آزمایش TSH تیروئید

هورمون تحریک‌کننده تیروئید (TSH) به غده تیروئید سیگنال می‌دهد تا هورمون‌هایی تولید کند که نحوه استفاده و ذخیره انرژی بدن شما را کنترل می‌کند، که متابولیسم نامیده می‌شود. آزمایش میزان TSH در خون شما می‌تواند نشان دهد که آیا غده تیروئید شما به طور طبیعی کار می‌کند یا نه.

میزان TSH توسط مقادیر هورمون‌های دیگر تیروئید در خون شما کنترل می‌شود. ‌کم‌کاری تیروئید -یعنی میزان TSH بالا- احتمال دارد نشان دهد که تیروئید شما ‌کم‌کار است و نیاز به تحریک بیشتری دارد. میزان پایین یا پرکاری تیروئید می‌تواند به این معنی باشد که تیروئید بیش از حد فعال است و به تحریک کمتری نیاز دارد. حدود ۵% از بزرگسالان، ‌کم‌کاری تیروئید دارند و کمی بیش از ۱% پرکاری تیروئید دارند.

هدف از انجام آزمایش TSH

میزان TSH شما اطلاعاتی در مورد عملکرد طبیعی غده تیروئیدتان ارائه می‌دهد. TSH اغلب به عنوان بخشی از یک پنل تیروئید، همراه با آزمایش هورمون‌های تولید شده توسط غده تیروئید تست می‌شود. اگر TSH آزمایش شود و نتیجه غیرطبیعی باشد، ممکن است تست‌های اضافی تیروئید برایتان تجویز شود.

تست TSH می‌تواند برای اهداف زیر کاربرد داشته باشد:

 • برای تشخیص غده تیروئید ‌کم‌کار یا بیش‌فعال
 • برای غربالگری بیماری تیروئید قبل از ایجاد علائم، به‌ویژه در نوزادان
 • برای ارزیابی یک گره تیروئید، یک توده روی غده تیروئید
 • برای ارزیابی گواتر، که بزرگ شدن غده تیروئید است
 • برای نظارت بر نحوه پاسخ بدن شما به درمان ‌کم‌کاری تیروئید، پرکاری تیروئید یا سایر بیماری‌های مربوطه

آنچه در آزمایش TSH اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش TSH، مقدار TSH را اندازه‌گیری می‌کند، هورمونی که باعث می‌شود غده تیروئید شما، هورمون‌های دیگری تولید کند. این غده‌ی به شکل پروانه در گردن شما، هورمون‌های تری‌یودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را تولید می‌کند. این‌ هورمون‌ها متابولیسم شما را کنترل می‌کنند، یعنی این‌که بدن شما چگونه انرژی را مصرف و ذخیره می‌کند.

اگرچه TSH با اتصال به گیرنده TSH بر غده تیروئید عمل می‌کند، اما در غده هیپوفیز ساخته می‌شود، که گاهی اوقات “غده اصلی” نامیده می‌شود، زیرا غده هیپوفیز هورمون‌های متعددی تولید می‌کند که عملکرد غدد دیگر را کنترل می‌کند.

غده هیپوفیز می‌تواند حس کند که میزان هورمون T3 و T4 شما خیلی پایین یا خیلی بالا است؛ در پاسخ، TSH کمتر و یا بیشتری تولید می‌کند تا غده تیروئید شما را تحریک کند تا مقدار مناسب هورمون‌ها را تولید نماید.

اگر تیروئید شما ‌کم‌کار باشد، احتمالا میزان بالایی از TSH داشته باشید زیرا غده هیپوفیز شما سعی می‌کند تیروئید را تحریک کند تا T3 و T4 بیشتری تولید کند. اگر تیروئید شما بیش از حد فعال باشد، احتمال دارد TSH شما به طور غیرطبیعی پایین باشد زیرا غده هیپوفیز، زمانی که میزان هورمون تیروئید شما بیش از حد بالاست، تولید TSH را متوقف می‌کند.

چه زمانی باید تست TSH را انجام داد؟

وقتی پزشکان مشکوک به اختلال تیروئید هستند، TSH اغلب اولین آزمایشی است که تجویز می‌کنند. هم ‌کم‌کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید، اختلالات شایعی هستند. مهم است که TSH شما بررسی شود اگر علائم این اختلالات تیروئید را دارید. اگر چنین است، ممکن است پزشک یک TSH یا آزمایش پنل تیروئید را تجویز نماید.

علائم ‌کم‌کاری تیروئید معمولا عبارتند از:

 • خستگی
 • افسردگی
 • افزایش وزن
 • احساس سرما
 • مفاصل و عضلات دردناک
 • خشکی پوست
 • موهای نازک و یا خشک
 • ضربان قلب آهسته
 • یبوست
 • قاعدگی نامنظم
 • مشکلات باروری

علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • تحریک‌پذیری
 • اضطراب
 • بی‌خوابی
 • مشکل در تحمل گرما
 • نوسانات خُلق و خوی
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • حرکات شل و مکرر روده

TSH همچنین برای ارزیابی وضعیت شما در صورت مشکوک بودن به سایر اختلالات تیروئید مانند گواتر، گره تیروئیدی، سرطان تیروئید، بیماری گریوز (Graves) یا هاشیموتو (Hashimoto) استفاده می‌شود. این اختلالات می‌توانند باعث ‌کم‌کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید شوند.

غربالگری TSH -یعنی آزمایش بدون علائم- برای بررسی ‌کم‌کاری تیروئید در بزرگسالان، امری بحث‌برانگیز است. از یک سو، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری به شما کمک می‌کند تا از مشکلات پزشکی بعدی جلوگیری کنید، و لذا بسیار مفید است. برخی از سازمان‌ها، مانند American Thyroid Association از غربالگری برای مشکلات تیروئید در بزرگسالان بدون علائم حمایت می‌کنند.

متخصصان دیگر ترجیح می‌دهند صرفاً بزرگسالانی را که در معرض خطر بیشتری برای اختلالات تیروئید هستند، غربالگری کنند؛ مثلا اگر شما اختلالات خودایمنی یا سابقه خانوادگی بیماری تیروئید دارید. سازمان United States Preventive Services Task Force در آمریکا، غربالگری را برای بزرگسالانی که باردار نیستند توصیه نمی‌کند. این گروه معتقد است که شواهد کافی وجود ندارد که تشخیص زودهنگام بیماری تیروئید، منجر به کسب نتایج بهتر در بیمار می‌شود.

از آنجا که اختلالات تیروئید می‌تواند بارداری را پیچیده کند، غربالگری با آزمایش TSH در دوران بارداری برای خانم‌ها توصیه می‌شود، خصوصاً خانم‌های باردار بدون علائم مشکلات تیروئید که این گروه‌ها جا داشته باشند:

 • سابقه خانوادگی بیماری تیروئید داشته باشید
 • در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که کمبود ید در آن شایع است
 • بیش از ۳۰ سال سن دارید
 • سابقه سقط جنین، زایمان زودرس یا ناباروری داشته باشید
 • به طور قابل‌توجهی چاق هستید (با شاخص توده بدنی بیش از ۴۰)
 • و یا سایر عوامل خطر وجود دارد

نوزادان تازه متولد شده به‌طور معمول برای ‌کم‌کاری تیروئیدِ مادرزادی، غربالگری می‌شوند. این این عارضه زود تشخیص داده شود، اثرات ‌کم‌کاری تیروئید در نوزادان می‌تواند با موفقیت درمان شود.

میزان خون TSH نیز به طور دوره‌ای در افرادی که به دلیل ‌کم‌کاری تیروئید یا به دلیل جراحی یا تابش اشعه به غده تیروئید، تحت درمان با هورمون‌های تیروئید جایگزین قرار می‌گیرند، سنجش می‌شود. با نظارت بر TSH، پزشکان می‌توانند دوز دارو را در صورت لزوم تنظیم کنند. آزمایش TSH همچنین می‌تواند برای نظارت بر سلامتی شما پس از درمان پرکاری تیروئید استفاده شود.

مراحل انجام آزمایش TSH

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود. در کودکان و نوزادان، نمونه خون معمولا از پاشنه‌ی پا برداشته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

اگر مکمل‌های بیوتین یا ویتامین B7 مصرف می‌کنید، باید حداقل دو روز قبل از آزمایش TSH، مصرف آنها قطع شود، زیرا می‌تواند در دقت نتایج آزمایش شما تداخل ایجاد کند.

مولتی‌ویتامین‌هایی که حاوی مقادیر کمی بیوتین هستند به احتمال زیاد در نتایج آزمایش تداخل ایجاد نمی‌کنند.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش TSH در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش TSH

نتایج آزمایش شما، میزان TSH در خون را نشان می‌دهد و این‌که آیا از حد طبیعی بالاتر یا پایین‌تر است، یعنی محدوده مرجع. نتایج تست اغلب با واحد‌ mIU/L گزارش می‌شود.

محدوده مرجع این تست ممکن است از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. علاوه بر این، در جامعه پزشکی همواره بحث‌هایی وجود دارد در مورد حد بالای TSH و این که اگر فقط میزان TSH کمی بالا باشد، چگونه آن را باید مدیریت کنید.

American Board of Internal Medicine از محدوده مرجع TSH بزرگسالان ۰٫۵ تا ۴٫۰ mIU/L استفاده می‌کند. با این حال، از آنجا محدوده نرمال در هر آزمایشگاه متفاوت است، مهم است که از پزشک خود در مورد محدوده مرجع برای نتایج آزمایش خود سؤال کنید.

پزشکان ممکن است عوامل زیادی را در هنگام ارزیابی TSH شما در نظر بگیرند، از جمله:

 • سن: اگر بالای ۸۰ سال سن دارید، میزان TSH بالاتر خواهد بود. اکثر بیماران مسن با میزان TSH کمی بالاتر از حد معمول، هیچ مشکلی در سلامتی ندارند.
 • بارداری: باردار بودن باعث تغییر هورمون‌های تیروئید می‌شود. معمول است که TSH در سه‌ماهه اول کمی کمتر از حد معمول باشد و سپس به آرامی افزایش یابد.
 • بیماری شدید: اگر مبتلا به بیماری‌های شدید غیرمرتبط با تیروئید باشید، ممکن است TSH به‌طور موقت پایین باشد.
 • سایر آزمایش‌های تیروئید: نتایج آزمایش‌های دیگر، مانند آنتی‌بادی‌های T4 و تیروئید نیز می‌تواند بر نحوه تفسیر پزشک در مورد تست TSH تأثیر بگذارد.

مقدار TSH بالاتر از محدوده طبیعی می‌تواند نشان دهد که تیروئید شما ‌کم‌کار است. وقتی TSH کمتر از حد طبیعی باشد، احتمال دارد به این دلیل باشد که غده تیروئید، هورمون تیروئید زیادی تولید می‌کند. میزان غیرطبیعی TSH گاهی اوقات به‌دلیل عملکرد نادرست غده هیپوفیز است.

اگر برای درمان بیماری تیروئید تحت نظارت هستید، پزشک‌تان می‌تواند محدوده هدف مطلوب برای شما را تعیین کند.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا میزان TSH خون من در محدوده طبیعی است؟
 • آیا نتایج آزمایش نشان می‌دهد که تیروئید من بیش از حد فعال یا ‌کم‌کار است؟
 • چه تست‌های اضافی لازم است انجام دهم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  TSH, Thyrotropin, Thyrotropic Hormone

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Thyroid Panel, T4 Test, T3 Test, Thyroid Antibodies

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.