آزمایش بار ویروسی HIV برای ایدز

ویروس نقص ایمنی بدن انسان (HIV)، ویروسی است که موجب بروز عفونت HIV می‌شود. HIV اغلب به واسطه رابطه جنسی از طریق مقعد و واژن، و یا به اشتراک گذاشتن تجهیزات داروهای تزریقی مانند سوزن انتقال می‌یابد. پیشرفته‌ترین مرحله عفونت HIV، سندروم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز (AIDS) نامیده می‌شود.

آزمایش بار ویروسی HIV، نوعی آزمایش مهم برای مبارزه با ویروس HIV است که مقدار مواد ژنتیکی HIV را در نمونه خون بیمار اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش بار ویروسی در فرد بیمار می‌تواند برای تشخیص عفونت HIV، مدیریت روش درمان و نظارت بر پاسخ بیمار به درمان کاربرد داشته باشد.

هدف از انجام آزمایش HIV Viral Load

هدف از آزمایش بار ویروسی HIV، اندازه‌گیری مقدار RNA ویروسی (یا همان ماده ژنتیکی ویروس) است که در نمونه کوچکی از خون بیمار وجود دارد. این آزمایش ممکن است برای تشخیص HIV و همچنین برنامه‌ریزی و نظارت بر درمان HIV استفاده شود.

تشخیص HIV

آزمایش بار ویروسی HIV یکی از تست‌هایی است که می‌تواند تشخیص دهد که آیا یک فرد عفونت HIV دارد یا خیر. سه نوع تست تشخیصی HIV وجود دارد: آزمایش تقویت اسید نوکلئیک (NAAT)، آزمایش آنتی‌ژن/آنتی‌بادی و آزمایش آنتی‌بادی. آزمایش بار ویروسی HIV نوعی آزمایش NAAT است.

اگرچه آزمایش NAAT می‌تواند تعیین کند که آیا یک فرد در عرض ۱۰ تا ۳۳ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس آلوده شده است، اما به‌طور معمول برای غربالگری بیماران بدون علائم یا بدون احتمال قرار گرفتن در معرض ویروس به کار نمی‌رود. آزمایش بار ویروسی HIV احتمال دارد برای تشخیص بیماری در افرادی که با ریسک بالا در معرض ویروس قرار گرفته‌اند، و یا زمانی که یک فرد علائم اولیه HIV را تجربه می‌کند، درخواست می‌شود. این تست همچنین می‌تواند برای تشخیص HIV در نوزادان استفاده شود.

هدایت روند درمان HIV

درمان ضد رتروویروسی (ART) نوعی روش درمان HIV است که برای سرکوب ویروس و جلوگیری از پیشرفت HIV به ایدز کاربرد دارد. آزمایش بار ویروسی HIV برای مدیریت برنامه درمانی بیماران مبتلا به HIV استفاده می‌شود و قادر به ارائه اطلاعاتی در مورد زمان شروع ART، رژیم داروهای ART مناسب برای بیمار، و زمان اِعمال تغییر در رژیم ART است.

نظارت بر HIV

آزمایش بار ویروسی HIV برای بررسی نحوه پاسخ بیمار به ART استفاده می‌شود. یکی از اهداف ART، سرکوب ویروس تا زمانی است که بار ویروسی بیمار قابل‌تشخیص نباشد، به این معنی که در آزمایش بار ویروسی HIV، تشخیص آن بسیار کم شود.

وقتی یک بیمار درمان به روش ART را شروع می‌کند، معمولا ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا بار ویروسی به میزان غیرقابل‌تشخیص برسد. چنانچه از این تست برای نظارت بر درمان استفاده شود، همراه با تست CD4 count استفاده می‌شود، تستی که مقدار یک نوع گلبول سفید خون را که توسط HIV نابود می‌شود اندازه‌گیری می‌کند. این دو آزمایش در کنار هم، اطلاعاتی ارائه می‌دهند در مورد این‌که درمان بیمار تا چه حد توانسته عفونت HIV را کنترل کند.

آنچه در آزمایش بار ویروسی HIV اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش بار ویروسی HIV، مواد ژنتیکی ویروس HIV را که RNA نیز نامیده می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند. بار ویروسی HIV مشخص می‌کند که چه تعداد نسخه از RNA HIV در خون وجود دارد. تشخیص زودهنگام HIV RNA به طراحی برنامه درمان در اسرع وقت کمک می‌کند.

وقتی فرد در ابتدا به HIV آلوده می‌شود، ویروس شروع به تکثیر و تولید نسخه‌های بیشتر و بیشتری از خود می‌کند. سلول‌های CD4 نوعی گلبول سفید خون هستند که هدف اصلی HIV هستند. ویروس به سلول‌های CD4 حمله می‌کند و از آنها برای تکثیر استفاده می‌کند.

در مراحل اولیه عفونت HIV، ویروس اغلب در مقادیر زیاد وجود دارد، حتی اگر علائم قابل‌توجهی وجود نداشته باشد. بدون اقدامات درمانی، ویروس همچنان تکثیر می‌شود و با کاهش مقدار سلول‌های CD4، بار ویروسی افزایش می‌یابد.

چند هفته پس از عفونت، سیستم ایمنی بدن شروع به تولید آنتی‌بادی‌های HIV برای دفاع در برابر ویروس می‌کند. آنتی‌بادی‌های HIV به‌طور موقت، بار ویروسی HIV را سرکوب می‌کنند. اگرچه علائم اولیه فرد ممکن است پس از تولید آنتی‌بادی‌های HIV برطرف شود، اما عفونت از بین نمی‌رود.

اگر عفونت HIV شناسایی و درمان نشود، ویروس تدریجاً به تخریب سلول‌های CD4 و سیستم ایمنی بدن فرد ادامه دهد. با گذشت زمان، سیستم ایمنی بدن احتمالا آنقدر ضعیف می‌شود که بیماری شروع به تأثیرگذاری بر توانایی بدن در مبارزه با عفونت‌ها و انواع خاصی از سرطان می‌کند.

چه زمانی باید تست HIV Viral Load را انجام داد؟

آزمایش تشخیصی برای بار ویروسی HIV در افرادی به کار گرفته می‌شود که در معرض احتمالی ویروس قرار داشته‌اند و مشکوک به عفونت حاد HIV هستند. عفونت حاد HIV، اولین مرحله عفونت HIV را توصیف می‌کند که برخی از افراد شروع به ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری می‌کنند. اگرچه تا ۶۰% از افراد آلوده در این دوره علائمی ندارند، اما هنگامی که علائم عفونت حاد HIV شروع می‌شود، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • تورم غدد لنفاوی
 • گلو درد
 • جوش
 • درد عضلات یا مفاصل
 • اسهال
 • سردرد

علاوه بر این، آزمایش بار ویروسی HIV در نوزادان متولد شده از یک فرد آلوده به HIV استفاده می‌شود. زمان و تعداد دفعات آزمایش نوزادان بستگی به خطر عفونت دارد. نوزادان متولد شده از والدینی که به‌طور مؤثر با روش ART درمان شده و بار ویروسی غیرقابل‌تشخیص در دوران بارداری را حفظ کرده‌اند، در معرض خطر کمتری قرار دارند. نوزادان متولد شده از والدینی که عفونت HIV آنها به اندازه کافی سرکوب‌نشده است، بیشتر در معرض خطر هستند.

نوزادان کم‌خطر ممکن است در سنین ۲ تا ۳ هفته و سپس در سنین ۴ تا ۸ هفته، و در نهایت در سنین ۴ تا ۶ ماه برای HIV آزمایش شوند. در نوزادان پرخطر، آزمایش بار ویروسی HIV ممکن است در هنگام تولد و در سن ۸ تا ۱۰ هفته انجام شود.

در شرایطی که از این تست برای هدایت درمان و نظارت بر HIV استفاده می‌شود، معمولا پس از اولین تشخیص، آزمایش بار ویروسی HIV تجویز می‌شود. پس از این آزمایش اولیه، وقتی بیمار ART را شروع می‌کند، یک آزمایش بار ویروسی HIV دوباره تجویز می‌شود و پس از آن این تست به‌طور منظم انجام می‌شود. عوامل متعددی می‌توانند بر این جدول زمانی تأثیر بگذارند، از جمله توانایی بیمار برای پیروی از درمان‌های توصیه‌شده. به‌طور کلی، آزمایش بار ویروسی HIV در فواصل زیر رخ می‌دهد:

 • پس از تشخیص اولیه
 • هنگام شروع ART
 • در عرض ۲ تا ۴ هفته پس از شروع ART
 • هر ۴ تا ۸ هفته، تا زمانی که بار ویروسی سرکوب شود و غیرقابل‌تشخیص باشد
 • وقتی که ویروس غیرقابل‌تشخیص است، هر ۳ تا ۴ ماه در طول دو سال اول ART
 • هر ۶ ماه یک‌بار در برخی از بیماران که بار ویروسی غیرقابل‌تشخیص به مدت ۲ سال یا بیشتر دارند

اگر به دلیل عوارض جانبی یا به دلیل سرکوب بار ویروسی، رژیم ART بیمار تغییر یابد، احتمالا پس از ۴ تا ۸ هفته و به‌منظور تأیید اثربخشی رژیم درمانی جدید، انجام آزمایش بار ویروسی HIV تجویز خواهد شد.

پس از این‌که بار ویروسی بیمار با پیروی از درمان ART غیرقابل‌تشخیص شد، گاهی ممکن است بار ویروسی برای مدت کوتاهی دوباره قابل‌تشخیص شود. اگرچه این استثنا، معمولا نشانه‌ای از عدم‌اثربخشی درمان نیست، اما برخی از بیماران افزایش قابل‌توجهی در بار ویروسی را تجربه می‌کنند که نشان می‌دهد عفونت HIV در برابر ART مقاوم شده و یا درمان آنها با شکست مواجه است. در بیماران مبتلا به ویروس مقاوم به دارو، آزمایش بار ویروسی HIV معمولا ۴ هفته پس از شروع یک رژیم ART جدید، و سپس در فواصل ۴ تا ۸ هفته، تا زمانی که بار ویروسی غیرقابل‌تشخیص شود، تجویز می‌گردد.

مراحل انجام آزمایش بار ویروسی HIV

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. واکسیناسیون و برخی از بیماری‌ها ممکن است باعث تغییر موقت در بار ویروسی HIV بیمار شود؛ بنابراین بیماران باید بیماری‌های اخیر خود، تشدید هرپس سیمپلکس و یا واکسیناسیون را به پزشک خود اطلاع دهند.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش HIV Viral Load در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش بار ویروسی HIV

جواب آزمایش بار ویروسی HIV با واحد تعداد نسخه‌های HIV در یک میلی‌لیتر (نسخه/میلی‌لیتر) خون گزارش می‌شود.

بار ویروسی HIV بالا، به‌طور کلی نشان از این دارد که HIV وجود دارد و تکثیر می‌شود. هرچه بار ویروسی فرد بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با ایدز بیشتر می‌شود. در یک عفونت زودهنگام HIV درمان نشده، بار ویروسی HIV بیمار ممکن است بیش از ۱۰۰هزار نسخه در میلی‌لیتر باشد. در بیماران تحت درمان ضد رتروویروسی (ART)، بار ویروسی ۲۰۰ نسخه/میلی‌لیتر یا بالاتر در تست‌های متوالی، به مفهوم شکست احتمالی درمان است. این بدان معنی است که رژیم ART فعلی دیگر مؤثر نیست و باید اصلاح شود.

بار ویروسی HIV کم که به‌طور مداوم کمتر از ۲۰۰ نسخه/میلی‌لیتر است نشان می‌دهد که ویروس به اندازه کافی سرکوب شده و خطر پیشرفت بیماری کم است.

بار ویروسی غیرقابل‌تشخیص به این معنی است که میزان RNA HIV در خون، پایین‌تر از آستانه مورد نیاز برای تشخیص آن توسط آزمایش بار ویروسی HIV است. مقدار بار ویروسی HIV که غیرقابل‌تشخیص تلقی می‌شود بستگی به روش آزمایش مورد استفاده دارد و معمولا کمتر از ۲۰ تا ۷۵ نسخه در میلی‌لیتر است. یک بار ویروسی غیرقابل‌تشخیص به این معنی نیست که HIV درمان می‌شود، اما یک بیمار HIV-مثبت که بار ویروسی غیرقابل‌تشخیص دارد، با مصرف ART تقریباً هیچگونه خطری برای انتقال بیماری از طریق رابطه جنسی به یک فرد سالم ندارد.

با وجود آن که نتایج یک نوبت انجام آزمایش بار ویروسی HIV، اهمیت زیادی در تشخیص HIV، هدایت درمان و نظارت بر بیمار دارد، اما آنچه که اطلاعات بیشتری به پزشک معالج می‌تواند ارائه دهد، تغییرات بار ویروسی بیمار در طول زمان و در تست‌های منظم است.

دقت نتایج آزمایش

آزمایش بار ویروسی HIV ابزاری حیاتی برای نظارت بر وضعیت عفونت HIV بیمار است. برای اطمینان از دقت در نظارت بر تغییرات بار ویروسی بیمار در طول زمان، معمولا توصیه می‌شود که فرد بیمار، هر بار همان نوع آزمایش را، ترجیحاً در همان آزمایشگاه انجام دهد.

روش‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است توسط آزمایشگاه‌ها برای اندازه‌گیری بار ویروسی HIV بیمار استفاده شود. برای اطمینان از این‌که نتایج آزمایش می‌تواند با گذشت زمان به‌طور مداوم مقایسه و تفسیر شود، بهتر است که بیماران هر بار همان نوع آزمایش بار ویروسی را داشته باشند. این کار به ارائه یک تصویر دقیق از این‌که آیا ویروس با رژیم ART فعلی تکثیر می‌شود یا پایدار است، کمک می‌کند.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  HIV Nucleic Acid Amplification Test (NAAT or NAT), HIV by PCR, HIV RNA Test, Plasma Viral Load (PVL) Test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  HIV Testing, CD4 Count, Gonorrhea Test, Herpes Simplex Virus (Genital Herpes Test, Oral Herpes, HSV Test), HPV Testing, Syphilis Tests, Trichomonas Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.