آزمایش ویروس هرپس سیمپلکس (تبخال) HSV

تبخال تناسلی و دهانی، عفونت‌های ناشی از ویروس هرپس‌سیمپلکس (HSV) است. HSV از طریق تماس نزدیک با فردی که به‌طور فعال ویروس را منتشر می‌کند، معمولا از طریق تماس پوست به پوست یا تماس جنسی گسترش می‌یابد. یک فرد بیمار، حتی بدون داشتن علائم HSV احتمال دارد ویروس را منتشر کرده و دیگران را آلوده کند.

تست‌های آزمایشگاهی قادر به تشخیص HSV بوده و نوع ویروس ایجاد کننده عفونت را مشخص می‌کند. انجام آزمایش‌های تشخیصی نیازمند نمونه خون یا نمونه مایع گرفته‌شده از زخم است. در موارد نادر ممکن است از سوراخ کمر برای تشخیص عفونت در مغز یا نخاع استفاده شود.

هدف از انجام آزمایش HSV

هدف از آزمایش تبخال تناسلی و دهانی، شناسایی شواهد عفونت HSV است. آزمایش تبخال تناسلی و دهانی ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله:

 • تأیید تشخیص عفونت HSV در بیماران دارای علائم مشکوک
 • تشخیص بیماران با سابقه زخم‌های تناسلی و فاقد علائم
 • شناسایی عفونت احتمالی HSV در خانم‌های باردار بدون علائم
 • بررسی این‌که آیا شریک جنسی یک فرد مبتلا به HSV، مستعد عفونت است یا خیر
 • برآورد میزان شیوع علائم در آینده

این تست همچنین می‌تواند نوع HSV مولد عفونت را تعیین کند. دو نوع اصلی HSV وجود دارد:

 • ویروس هرپس‌سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) علت اکثر موارد تبخال دهانی است و فرد بیمار اغلب در دوران کودکی به آن مبتلا می‌شود. HSV-1 همچنین می‌تواند در حین رابطه جنسی دهانی به اندام تناسلی گسترش یابد.
 • ویروس هرپس‌سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) شایع‌ترین علت تبخال تناسلی است. HSV-2 از طریق رابطه جنسی دهانی می‌تواند به دهان نیز منتقل شود و باعث عفونت دهان یا لب شود. HSV-2 معمولا با انواع تماس جنسی از قبیل رابطه جنسی واژنی، دهانی یا مقعدی گسترش می‌یابد.

آنچه در آزمایش HSV اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش تبخال تناسلی و دهانی، شواهدی از عفونت HSV را تشخیص می‌دهد. چهار نوع آزمایش وجود دارد که وجود عفونت HSV-1 یا HSV-2 را تأیید می‌کند:

 • کِشت ویروسی: از کِشت ویروسی تبخال برای تعیین این‌که آیا یک زخم پوستی آلوده به HSV-1 یا HSV-2 است، استفاده می‌کند. این کار از طریق جمع‌آوری نمونه‌ای از زخم پوستی، قرار دادن آن در یک محیط آزمایشگاهی خاص، و مشاهده این‌که آیا ویروس یا مواد مرتبط با ویروس رشد می‌کنند، انجام می‌گیرد. کِشت ویروسی در اوایل بروز علائم، زمانی که زخم باز است بسیار مفید است.
 • آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR): آزمایش PCR که آزمایش DNA ویروسی یا آزمایش DNA HSV نیز نامیده می‌شود، از نمونه‌ گرفته‌شده از زخم برای جستجوی DNA HSV-1 و HSV-2 استفاده می‌کند. آزمایش خون PCR برای هرپس می‌تواند بین عفونت‌های HSV-1 و HSV-2 تمایز قائل شود. به همین دلیل این آزمایش در تعیین این‌که کدام ویروس باعث عفونت فرد بوده، مفید است. آزمایش PCR، روش اصلی بررسی نمونه‌های مایع مغزی-نخاعی است.
 • اسمیر Tzanck: تست Tzank smear از نمونه‌ای از سلول‌های خراشیده‌شده از زخم برای جستجوی سلول‌های مشخصه‌ی عفونت تبخال استفاده می‌کند. با تست اسمیر Tzanck، سلول‌ها را می‌توان زیر میکروسکوپ معاینه کرد.
 • آزمایش آنتی‌بادی: آنتی‌بادی‌های آنتی‌ژن‌های ویروسی، توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عفونت HSV تولید می‌شوند. به دلیل آن که هر نوع آنتی‌بادی منحصر به یک آنتی‌ژن خاص است، تست آنتی‌بادی هرپس‌سیمپلکس می‌تواند تعیین کند که آیا شما به HSV-1 یا HSV-2 آلوده شده‌اید. آنتی‌بادی‌های HSV را می‌توان در نمونه خون یا نمونه‌ای که از زخم گرفته شده است تشخیص داد. ایجاد آنتی‌بادی برای بدن زمان می‌برد، بنابراین ممکن است تا سه ماه پس از عفونت اولیه، نتیجه مثبت در این روش تست ایجاد نشود.

چه زمانی باید تست HSV را انجام داد؟

اگر علائم و نشانه‌های عفونت تبخال دارید، برای بررسی ویروس‌هایی که باعث تبخال تناسلی و دهان شده‌اند، آزمایش تجویز می‌شود. اگرچه بسیاری از افرادی که به HSV مبتلا می‌شوند هرگز علائم را مشاهده نمی‌کنند، اما علائم عفونت اولیه ۲ تا ۲۰ روز پس از عفونت ظاهر می‌شود و بستگی به نوع ویروس HSV عامل عفونت دارد.

علائم و نشانه‌های عفونت اولیه رخ می‌دهد، ممکن است شامل این موارد باشد:

 • زخم‌های کوچک روی پوست
 • تاول روی لب، آلت تناسلی، واژن، باسن، مقعد یا اطراف دهان.
 • سوزن‌سوزن شدن، خارش یا سوزش سطح پوست
 • تب، سردرد یا درد بدن
 • تورم غدد لنفاوی

پس از عفونت اولیه، HSV در داخل بدن به‌صورت خفته باقی می‌ماند. HSV می‌تواند در طول زندگی در سال‌های بعد دوباره فعال شود و باعث بروز مجدد علائم تبخال تناسلی یا دهانی شود. در حالی که عامل شیوع HSV اغلب ناشناخته است، عوامل بالقوه شامل تب، استرس، آسیب فیزیکی و سیستم ایمنی سرکوب‌شده هستند.

سازمان‌های بهداشتی عمدتاً آزمایش تبخال را برای بیماران بدون علائم توصیه نمی‌کنند. البته استثناهایی در این میان وجود دارد، از جمله:

 • افرادی که شریک دارای تبخال تناسلی دارند
 • بیمارانی که به دنبال یک پانل تست کامل بیماری‌های مقاربتی هستند، از جمله افراد دارای چند شریک جنسی
 • نوزادان متولد شده از مادری که HSV دارد

مراحل انجام آزمایش HSV

آزمایش تبخال تناسلی و دهانی با نمونه خون یا نمونه مایع پاک شده یا خراشیده شده از زخم انجام می‌گیرد. هر دو نوع نمونه توسط تکنسین نمونه‌برداری در آزمایشگاه نانو جمع‌آوری می‌شوند.

چنانچه بروز علائم بیماری را تجربه می‌کنید، برای آزمایش می‌توان نمونه‌ای را با پاک کردن یا خراشیدن زخم جمع‌آوری نمود. مواد حاصل از زخم را کِشت ویروسی تبخال، آزمایش PCR، اسمیر Tzanck یا آزمایش آنتی‌بادی قابل‌استفاده است.

اگر در حال حاضر بروز علائم را تجربه نمی‌کنید، از آزمایش خون برای شناسایی آنتی‌بادی‌های HSV استفاده می‌گردد. اگر پزشک مشکوک به عفونت مغزی با HSV باشد، ممکن است سوراخ کمر برای دریافت نمونه مایع مغزی-نخاعی انجام شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

قبل از انجام آزمایش تبخال تناسلی و دهانی، در مورد هرگونه دارو یا مکمل مصرف شده با پزشک خود صحبت کنید. برای آزمایش‌هایی که نیاز به نمونه گرفته‌شده از زخم دارند، نمونه باید هنگام باز شدن ضایعات و قبل از شروع تشکیل پوسته جمع‌آوری شود.

برای آزمایش خون، آمادگی خاصی لازم نیست.

در حین انجام آزمایش

جمع‌آوری مواد ناشی از زخم ممکن است شامل مالیدن یک سواب استریل به ضایعه پوستی، یا خراشیدن پایه باشد.

نمونه خون برای آزمایش آنتی‌بادی به صورت وریدی یا از انگشت جمع‌آوری می‌شود.

پس از انجام تست

پس از جمع‌آوری نمونه از ضایعه پوستی، محدودیت خاصی وجود ندارد. ممکن است خونریزی خفیف یا اندکی ناراحتی موقت داشته باشید، به دلیل آن که پوست خراشیده شده است.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید. پس از گرفتن نمونه خون می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

انجام آزمایش HSV در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش تبخال تناسلی

جواب تست تبخال تناسلی و دهان اغلب به‌صورت منفی (طبیعی)، و یا مثبت (غیرطبیعی) ارائه می‌شود. تفسیر این نتایج بستگی به نوع تست انجام‌شده دارد.

کِشت ویروسی و نتایج آزمایش PCR مشخص می‌کند که آیا نمونه مورد استفاده برای آزمایش، حاوی HSV است. نتیجه مثبت به این معنی است که شما عفونت HSV دارید. ممکن است بروز اولیه یا مکرر علائم را تجربه کنید. نتایج تست همچنین می‌تواند شامل نوع HSV شناسایی‌شده در نمونه باشد.

نتیجه منفی در یک آزمایش کشت ویروسی یا PCR نشان می‌دهد که نمونه آزمایش، حاوی HSV نبود. مهم است به خاطر داشته باشید که نتیجه کِشت ویروسی منفی یا آزمایش PCR، همیشه به این معنی نیست که شما عفونت HSV فعلی یا گذشته ندارید.

نتایج یک آزمایش آنتی‌بادی گزارش می‌دهد که آیا آنتی‌بادی‌های تولید شده در پاسخ به عفونت HSV در نمونه مورد استفاده برای آزمایش، شناسایی شده است یا نه. نتیجه مثبت نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌های HSV شناسایی شده‌اند و شما عفونت فعال یا سابقه عفونت در گذشته داشته‌اید.

جواب منفی تست آنتی‌بادی تعیین می‌کند که آنتی‌بادی‌های HSV در نمونه شناسایی نشده‌اند. این نتیجه ممکن است به این دلیل رخ دهد که شما بروز فعال یا عفونت سابق ندارید. دستیابی به آزمایش مثبت آنتی‌بادی‌های HSV می‌تواند تا سه ماه پس از عفونت طول بکشد.

در روش تست Tzank smear، نتایج نشان می‌دهد که آیا سلول‌های خاصی در زیر میکروسکوپ شناسایی شده‌اند یا خیر. این سلول‌ها مشخصه‌ی عفونت تبخال هستند، بنابراین نتایج مثبت آزمایش نشان می‌دهد که شما عفونت دارید. اسمیر Tzanck نمی‌تواند بین انواع عفونت‌های تبخال تمایز قائل شود، بنابراین احتمال دارد شما HSV-1، HSV-2 یا نوع دیگری از ویروس تبخال را داشته باشید.

نتایج منفی تست Tzank smear بیانگر این است که سلول‌های غول‌پیکر چند هسته‌ای در نمونه آزمایش یافت نشده‌اند. دریافت یک نتیجه منفی، اغلب کافی نیست، زیرا اسمیر Tzanck به‌طور معمول قادر به شناسایی دقیق بیمارانی نیست که HSV ندارند و نمی‌تواند بین انواع ویروس‌های هرپس تمایز قائل شود.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Herpes Serology, HSV Blood Test, Herpes Simplex Virus Culture, HSV Tissue Culture, Tzanck Smear, HSV NAAT Testing, HSV PCR Test, Direct Fluorescent Antibody Test, DFA Test, Rapid Herpes Simplex Test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Chlamydia Testing, HIV Testing, HPV Testing, Gonorrhea Test, Syphilis Tests, Trichomonas Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.