آزمایش جذب رزین T3 (T3RU)

آزمایش جذب رزین T3 یا T3RU (T3 Resin Uptake) نوعی آزمایش خون است که به‌عنوان بخشی از پنل ارزیابی عملکرد تیروئید انجام می‌شود.

استفاده از این تست توسط پزشکان برای برآورد میزان TBG در خون و میزان T4 و T3 در خون به صورت آزاد برای تأثیر بر عملکرد بدن استفاده می‌شود.

هدف از انجام آزمایش T3RU

تیروئید غده‌ای در گردن است و هورمون‌هایی را تولید می‌کند که به تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن کمک می‌کند، از جمله رشد، تعادل انرژی، دمای بدن، ضربان قلب و …

عملکرد تیروئید شامل تعامل بسیاری از هورمون‌ها از جمله تری‌یودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) است. هر دوی این هورمون‌ها به دو شکل در خون وجود دارند. اغلب آنها، به یک پروتئین حامل به نام گلوبولین تیروکسین (TBG) متصل می‌شوند که به انتقال هورمون‌ها از طریق بدن کمک می‌کند. بقیه این هورمون‌ها که میزان‌شان کم است، بدون اتصال یا “آزاد” در خون گردش می‌کنند. فقط اَشکال آزاد هورمون‌های تیروئید (T4 آزاد و T3 آزاد) برای تأثیرگذاری بر فرآیندهای بدن در دسترس هستند.

اگر TBG بیش از حد یا خیلی کم در خون وجود داشته باشد، اندازه‌گیری میزان T3 و T4 تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. بدون دانستن نتایج آزمایش جذب رزین T3، این مسئله می‌تواند تشخیص این‌که آیا یک فرد واقعاً مشکل تیروئید دارد یا خیر را برای پزشکان دشوار کند.

آزمایش T3RU میزان پروتئین‌هایی را که هورمون تیروئید را در خون حمل می‌کنند اندازه‌گیری می‌کند. این کار می‌تواند به پزشک کمک کند تا نتایج آزمایش خون T3 و T4 را تفسیر کند.

به دلیل آن که آزمایش‌های T4 آزاد و آزمایش خون گلوبولین اتصال تیروکسین (TBG) در حال حاضر در دسترس هستند، این روزها به‌ندرت از آزمایش T3RU استفاده می‌شود.

آنچه در آزمایش T3RU اندازه‌گیری می‌شود

تست T3RU که تست جذب رزین T3 نیز نامیده می‌شود، به طور غیرمستقیم ظرفیت اتصال TBG را اندازه‌گیری می‌کند. برخلاف آنچه ممکن است از اسمش برآید، این تست میزان T3 را اندازه نمی‌گیرد.

TBG  یا Tyroxine binding globulin، پروتئینی است که می‌تواند به T4 و T3 متصل شود. تست T3RU درصد TBGهایی را که به هورمون‌های تیروئید متصل است گزارش می‌دهد: درصد بالاتر جذب T3 به معنی TBG بیشتر متصل به T4 یا T3 است. این آزمایش می‌تواند زمانی مفید باشد که ناهنجاری در پروتئین‌های متصل‌شونده به تیروئید، میزان T4 کل را گمراه‌کننده نماید.

اما تست T3RU به خودی خود چندان مفید نیست و باید همراه با یک تست T4 کل برای محاسبه T4 آزاد انجام شود، که شاخص T4 آزاد نیز نامیده می‌شود. میزان بالای T4 آزاد می‌تواند نمایانگر پرکاری تیروئید باشد، در حالی که سطوح پایین می‌تواند نمایانگر کم‌کاری تیروئید باشد.

چه زمانی باید تست T3RU را انجام داد؟

انجام این تست در شرایط زیر می‌تواند تجویز شود:

 • در صورتی که Triiodothyronine برای تشخیص اختلال عملکرد تیروئید داده می‌شود
 • تشخیص پرکاری تیروئید
 • تشخیص ناباروری در خانم‌ها
 • این آزمایش تحت‌تاثیر میزان پروتئین قرار نمی‌گیرد ولذا دقیق‌تر است.

تیروئید بیش‌فعال، تیروئید کم‌کار، و هیپوپیتوئیتاریسم (کم‌کاری هیپوفیز) برخی از اختلالاتی هستند که بر غده تیروئید اثر می‌گذارند.

مراحل انجام آزمایش T3RU

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود. در کودکان و نوزادان، نمونه خون معمولا از پاشنه‌ی پا برداشته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

پزشک معالج به شما خواهد گفت که آیا قبل از آزمایش لازم است مصرف داروهایتان را متوقف کنید یا خیر. هرگز مصرف هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.

برخی از داروهایی که می‌توانند میزان T3RU را افزایش دهند عبارتند از:

 • استروئیدهای آنابولیک
 • هپارین
 • فنیتوین
 • سالیسیلات (دوز بالا)
 • وارفارین

برخی از داروهایی که می‌توانند میزان T3RU را کاهش دهند عبارتند از:

 • داروهای ضدتیروئید
 • قرص‌های ضد بارداری
 • کلوفیبرات
 • استروژن
 • تیازیدها
 • مواد مخدر و متادون

بارداری نیز می‌تواند میزان T3RU را کاهش دهد. داروهای دیگری که به پروتئین در خون متصل می‌شوند نیز ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش T3RU در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش T3RU

مقادیر پایین

میزان پایین جذب T3 معمولا نمایانگر تغییر در پروتئین‌های پیوند دهنده هورمون‌های تیروئید در خون است، نه تغییر مستقیم در عملکرد غده تیروئید. مهم است که بدانیم جذب رزین T3، اندازه‌گیری مستقیم هورمون T3 نیست. در عوض، این آزمایش به برآورد مقدار گلوبولین تیروکسین (TBG) در خون کمک می‌کند، پروتئینی که هورمون‌های تیروئید را حمل می‌کند.

به طور کلی، جذب کم T3 را می‌توان در شرایطی مشاهده کرد که میزان TBG افزایش می‌یابد. این مسئله می‌تواند در موقعیت‌های مختلف رخ دهد، مانند:

 • بارداری: تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند میزان TBG را افزایش دهد.
 • استروژن درمانی: مصرف استروژن (مانند قرص‌های ضد بارداری یا هورمون درمانی جایگزین) می‌تواند میزان TBG را افزایش دهد.
 • بیماری کبدی: برخی از بیماری‌های کبدی می‌توانند میزان TBG را تغییر دهند.
 • عوامل ژنتیکی: بعضی افراد به‌طور طبیعی دارای سطوح بالاتری از TBG هستند.
 • برخی بیماری‌های حاد: گاهی اوقات، ابتلا به بیماری شدید می‌تواند بر میزان TBG تأثیر بگذارد.

با این حال، تفسیر سطوح جذب T3 نیاز به در نظر گرفتن نتیجه این تست در کنار سایر آزمایش‌های عملکرد تیروئید، مانند سطوح T4 و TSH دارد. این رویکرد جامع به ارزیابی دقیق عملکرد تیروئید و تشخیص اختلالات احتمالی تیروئید کمک می‌کند.

مقادیر بالا

میزان بالای جذب T3 به‌طور کلی نشان‌دهنده کاهش میزان گلوبولین تیروکسین (TBG) در خون است. این وضعیت نشان می‌دهد که بخش بیشتری از هورمون‌های تیروئید موجود، آزاد یا بدون اتصال هستند.

جذب رزین T3 بالا می‌تواند با چندین عارضه سلامتی مرتبط باشد، از جمله:

 • کاهش میزان TBG: این مسئله می‌تواند به دلیل عوامل ژنتیکی باشد، یا احتمال دارد در شرایطی دیده شود که میزان پروتئین را به‌طور کلی کاهش می‌دهد، مانند سندروم نفروتیک که یک اختلال کلیوی است.
 • پرکاری تیروئید: در برخی موارد، تیروئید بیش از حد فعال می‌تواند منجر به افزایش میزان هورمون‌های آزاد تیروئید شود که با جذب T3 بالا منعکس می‌شود.
 • آندروژن درمانی: مصرف آندروژن یا استروئیدهای آنابولیک می‌تواند میزان TBG را کاهش دهد.
 • بیماری‌های حاد: بعضی از بیماری‌های حاد می‌توانند به‌صورت موقت میزان TBG و پیوند هورمون تیروئید را تغییر دهند.
 • بیماری مزمن کبدی: برخی از بیماری‌های کبدی منجر به تغییر در میزان TBG و سایر پروتئین‌ها می‌شوند.

همانند سطوح پایین جذب رزین T3، مقادیر بالای آن نیز باید در کنار سایر آزمایش‌های عملکرد تیروئید مانند سطوح T4 و TSH تفسیر شود. الگوی کلی این نتایج، به ارائه تصویر دقیق‌تر از عملکرد تیروئید کمک می‌کند و می‌تواند روند تشخیص و درمان را هدایت کند. برای درک صحیح این نتایج و تعیین روش مناسب اقدام، مشورت با یک پزشک متخصص ضروری است.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Resin T3 uptake; T3 resin uptake; Thyroid hormone-binding ratio

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  T3 uptake, Free T3, Total T3, Total T4, Free T4, Free thyroxine index, TSH, Tg, Thyroid scan, TSI

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.