول زمان تحت‌نظارت باشد، بهتر است از همان آزمایشگاه برای تست‌های بعدی استفاده کنید. نتایج تست‌های انجام‌گرفته در آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است مستقیماً قابل‌مقایسه نباشد.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Cancer Antigen 125, CA-125 Tumor Marker, CA 125 Blood Test, CA125 Blood Test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  BRCA Gene Mutation Testing, Human Epididymis Protein 4 (HE4), Carcinoembryonic Antigen (CEA)

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.