آزمایش هورمون T4 تیروئید

T4 یا تیروکسین، شکل اصلی هورمون تیروئید است که توسط غده تیروئید ساخته می‌شود. بیشتر T4 به پروتئین‌ها متصل هستند، در حالی که بخش کوچکی از آنها محدود یا آزاد است. تست Free T4، T4 را اندازه‌گیری می‌کند که از طریق خون گردش می‌کند و برای ورود به بافت‌های بدن و عمل بر روی آنها در دسترس است. تست T4 کل، مقدار کل هورمون را اندازه‌گیری می‌کند، از جمله T4 آزاد و بخشی که به پروتئین‌ها متصل است.

T4 با گرفتن نمونه خون اندازه‌گیری می‌شود. نتیجه آزمایش T4 پایین ممکن است نشانگر غده تیروئید کم فعال یا مشکلات تحریک آن توسط غده هیپوفیز باشد. میزان بالای T4 ممکن است نشانه‌ای از تیروئید بیش از حد فعال باشد که به آن پرکاری تیروئید می‌گویند. پزشک ممکن است در صورت مشکوک بودن به مشکلات تیروئید یا پیگیری پس از نتیجه آزمایش غیرطبیعیِ هورمون تحریک‌کننده تیروئید (TSH)، آزمایش T4 را سفارش دهد.

هدف از انجام آزمایش T4

آزمایش T4 به پزشک کمک می‌کند تا ارزیابی کند که تیروئید شما چقدر خوب کار می‌کند. این آزمایش ممکن است برای مقاصد زیر سفارش داده شود:

 • پیگیری نتیجه آزمایش غیرطبیعی TSH
 • تشخیص پرکاری تیروئید، وضعیتی که شامل غده تیروئید بیش از حد فعال است
 • تشخیص کم‌کاری تیروئید، وضعیتی که در آن غده تیروئید کم‌کار است
 • کنترل میزان T4، اگر در درمان جایگزینی تیروئید هستید
 • صفحه نمایش برای غده تیروئید کم‌کار در نوزادان تازه متولد شده
 • ارزیابی سایر اختلالات مانند گواتر، گره‌های تیروئید و مشکلات غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس

آنچه در آزمایش T4 اندازه‌گیری می‌شود

T4، هورمون اصلی ساخته‌شده در غده تیروئید شماست. نام T4 از این واقعیت گرفته شده است که مولکول تیروکسین دارای چهار اتم ید متصل به آن است.

هورمون‌های تیروئید برای رشد مغز در دوران کودکی و بسیاری از فرآیندهای ضروری بدن در دوران بزرگسالی بسیار مهم هستند. معمولا بدن شما ذخایر زیادی از T4 دارد که در خون شما گردش می‌کند. با این حال، بیشتر T4 در گردش به پروتئین‌ها متصل است و برای استفاده فوری توسط بدن در دسترس نیست.

آزمایش Free T4 فقط شکل فعال هورمون تیروئید را اندازه‌گیری می‌کند که متصل نیست و می‌تواند مستقیما وارد سلول‌ها شود و بر آنها تأثیر بگذارد. آزمایش Total T4، اندازه‌گیری T4 متصل و آزاد در خون است.

چه زمانی باید تست T4 را انجام داد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که پزشک آزمایش T4 را سفارش می‌دهد. اغلب این آزمایش برای بررسیِ نتیجه آزمایش TSH غیرطبیعی تجویز می‌شود.

همچنین ممکن است زمانی استفاده شود که شما علائمی داشته باشید که ممکن است با اختلال تیروئید مرتبط باشد. کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید، هر دو بیماری شایع هستند. اگر علائم این اختلالات را دارید، پزشک ممکن است آزمایش T4 را در ترکیب با سایر آزمایش‌های عملکرد تیروئید مانند TSH و T3 سفارش دهد. این سری از آزمایش‌ها را پنل تیروئید نیز می‌نامند.

کم‌کاری تیروئید تقریبا ۵% از نوجوانان و بزرگسالان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. علائم ممکن است شامل:

 • خستگی
 • افزایش وزن
 • احساس سرما
 • مفاصل و عضلات دردناک
 • خشکی پوست
 • موهای نازک و یا خشک
 • ضربان قلب آهسته
 • یبوست
 • افسردگی
 • قاعدگی نامنظم
 • مشکلات باروری

یکی دیگر از اختلالات رایج تیروئید، پرکاری تیروئید است که کمی بیش از ۱% از افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

 • کاهش وزن
 • اضطراب
 • بی‌خوابی
 • تحریک‌پذیری
 • مشکل در تحمل گرما
 • نوسانات خُلق و خوی
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • حرکات شل و مکرر روده

دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پزشک T4 شما را بررسی کند، مانند نظارت بر اثربخشی درمان با هورمون‌های تیروئید جایگزین، غربالگری نوزادان برای کم‌کاری تیروئید مادرزادی، و ارزیابی مشکلات احتمالی با هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز.

مراحل انجام آزمایش T4

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود. در کودکان و نوزادان، نمونه خون معمولا از پاشنه‌ی پا برداشته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر. ممکن است لازم باشد مکمل‌های بیوتین (B7) به مدت کوتاهی متوقف شوند تا از تداخل آنها با نتایج آزمایش جلوگیری شود.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش T4 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش T4

میزان T4 شما به صورت نانوگرام در دسی لیتر (ng/dL) یا پیکومول در لیتر (pmol/L) گزارش خواهد شد. محدوده مرجع، یا آنچه برای T4 طبیعی است، ممکن است از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، American Board of Internal Medicine از یک محدوده مرجع برای Free T4 0.8 تا ۱٫۸ ng/dL استفاده می‌کند، در حالی که دایره‌المعارف پزشکی A. d. a. m کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، ۰٫۹ تا ۲٫۳ ng/dl را محدوده طبیعی برای Free T4 در نظر می‌گیرد.

نتایج این تست را می‌توان به عنوان T4 آزاد یا شاخص تیروکسین آزاد (FTI) توصیف کرد، زمانی که نتیجه آزمایش با استفاده از فرمولی محاسبه می‌شود که مجموع T4 را مقایسه می‌کند و همچنین تخمین میزان پروتئین‌های هورمون تیروئید.

اگر پزشک Free T4 را برای تشخیص یا رد اختلال تیروئید یا غده هیپوفیز آزمایش کند، نتایج آزمایش شما همراه با TSH در نظر گرفته خواهد شد. جدول زیر، نتایج رایج در این اختلالات را نشان می‌دهد:

 

TSH T4 عملکرد تیروئید
عادی عادی عملکرد طبیعی تیروئید
بالا
عادی کم‌کاری تیروئید خفیف
بالا بالا پرکاری تیروئید مرتبط با غده هیپوفیز
بالا
پایین کم‌کاری تیروئید مرتبط با غده تیروئید
پایین
عادی پرکاری تیروئید خفیف
پایین بالا پرکاری تیروئید مرتبط با غده تیروئید
پایین پایین کم‌کاری تیروئید مرتبط با غده هیپوفیز

کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید خفیف با نتایج آزمایش آزمایشگاهی غیرطبیعی تعریف می‌شوند. این شرایط، در اغلب موارد فقط علائم خفیف یا بدون علائم ایجاد می‌کنند. با گذشت زمان، بیماری‌های خفیف ممکن است تیروئید به کم‌کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید تبدیل شوند.

آزمایش رایگان T4 می‌تواند برای نظارت بر پاسخ به درمان اختلالات تیروئید استفاده شود. اگر Free T4 برای نظارت بر درمان اندازه‌گیری شود، پزشک می‌تواند توضیح دهد که نتایج آزمایش شما در مورد چگونگی عملکرد درمان چه نتیجه‌ای را نشان می‌دهد.

پس از انجام این آزمایش، می‌توانید سؤالات زیر را از پزشک خود بپرسید:

 • آیا می‌شود بر اساس نتایج آزمایش T4 و بقیه نتایج آزمایش عملکرد تیروئید من، تشخیص خاصی انجام دهید؟
 • آیا درمان یا نظارت را بر اساس نتایج آزمایش T4 من توصیه می‌کنید؟
 • چه آزمایش‌های بعدی تجویز خواهد شد و چه زمانی باید آنها را انجام دهم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Thyroxine, Free T4, Total T4, T4 Index, Thyroxine Test by Equilibrium Dialysis

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Thyroid Antibodies, Thyroid Panel, Thyroid-stimulating Hormone (TSH)

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.