آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH)

آزمایش هورمون آنتی‌مولرین (AMH)، مقدار AMH را در یک نمونه خون اندازه‌گیری می‌کند. در آقایان، AMH توسط بیضه‌ها ساخته می‌شود که غدد تولید کننده اسپرم و هورمون‌های مردانه هستند. در خانم‌ها، تخمدان‌ها AMH را می‌سازند. تخمدان‌ها غده‌هایی هستند که تخمک‌ها در آنها تشکیل می‌شوند و هورمون‌های زنانه ساخته می‌شوند.

AMH نقش‌های مختلفی در آقایان و خانم‌ها دارد و میزان طبیعی AMH بر اساس جنسیت و سن افراد، متفاوت است. اندازه‌گیری میزان AMH می‌تواند اطلاعاتی درباره انواع بیماری‌های باروری ارائه دهد.

آزمایش‌های AMH عمدتاً همراه با برخی آزمایش‌های دیگر در تصمیم‌گیری پزشکان برای درمان ناباروری خانم‌ها کاربرد دارد.

هدف از انجام آزمایش AMH

هورمون آنتی‌مولرین (AMH) یک آزمایش چندان رایج نیست اما ممکن است در شرایط خاص، مفید باشد.

تست AMH در خانم‌ها

در خانم‌های در سن باروری که برای ناباروری ارزیابی می‌شوند، تست AMH همراه با سایر آزمایش‌های هورمونی مانند استرادیول و FSH برای برآورد زمان باقی‌مانده برای بارداری (ذخیره تخمدان) انجام می‌گیرد. این آزمایش‌ها در ارزیابی عملکرد تخمدان و احتمالا در پیش‌بینی شروع یائسگی مفید هستند. در این موارد، استفاده بالینی بهتر است محدود به خانم‌هایی باشد که به‌دنبال باروری هستند، نه پیش‌بینی زمان یائسگی.

ممکن است AMH برای خانم‌هایی تجویز شود که تحت روش‌های تولید مثل کمکی مانند باروری آزمایشگاهی (IVF) قرار دارند؛ غلظت AMH موجود در خون، با واکنش احتمالی او به درمان مرتبط است. میزان پایین AMH بیانگر واکنش ضعیف تخمدان است. برای این منظور، این تست معمولا همراه با سایر آزمایش‌های هورمونی و سونوگرافی ترانس‌واژینال (برای شمارش تعداد فولیکول‌ها به عنوان معیار ذخیره تخمک خانم) تجویز می‌شود.

AMH همچنین احتمالا برای تعیین این‌که آیا یک خانم وارد یائسگی شده است یا خیر، به کار می‌رود.

برای ارزیابی سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) می‌توان از تست AMH استفاده کرد. AMH ممکن است به دلیل افزایش تعداد فولیکول‌های موجود، افزایش یابد.

برخی از سرطان‌های تخمدان باعث افزایش میزان AMH می‌شوند. اگر هورمون در ابتدا افزایش یابد، می‌توان از این تست به عنوان تومور مارکر برای ارزیابی پاسخ به درمان و نظارت بر عود بیماری استفاده نمود.

تست AMH در نوزادان

در نوزادانی با اندام تناسلی خارجی که به وضوح مرد یا خانم نیستند (اندام تناسلی مبهم)، تست AMH همراه با آزمایش کروموزوم، آزمایش هورمون و گاهی اوقات تصویربرداری برای کمک به تعیین جنسیت نوزاد تجویز می‌شود.

در یک نوزاد پسر که بدون بیضه‌ی قابل‌مشاهده متولد شده است، مقادیر پایین AMH قادر است ابهام اندام تناسلی را توضیح دهد. اگر بیضه‌ها پایین نیامده‌اند اما در شکم وجود دارند، از این روش می‌توان برای کمک به تعیین عملکرد طبیعی آنها با اندازه‌گیری میزان AMH استفاده کرد.

آنچه در آزمایش AMH اندازه‌گیری می‌شود

هورمون آنتی‌مولرین (AMH) هورمونی است که توسط بافت‌های تولید مثلی ایجاد می‌شود، از جمله بیضه‌ها در آقایان و تخمدان‌ها در خانم‌ها. نقش AMH و مقدار موجود، به‌طور معمول بسته به جنسیت و سن فرد متفاوت است. این آزمایش، میزان AMH را در خون اندازه‌گیری می‌کند.

در اوایل رشد یک پسر بچه، AMH توسط بیضه‌ها تولید می‌شود، مانع از رشد اندام‌های تولید مثل زنانه می‌شود، و موجب رشد سایر اندام‌های تولید مثل مردانه می‌گردد. در پسران، میزان AMH تا بلوغ بالا می‌ماند و پس از آن شروع به کاهش می‌کند.

در دختران، مقادیر پایینی از AMH تولید می‌شود، و به این طریق امکان شکل‌گیری ساختارهای تولید مثل زنانه فراهم می‌شود. میزان AMH در دختران جوان تا بلوغ پایین است، زمانی که تخمدان‌ها شروع به تولید آن می‌کنند و میزان آن افزایش می‌یابد. سپس AMH به‌طور پیوسته در خانم‌ها در طول سال‌های تولید مثل کاهش می‌یابد و پس از یائسگی بسیار کم و در نهایت غیر‌قابل‌تشخیص می‌شود.

مقدار AMH برای یک خانم در طول سال‌های باروری مهم است. در هنگام تولد، یک خانم حدود یک میلیون تخمک دارد که سپس به‌طور طبیعی در دوران کودکی به حدود ۵۰۰هزار کاهش می‌یابد. تنها تعداد کمی از این تخمک‌های باقی‌مانده از فولیکول عبور می‌کنند – یک تخمک در هر بار چرخه قاعدگی ماهانه یک خانم. AMH اثر متعادل‌کننده‌ای بر اقدامات ماهانه هورمون تحریک‌کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه‌کننده (LH) در طول فرآیند بلوغ و آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) دارد. مقدار AMH موجود، بازتابی از این رشد فولیکولی است.

مطالعات نشان داده‌اند که مقدار AMH ممکن است در تعیین پتانسیل باقی‌مانده تخمک خانم (ذخیره تخمدان) و احتمال باروری او مفید باشد. AMH در طول سال‌های باروری با گذشت زمان کاهش می‌یابد و با نزدیک شدن یائسگی به‌طور قابل‌توجهی افت می‌کند و معمولا پس از یائسگی تقریباً غیر‌قابل‌ردیابی می‌شود. تعیین میزان AMH می‌تواند در ارزیابی وضعیت باروری یک خانم مفید باشد و ممکن است شروع یائسگی را پیش‌بینی کند.

افزایش میزان AMH با شرایطی مرتبط است که تخمدان‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که به عنوان سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) شناخته می‌شود. فولیکول‌های اضافی که در این سندروم رخ می‌دهند، مقادیر زیاد و غیرطبیعی AMH تولید می‌کنند.

AMH همچنین نقش مهمی در تمایز جنسی در جنین دارد. نوزاد در حال رشد در طول چند هفته اول بارداری، پتانسیل رشد اندام‌های تولید مثل مرد یا زن را دارد. تولید AMH و آندروژن توسط دو بیضه که در یک پسر بچه وجود دارد، مانع از رشد اندام‌های تولید مثل زنانه می‌گردد (مجاری مولری که در جنین‌های هر دو جنسیت یافت می‌شود) و باعث تشکیل سایر اندام‌های تولید مثل مردانه می‌شود. اگر مقدار کافی AMH در طول این فرآیند در دسترس نباشد یا وجود نداشته باشد، ممکن است اندام‌های مردانه و زنانه اولیه در جنین شکل بگیرد. نوزادی که با اندام تناسلی مبهم متولد شده است، ممکن است بلافاصله به عنوان مرد یا زن شناخته نشود.

AMH در برخی تومورهای تخمدان (خوش‌خیم یا سرطانی) افزایش می‌یابد. اگر تومور هورمون را تولید کند، می‌توان از آزمایش AMH به عنوان نشانگر تومور برای نظارت بر اثربخشی درمان و نظارت بر عود بیماری استفاده کرد.

چه زمانی باید تست AMH را انجام داد؟

تست AMH در خانم‌ها برای ارزیابی عملکرد تخمدان و مشکلات باروری، به ویژه هنگام در نظر گرفتن روش‌های تولید مثل کمکی مانند باروری آزمایشگاهی (IVF) تجویز می‌گردد. همچنین وقتی پزشک بخواهد تعیین کند که آیا یک خانم وارد یائسگی شده است یا خیر.

AMH می‌تواند در شرایطی درخواست شود که یک خانم علائم و نشانه‌های سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • خونریزی غیرطبیعی رحم
 • آکانتوز نیگریکانس
 • آکنه
 • عدم‌وجود چرخه قاعدگی (آمنوره)
 • کاهش سایز سینه
 • بزرگ شدن تخمدان‌ها
 • موهای اضافی صورت و بدن (هیرسوتیسم) شامل الگوهای رشد موهای مرد، مانند موهای صورت، چانه، لب بالا، خط میانی پایین شکم، قفسه سینه، آریولا، کمر، باسن و ران داخلی
 • افزایش وزن / چاقی، با توزیع چربی در مرکز بدن
 • بروز منگوله‌های گوشتی در زیر بغل یا گردن
 • ریزش مو با الگوی طاسی مردانه

AMH می‌تواند به‌طور دوره‌ای برای یک خانم مبتلا به سرطان تخمدانِ تولید کننده AMH، به‌منظور نظارت بر اثربخشی درمان و نظارت بر عود بیماری انجام گیرد.

علاوه بر این موارد، آزمایش AMH در شرایطی تجویز می‌شود که نوزاد دارای اندام تناسلی مبهم باشد، و یا زمانی که بیضه‌های کودک به‌درستی پایین نیامده باشد.

هنگامی که ویژگی‌های مردانه (ویریلیزاسیون) در یک خانم شروع به بروز می‌کند، احتمالا پزشک آزمایش AMH را توصیه خواهد کرد.

مراحل انجام آزمایش AMH

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش AMH در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش آنتی مولرین

خانم‌ها

در طول سال‌های باروری یک خانم، کاهش میزان AMH ممکن است بیانگر تعداد و کیفیت پایین تخمک (ذخیره تخمدان کم) با کاهش احتمال باروری باشد، که منجر به واکنش حداقلی یا کمتر به روش IVF می‌شود. همچنین این مسئله نشان می‌دهد که تخمدان‌ها به‌طور طبیعی کار نمی‌کنند (نارسایی زودرس تخمدان). افزایش AMH گاهی احتمالا بیانگر افزایش یا حتی واکنش بیش از حد به IVF و نیاز به تطبیق روش مطابق با آن باشد.

روند کاهشی و یا کاهش قابل‌توجه در AMH ممکن است بیانگر شروع قریب‌الوقوع یائسگی یا ورود یک خانم به یائسگی باشد. مقادیر منفی تا پایین AMH در یک دختر در دوران کودکی و یا خانم‌ها پس از یائسگی، طبیعی است.

افزایش میزان AMH اغلب در PCOS دیده می‌شود اما روش تشخیص این سندروم نیست.

در شرایطی که AMH به‌عنوان ابزاری برای نظارت بر سرطان تخمدان تولید کننده AMH استفاده می‌شود، کاهش AMH بیانگر پاسخ به درمان است و افزایش آن ممکن است مؤید عود سرطان باشد.

نوزادان

در یک نوزاد پسر، عدم‌وجود یا مقادیر پایین AMH می‌تواند نمایانگر وجود یک مشکل در ژن AMH واقع در کروموزوم ۱۹ باشد که تولید AMH را هدایت می‌کند و ممکن است با بیضه‌های غایب یا ناکارآمد دیده شود. کمبود هورمون‌های مردانه احتمالا منجر به اندام تناسلی مبهم شده و باعث شکل‌گیری ساختارهای غیرطبیعی تولید مثل داخلی شود. میزان طبیعی AMH و آندروژن‌ها در یک نوزاد پسر که بیضه‌های او پایین نیامده است نشان می‌دهد که آنها در حال موجود و فعال هستند اما از نظر فیزیکی در جایگاه خود قرار ندارند.

در خانم‌هایی که ویژگی‌های مردانه بروز می‌دهند، اگر میزان AMH آنها در محدوده مرجع مردانه باشد، به احتمال زیاد توسط یک تومور یا بافت بیضه تولید می‌شود؛ اگر میزان آن در محدوده زنانه باشد، احتمالا برآمده از غدد فوق‌کلیوی است.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  AMH, AMH Hormone Test, Müllerian-inhibiting Hormone, MIH, Müllerian Inhibiting Factor, MIF, Müllerian-Inhibiting Substance, MIS

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Follicle-stimulating Hormone (FSH) Test, Luteinizing Hormone (LH) Test, Estrogens Test, Testosterone Test, Progesterone Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.

منابع مورد استفاده