آزمایش بروسلوز (تب مالت) Brucellosis

بروسلوز (Brucellosis) نوعی عفونت است که از تماس با حیوانات حامل باکتری بروسلا رخ می‌دهد. این بیماری بیشتر در آمریکای لاتین، خاورمیانه و مدیترانه یافت می‌شود و به همین دلیل است که گاهی آن را با نام “تب مدیترانه‌ای” یا “مالتا” می‌شناسند.

اگر علائم یا نشانه‌های بروسلوز را دارید، پزشک شما این آزمایش را توصیه خواهد نمود. افرادی که اغلب با حیوانات یا گوشت در تماس هستند به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می‌شوند، شامل پرسنل دامداری‌ها، کشتارگاه، کشاورزان و دامپزشکان.

هدف از انجام آزمایش Brucellosis

بروسلوز یک بیماری عفونی است که معمولا به دلیل تماس با حیوانات یا محصولات شیر آلوده به باکتری بروسلا ایجاد می‌شود. اگر بروسلوز دارید، بدن شما آنتی‌بادی‌های خاصی برای مبارزه با باکتری بروسلا ایجاد می‌کند. این آزمایش، آنتی‌بادی‌های موجود در خون شما را بررسی می‌کند.

باکتری بروسلا می‌تواند سگ و دام‌هایی نظیر گاو، گوسفند، شتر، بز و… را آلوده کند. اخیراً باکتری‌های بروسلا در پستانداران اقیانوس از جمله فک‌ها نیز یافت شده است.

اگر در معرض باکتری بروسلا قرار بگیرید، علائم شما ممکن است بلافاصله ظاهر نشوند. اما اگر بیماری پس از چند ماه درمان نشود، ممکن است به شکل غیرمعمول احساس ضعف کنید. ممکن است دچار تب و لرز، سردرد، کمر درد، درد عضلانی و مفصلی و عرق شوید. ممکن است اشتهای خود را از دست بدهید. در صورت عدم‌درمان، باکتری‌ها گاهی اوقات می‌توانند به قلب، مفاصل یا مغز آسیب برسانند. همچنین می‌توانند باعث عفونت‌هایی شوند که گاهی مجدداً عود می‌کنند. اگر باردار هستید و بروسلوز دارید، احتمال دارد این بیماری باعث سقط جنین شود یا فرزند متولد نشده شما را آلوده کند.

آنچه در آزمایش بروسلوز اندازه‌گیری می‌شود

تست سرولوژی بروسلوز، نوعی آزمایش خون برای بررسی وجود آنتی‌بادی‌های موجود در خون بر علیه بروسلا است، باکتری‌هایی هستند که باعث بیماری بروسلوز می‌شوند.

در این تست احتمال کسب نتیجه مثبت کاذب در برخی موارد وجود دارد. اگر پزشک شما همچنان مشکوک به آلودگی باشد، ممکن است تست ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم به نام ELISA را تجویز نماید. این تست بهتر می‌تواند مشخص کند که کدام باکتری را دارید. همچنین در بعضی موارد باید آزمایش خون، مغز استخوان یا سایر بافت‌ها انجام شود تا وجود یا عدم‌وجود بروسلوز تأیید گردد.

چه زمانی باید تست بروسلوز را انجام داد؟

بروسلوز عفونتی است که بر اثر تماس با حیواناتی که باکتری بروسلا را حمل می‌کنند رخ می‌دهد. اگر علائم یا نشانه‌های بروسلوز دارید، ممکن است پزشک شما این آزمایش را تجویز نماید. علائم بروسلوز ممکن است به صورت ناگهانی در طی ۱ تا ۲ روز، و یا گاهی به‌تدریج طی چند هفته ظاهر شود. این علائم می‌تواند مانند آنفولانزا باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب شدید
 • از دست دادن اشتها
 • عرق کردن
 • سردرد
 • خستگی شدید
 • درد کمر و مفاصل

اگر پزشک احتمال بدهد که در معرض باکتری بروسلا قرار گرفته‌اید، ممکن است نیاز به این آزمایش داشته باشید، اگر:

 • در یک کشتارگاه کار می‌کنید و علائم بیماری را دارید.
 • در یک کشتارگاه، فروشگاه لبنیات یا مزرعه کار می‌کنید و ممکن است از طریق زخم بریده یا باز با باکتری‌ها در تماس بوده باشید.
 • گوزن، خوک وحشی یا سایر حیوانات را شکار می‌کنید و علائم بیماری را دارید.
 • به اسپانیا، یونان، مکزیک یا کشور دیگری که بروسلوز در آن رایج است سفر کرده‌اید و شیر، پنیر یا بستنی غیر پاستوریزه خورده‌اید.
 • دامپزشک هستید و ممکن است با باکتری‌ها در تماس بوده باشید. یا اشتباهاً واکسن مورد استفاده برای محافظت از دام‌ها در برابر بروسلا را به خود تزریق کرده‌اید. این بیماری تقریبا هرگز از طریق تماس با سگ‌ها منتقل نمی‌شود مگر اینکه سیستم ایمنی بدن فرد بر اثر HIV/AIDS یا بیماری دیگری بسیار ضعیف باشد.
 • پرسنل آزمایشگاهی هستید و احتمال دارد اخیراً با باکتری‌ها در تماس بوده باشید.

در اکثر افراد علائم بروسلوز تا ۳ الی ۴ هفته پس از تماس با باکتری مشخص نمی‌شود.

مراحل انجام آزمایش Brucellosis

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Brucellosis در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Brucellosis

نتیجه نرمال (منفی) معمولا به این معنی است که شما با باکتری‌هایی که باعث بروسلوز می‌شوند در تماس نبوده‌اید. ولی توجه به این نکته ضروری است که این آزمایش ممکن است بیماری را در مرحله اولیه تشخیص ندهد. پزشک ممکن است تکرار آزمایش طی ۱۰ روز تا ۳ هفته آینده را تجویز کند.

عفونت با باکتری‌های دیگر مانند Yersinia spp، Francisella spp، Vibrio spp، و نیز برخی از واکسیناسیون‌ها می‌توانند نتایج مثبت کاذب ایجاد کنند.

بازه نرمال این تست ممکن است در آزمایشگاه‌های مختلف کمی متفاوت باشد زیرا آزمایشگاه‌ها از اندازه‌گیری‌های مختلف استفاده می‌کنند یا نمونه‌های مختلف را آزمایش می‌کنند. لذا لازم است با پزشک خود در مورد جواب آزمایش خود صحبت کنید.

نتایج غیرطبیعی

نتیجه غیرطبیعی (مثبت) به این معنی است که شما با باکتری‌هایی که باعث بروسلوز یا باکتری‌های هم‌خانواده مشابه آن در تماس بوده‌اید.

با این حال، این نتیجه مثبت لزوماً به این معنی نیست که شما یک عفونت فعال دارید. پزشک بعد از چند هفته از شما خواهد خواست که آزمایش را تکرار کنید تا تعیین شود آیا نتیجه آزمایش افزایش می‌یابد یا خیر. این افزایش، احتمال بیشتری دارد که نشانه‌ای از عفونت فعلی باشد.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Brucella serology, Brucella agglutination titer, Brucella antibody titer, Brucella-specific agglutination, Brucella microagglutination test, BMAT, standard tube agglutination test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  ELISA

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.

منابع مورد استفاده