آزمایش تیروگلوبولین (Tg)

تیروگلوبولین (Tg) پروتئینی است که توسط غده تیروئید ساخته می‌شود. انواع خاصی از سرطان تیروئید نیز می‌توانند Tg تولید کنند.

آزمایش Tg نوعی آزمایش نشانگر تومور است که برای اندازه‌گیری مقدار Tg در خون استفاده می‌شود. پزشکان اغلب آزمایش Tg را برای ارزیابی اثربخشی درمان سرطان تیروئید یا نظارت بر عود بیماری پس از اتمام دوره درمان تجویز می‌کنند. همچنین میزان Tg برای کمک به تشخیص برخی از بیماری‌های غیرسرطانی تیروئید نیز می‌تواند سنجیده شود.

هدف از انجام آزمایش TG

هدف از تست Tg، اندازه‌گیری مقدار این پروتئین در خون است. پزشکان به طور معمول آزمایش Tg را برای مدیریت بیماران با سابقه سرطان پاپیلاری یا فولیکولی تیروئید، دو نوع رایج ترین سرطان تیروئید، تجویز می‌کنند. آزمایش می‌تواند به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله:

ارزیابی پس از جراحی: اگر اخیراً برای سرطان تیروئید درمان شده‌اید، با این آزمایش ارزیابی می‌شود که آیا درمان به طور موثر، سلول‌های تیروئید را در بدن از بین می‌برد یا خیر. میزان Tg که ۶ تا ۱۲ هفته پس از درمان جراحی موفق اندازه‌گیری می‌شود، باید بسیار پایین باشد.

نظارت بر عود بیماری: احتمال دارد پزشک پس از اتمام درمان، آزمایش Tg را برای بررسی این‌که آیا سرطان بازگشته است، تجویز کند. پزشکان آزمایش‌های دوره‌ای Tg را در کنار آزمایش‌های دیگر مانند معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تصویربرداری برای نظارت بر عود سرطان تجویز می‌کنند.

پیش‌آگهی: میزان Tg می‌تواند برای برآورد میزان بقا و احتمال بازگشت سرطان استفاده شود، که پیش‌آگهی نامیده می‌شود. برای این منظور، پزشکان چندین بار میزان Tg را در طول زمان اندازه‌گیری می‌کنند.

برخی از پزشکان ممکن است در صورت تشخیص پرکاری تیروئید و کم‌کاری تیروئید، میزان Tg را بررسی کنند؛ دو اختلال شایع تیروئید که سرطانی نیستند.

آنچه در آزمایش تیروگلوبولین اندازه‌گیری می‌شود

تست‌های Tg، میزان Tg در خون را اندازه‌گیری می‌کنند.

غده تیروئید، یک عضو کوچک پروانه‌ای‌شکل در جلوی گردن است که این پروتئین را تولید می‌کند. این غده، هورمون‌های تری‌یودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را تولید می‌کند که نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله هضم، باروری، رشد و ضربان قلب دارند.

T3 و T4 قبل از آزاد شدن به جریان خون، در غده تیروئید به عنوان تیروگلوبولین ذخیره می‌شوند. در افراد سالم، غده تیروئید میزان پایین Tg را همراه با T3 و T4 به جریان خون آزاد می‌کند. با این حال، سرطان پاپیلاری و فولیکولی تیروئید نیز Tg تولید می‌کند. اگر سرطان تیروئید داشته باشید، ممکن است میزان Tg شما بالاتر از افراد سالم باشد.

چه زمانی باید تست تیروگلوبولین را انجام داد؟

اگر برای سرطان تیروئید تحت‌درمان هستید، پزشک ممکن است آزمایش Tg را تجویز کند. زمانی که باید آزمایش شوید، بستگی به این دارد که چرا پزشک آزمایش Tg را تجویز می‌کند.

اگر اخیراً برای سرطان تیروئید جراحی انجام داده‌اید، پزشک شما ممکن است میزان Tg را اندازه‌گیری کند تا تعیین کند که آیا درمان شما با موفقیت، تمام سلول‌های تیروئید، از جمله سلول‌های غیرسرطانی و سرطانی را از بین برده است یا خیر. این ارزیابی پس از عمل میزان Tg معمولا چهار تا شش هفته پس از عمل جراحی انجام می‌شود.

آزمایش همچنین به‌طور دوره‌ای پس از درمان برای نظارت بر عود سرطان تیروئید انجام می‌شود. آزمایش‌های اندازه‌گیری میزان Tg معمولا هر سه تا شش ماه در طول سال اول پس از درمان انجام می‌شود. پس از درمان اولیه و پیگیری، میزان نیاز به آزمایش بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد سرطان و نحوه واکنش آن به درمان اولیه متفاوت است.

علاوه بر سرطان، اگر پزشک نگران پرکاری تیروئید یا کم‌کاری تیروئید باشد، ممکن است آزمایش Tg را برای تشخیص این شرایط تجویز کند.

مراحل انجام آزمایش تیروگلوبولین

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر. برای اطمینان از کسب نتیجه دقیق، مهم است که دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک یا آزمایشگاه را پیش از آزمایش انجام دهید.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش TG در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش TG

نتیجه آزمایش شما اطلاعاتی در مورد میزان Tg شناسایی‌شده در خون بر حسب نانوگرام در میلی‌لیتر (ng/mL) ارائه می‌دهد. این گزارش همچنین شامل یک محدوده مرجع برای تفسیر نتیجه آزمایش خواهد بود. محدوده مرجع، یک بازه مورد انتظار است که به پزشکان کمک می‌کند تا تعیین کنند که چه نتیجه‌ای سالم در نظر گرفته می‌شود.

برای انجام آزمایش Tg بر روی نمونه خون می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. روش‌های آزمایش مورد استفاده ممکن است از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. عواملی مانند نوع درمان اولیه و وجود آنتی‌بادی‌های ضد Tg نیز می‌توانند بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارند.

پس از درمان موفق سرطان تیروئید، میزان Tg باید به طور قابل‌توجهی کاهش یابد. افزایش میزان آن پس از درمان می‌تواند نشان دهد که درمان در حذف تمام بافت تیروئید از بدن ناموفق بوده است، یا این که سرطان تیروئید به مناطق دیگر گسترش یافته است، و یا ممکن است عود سرطان را تجربه کرده باشید.

به دلیل این که پزشک معالج شما با سابقه پزشکی و وضعیت فعلی سلامت شما آشناست، او در بهترین موقعیت برای تفسیر نتیجه آزمایش شماست و تشریح می‌کند که این نتایج، چه معنایی برای سلامتی شما دارد.

پزشک می‌تواند به شما در پاسخ به ابهامات مربوط به نتایج کمک کند. پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • نتایج Tg من چه بود؟
 • آزمایش من چه اطلاعاتی در مورد وضعیت سرطان تیروئید من دارد؟
 • با چه فواصل زمانی باید این تست را انجام دهم؟
 • بر اساس نتایج تست Tg من، آیا تست‌های دیگری را توصیه می‌کنید؟
 • آیا آنتی‌بادی ضد Tg دارم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Tg, TGB, Thyroglobulin Tumor Marker

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  T3 Test, T4 Blood Test (Thryoxine), Thyroid Antibodies, Thyroid Panel Blood Test, TSH Blood Test (Thyroid-Stimulating Hormone), Tumor Markers

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.

منابع مورد استفاده