آزمایش ویروس اپشتین-بار (EBV)

ویروس اپشتین-بار (Epstein-Barr) یکی از شایع‌ترین ویروس‌های موجود است. در برهه‌ای از زندگی، شما نیز احتمالا به این ویروس آلوده شده‌اید.

ویروس اپشتین-بار باعث مونونوکلئوز عفونی (Infectious mononucleosis) و سایر بیماری‌ها می‌شود. این بیماری عمدتاً از طریق بزاق، با بوسیدن افراد و یا به اشتراک گذاشتن ظرف غذا و غیره پخش می‌شود. بسیاری از افراد در کودکی به EBV آلوده شده‌اند و هیچ علائمی ندارند. مونونوکلئوز بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان رخ می‌دهد.

چندین تست مختلف وجود دارد که پزشک شما برای تشخیص EBV و بیماری‌هایی که ایجاد می‌کند می‌تواند استفاده کند. آزمایش EBV نشان می‌دهد که آیا شما مستعد ابتلا به EBV هستید یا این‌که قبلا یا اخیرا عفونت داشته‌اید یا خیر.

هدف از انجام آزمایش EBV

آزمایش خون برای آنتی‌بادی‌های ویروس اپشتین-بار (EBV) برای کمک به تشخیص عفونت EBV، شایع‌ترین علت مونونوکلئوز عفونی استفاده می‌شود، در صورتی که فرد علائم بیماری را دارد اما تست منفی مونونوکلئوز (mono test) دارد.

در خانم‌های باردار با علائم بیماری ویروسی، ممکن است یک یا چند آزمایش آنتی‌بادی EBV همراه با آزمایش سیتومگالوویروس (CMV)، توکسوپلاسموز و سایر عفونت‌ها (به عنوان بخشی از پنل TORCH) برای کمک به تمایز بین EBV و علل دیگری تجویز شود که می‌توانند علائم مشابهی ایجاد کنند.

این آزمایش‌ها ممکن است برای یک فرد بدون علائم دستور داده شود تا ببیند آیا این فرد قبلا در معرض EBV قرار گرفته است یا مستعد عفونت اولیه EBV است. این کار به‌طور معمول انجام نمی‌شود، اما ممکن است زمانی که کسی، مانند یک نوجوان یا یک فرد دارای نقص ایمنی، با فردی که دارای مونونوکلئوز است، در تماس نزدیک بوده باشد، تجویز شود.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) توصیه می‌کنند که چند تست را برای کمک به تعیین این‌که آیا یک فرد مستعد EBV است یا برای تشخیص عفونت اخیر یا عفونت قبلی یا عفونت EBV فعال شده است، انجام دهید:

 • آنتی‌ژن کپسید ویروسی (VCA) – IgM
 • VCA-IgG
 • EA-D
 • آنتی‌ژن هسته‌ای اپشتین-بار (EBNA)

آنچه در آزمایش EBV اندازه‌گیری می‌شود

ویروس اپشتین-بار (EBV) معمولا باعث بیماری خفیف تا متوسط می‌شود. تست خون ویروس اپشتین-بار، آنتی‌بادی‌های EBV را در خون تشخیص می‌دهد و به تشخیص عفونت EBV کمک می‌کند.

طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری آمریکا، اکثر مردم در طول زندگی خود به EBV آلوده می‌شوند. این ویروس بسیار مسری است و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. این ماده در بزاق افراد آلوده وجود دارد و می‌تواند از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن و از طریق به اشتراک گذاشتن ظروف منتقل شود.

پس از قرار گرفتن اولیه در معرض EBV، یک دوره چند هفته‌ای قبل از بروز علائم مرتبط وجود دارد که دوره انکوباسیون نامیده می‌شود. در طول عفونت اولیه حاد، تعداد ویروس چند برابر می‌شود. پس از آن، شاهد کاهش تعداد ویروس‌ها و رفع علائم هستیم، اما ویروس هرگز به‌طور کامل از بین نمی‌رود. EBV پنهان تا آخر عمر در بدن فرد باقی می‌ماند و ممکن است دوباره فعال شود، اما معمولا مشکلات کمی ایجاد می‌کند مگر این‌که سیستم ایمنی بدن فرد به‌طور قابل‌توجهی تضعیف شده باشد.

بیشتر افراد در دوران کودکی به EBV آلوده می‌شوند و علائم کمی دارند و یا هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند. با این حال، اگر عفونت اولیه در نوجوانی رخ ‌دهد، می‌تواند باعث مونونوکلئوز عفونی شود، بیماری که با خستگی، تب، گلودرد، تورم غدد لنفاوی، بزرگ شدن طحال و گاهی بزرگ شدن کبد همراه است. این علائم در حدود ۲۵% از نوجوانان و جوانان آلوده رخ می‌دهد و معمولا در عرض یک یا دو ماه از بین می‌رود.

افراد مبتلا به مونونوکلئوز معمولا با علائم بیماری و یافته‌های تست شمارش خون کامل (CBC)، و یک آزمایش مونونوکلئوز (که یک آنتی‌بادی هتروفیل را می‌سنجد) تشخیص داده می‌شوند. حدود ۲۵% از افراد مبتلا به مونونوکلئوز، آنتی‌بادی‌های هتروفیل تولید نمی‌کنند و آزمایش منفی مونونوکلئوز خواهند داشت؛ این امر به‌ویژه در مورد کودکان صادق است. آزمایش آنتی‌بادی‌های EBV می‌تواند برای تعیین این‌ موضوع مورد استفاده قرار گیرد که آیا علائم این افراد به دلیل عفونت فعلی با ویروس EBV است یا خیر.

EBV شایع‌ترین علت مونونوکلئوز است. نمونه‌هایی از سایر علل مونونوکلئوز شامل سیتومگالو ویروس (CMV)، هپاتیت A، هپاتیت B یا هپاتیت C، سرخجه و توکسوپلاسموز است. گاهی تشخیص EBV از این بیماری‌ها می‌تواند مهم باشد. برای مثال تشخیص علت علائم بیماری ویروسی در یک خانم باردار اهمیت بالایی دارد. آزمایش می‌تواند به تشخیص عفونت اولیه EBV از از CMV، ویروس هرپس سیمپلکس یا عفونت توکسوپلاسموز کمک کند. دلیل این تشخیص این است که تاکنون گزارش نشده که EBV بر جنین در حال رشد تأثیر بگذارد، اما سایر بیماری‌های مشابه که گفته شد، می‌توانند در دوران بارداری عوارضی ایجاد کنند و ممکن است به جنین آسیب برسانند.

همچنین گاهی لازم است که احتمال عفونت EBV را بررسی و رد کنید و به دنبال علل دیگر علائم باشید. برای مثال، کسانی که گلوی استرپتوکوک دارند (عفونت ناشی از استرپتوکوک گروه A) باید با مصرف آنتی‌بیوتیک شناسایی و درمان شوند. ممکن است فرد به جای مونونوکلئوز، دچار گلوی استرپتیز شده باشد یا هر دو بیماری را همزمان داشته باشد. لذا تشخیص علت بیماری اهمیت می‌یابد.

چندین آزمایش برای انواع مختلف و کلاس‌های آنتی‌بادی‌های EBV در دسترس است. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که توسط بدن در پاسخ ایمنی به چندین آنتی‌ژن مختلف ویروس اپشتین-بار تولید می‌شوند. در طول عفونت اولیه EBV، میزان هر یک از این آنتی‌بادی‌های EBV با پیشرفت عفونت در زمان‌های مختلف افزایش و کاهش می‌یابد. اندازه‌گیری این آنتی‌بادی‌ها در خون می‌تواند به تشخیص بیماری کمک کند و در مورد مرحله عفونت، و این‌که آیا عفونت فعلی، اخیر یا گذشته است، اطلاعاتی به پزشک می‌دهد.

 

آنتی‌بادی جدول زمان‌بندی امکان تشخیص آنتی‌بادی در خون
Viral Capsid Antigen (VCA)-IgM antibody ابتدا پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود و پس از حدود ۴ تا ۶ هفته ناپدید می‌شود
VCA-IgG antibody در طول عفونت حاد با بالاترین میزان در ۲ تا ۴ هفته ظاهر می‌شود، سپس کمی کاهش می‌یابد، تثبیت می‌شود و تا پایان زندگی وجود دارد
Early Antigen (EA-D) antibody در مرحله عفونت حاد ظاهر می‌شود و سپس به ناپدید شدن سوق دارد؛ در ۲۰ ٪ از افراد آلوده پس از رفع عفونت EBV، برای چندین سال به مقدار قابل‌تشخیص ادامه دارد
Epstein-Barr Nuclear Antigen (EBNA) antibody معمولا تا زمانی که عفونت حاد از بین نرود، ظاهر نمی‌شود؛ حدود ۲ تا ۴ ماه پس از عفونت اولیه ایجاد می‌شود و تا پایان زندگی وجود دارد.

چه زمانی باید تست EBV را انجام داد؟

آزمایش آنتی‌بادی EBV ممکن است زمانی تجویز شود که کسی علائم مشکوک به مونونوکلئوز دارد و در عین حال یک آزمایش منفی مونونوکلئوز داشته باشد. همچنین زمانی که یک خانم باردار علائم آنفولانزا دارد و پزشک او می‌خواهد تعیین کند که آیا علائم به دلیل EBV است یا عوامل بیماری‌زای دیگر. برخی از علائم و نشانه‌های مرتبط با مونونوکلئوز عبارتند از:

 • ضعف یا خستگی شدید
 • تب
 • سردرد
 • گلو درد
 • غدد لنفاوی متورم در گردن و یا زیر بغل
 • بزرگ شدن طحال و یا کبد (در بعضی موارد)

گاهی اوقات این تست باید تکرار شود، زمانی که پزشک می‌خواهد غلظت آنتی‌بادی (تیتر) را ردیابی کند و یا زمانی که اولین آزمایش منفی بوده اما پزشک هنوز مشکوک است که علائم فرد به دلیل EBV است.

مراحل انجام آزمایش EBV

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش EBV در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش ویروس اپشتین بار

تفسیر جواب آزمایش آنتی‌بادی EBV باید با احتیاط انجام گیرد. علائم و نشانه‌ها، و همچنین سابقه پزشکی فردِ مورد آزمایش باید در این خصوص در نظر گرفته شود.

چنانچه تست آنتی‌بادی‌های VCA-IgM مثبت باشد، احتمال دارد که فرد عفونت EBV داشته باشد و ممکن است در اوایل بیماری باشد. اگر فرد علائم مرتبط با مونونوکلئوز را نیز داشته باشد، به احتمال زیاد فرد مبتلا به مونونوکلئوز تشخیص داده می‌شود، حتی اگر آزمایش مونونوکلئوز منفی باشد.

اگر آزمایش‌های VCA-IgG و EA-D IgG مثبت باشد، به احتمال زیاد فرد بیمار، مبتلا به عفونت EBV فعلی یا اخیر است.

اگر VCA-IgM منفی باشد اما VCA-IgG و آنتی‌بادی EBNA مثبت باشند، امکان دارد که فرد مورد آزمایش قبلا عفونت EBV داشته باشد.

اگر فرد بدون علائم بوده و نتیجه VCA-IgG منفی باشد، احتمالا قبلا در معرض EBV قرار نگرفته و در برابر عفونت آسیب‌پذیر است.

به‌طور کلی، افزایش میزان VCA-IgG بیانگر عفونت EBV فعال است، در حالی که کاهش غلظت‌ها نشان‌دهنده عفونت EBV اخیر است که در حال رفع است. با این حال، تفسیر غلظت آنتی‌بادی EBV حتماً باید توسط پزشک معالج شما انجام گیرد زیرا مقدار آنتی‌بادی‌های موجود با شدت عفونت یا مدت‌زمان ماندگاری آن ارتباطی ندارد. مقادیر بالای VCA-IgG ممکن است وجود داشته و گاهی در تمام طول زندگی فرد باقی بماند.

نتایج آزمایش به احتمال زیاد مؤید نتیجه‌گیری‌های زیر است:

 

VCA-IgM VCA-IgG EA-D, IgG EBNA, IgG تفسیر احتمالی آزمایش
منفی منفی منفی منفی بدون عفونت، علائم ناشی از علت دیگر، مستعد عفونت EBV
مثبت مثبت منفی منفی عفونت اولیه و زودرس
منفی یا مثبت مثبت مثبت منفی عفونت فعال. البته EA-D IgG در ۲۰% از افراد مادام‌العمر وجود دارد
منفی مثبت منفی مثبت عفونت قبلی
منفی مثبت مثبت مثبت احتمالا بیانگر فعال شدن مجدد ویروس است
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  EBV Antibodies, EBV Viral Capsid Antigen Antibody (VCA) IgM, IgG Ab, EBV Nuclear Antigen Antibody EBNA-IgG Ab, EBV Ab to Early Antigen D, EA-D IgG Ab

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  mononucleosis (mono) Test, CBC Blood Test (Complete Blood Count), Cytomegalovirus (CMV) Tests, Toxoplasmosis Testing

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.