آزمایش هورمون T3 تیروئید

تریودوتیرونین، که با عنوان T3 شناخته می‌شود، یک هورمون مهم تیروئید است که متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که بدن ما می‌تواند عملکردهای ضروری خود را به درستی انجام دهد. بیشتر T3های در جریان خون، به پروتئین متصل هستند، ولی در عین حال برخی از آنها بدون اتصال یا آزاد هستند. تست T3 آزاد، شکل فعال T3 را که به پروتئین متصل نیست اندازه‌گیری می‌کند، در حالی که تست T3 کل، میزان T3 و T3 آزاد را ترکیب می‌کند.

آزمایش خون T3 آزاد یا T3 می‌تواند برای ارزیابی عملکرد تیروئید در صورت مشکوک بودن به اختلال تیروئید انجام شود. همچنین ممکن است برای ارزیابی مشکلات غده هیپوفیز، ارزیابی شدت و نوع بیماری تیروئید و نظارت بر درمان یک بیماری تیروئید استفاده شود.

هدف از انجام آزمایش T3

هر دو آزمایش T3 آزاد و T3 کل، برای ارزیابی عملکرد تیروئید تجویز می‌شود. همراه با سایر آزمایش‌های عملکرد تیروئید، تست‌های T3 آزاد و کل، در تشخیص اختلالات تیروئید مانند غده تیروئید بیش از حد فعال یا کم‌کار، ارزیابی شدت مشکلات تیروئید، تشخیص اختلالات غده هیپوفیز، و نظارت بر بیماران مبتلا به بیماری‌های شناخته‌شده تیروئید نقش دارند.

اگر یک آزمایش غیرطبیعی هورمون تحریک‌کننده تیروئید (TSH) داشته باشید، تست T3 ممکن است به عنوان یک آزمایش پیگیری استفاده شود.

آزمایش T3 آزاد یا کل، اغلب بخشی از یک پنل تست تیروئید است، گروهی از آزمایش‌هایی که برای ارزیابی سلامت تیروئید تعریف می‌شود.

هر دو آزمایش ممکن است برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده شود:

 • T3 آزاد: برای تعیین این‌که آیا داروهای جایگزین تیروئید موثر است، می‌توان از آزمایش استفاده کرد، همچنین در تشخیص ناهنجاری پروتئین‌هایی که هورمون‌های تیروئید را به هم متصل می‌کنند.
 • T3 کل: بسیاری از متخصصان، این تست را یک سنجش قابل‌اعتمادتر از T3 آزاد می‌دانند. T3 کل می‌تواند به تشخیص پرکاری تیروئید یا اختلال غده هیپوفیز، ارزیابی علت تیروئید بیش‌فعال، و نظارت بر پاسخ بدن شما به درمان پرکاری تیروئید کمک کند.

آنچه در آزمایش T3 اندازه‌گیری می‌شود

T3 یک هورمون تیروئید است که نقش مهمی در بدن بازی می‌کند. همراه با تست T4  (یکی دیگر از هورمون‌های مهم تیروئید) T3 متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند، سلول‌ها را فعال می‌کند و اندام‌های حیاتی را قادر می‌سازد تا کار کنند.

تریودوتیرونین با نام T3 شناخته می‌شود زیرا سه اتم ید به این هورمون متصل است. هورمون اصلی تیروئید دیگر تیروکسین یا T4 ، چهار اتم ید دارد. بخشی از T3 که در بدن شما گردش می‌کند در تیروئید ساخته شده است. با این حال، بیشتر آن به عنوان T4  ایجاد می‌شود و سپس با حذف یک اتم ید در خون، به T3 تبدیل می‌شود.

بیش از ۹۹% از T3 در بدن ما، به پروتئین‌ها متصل است زیرا در جریان خون گردش می‌کند. یک نسبت کوچک، یعنی T3 آزاد، به پروتئین‌ها متصل نیست. فقط T3 آزاد می‌تواند بر روی سلول‌ها فعالیت کند و بسیاری از فرآیندهای فیزیکی را تحریک کند. بدن ما تناسب بین T3 محدود و آزاد را در یک تعادل خوب تنظیم می‌کند تا عملکرد مناسب بدن را تضمین کند.

تست T3 کل، هر دو نوع T3 محدود و آزاد را اندازه‌گیری می‌کند، در حالی که تست T3 آزاد، تنها T3هایی را اندازه‌گیری می‌کند که به پروتئین متصل نیست.

اندازه‌گیری‌های T3 معمولا همراه با سایر آزمایش‌های عملکرد تیروئید مانند TSH و T4  آزاد و کل برای ارزیابی نحوه عملکرد تیروئید شما تجویز می‌شود.

چه زمانی باید تست T3 را انجام داد؟

معمولا وقتی پزشک مشکوک به مشکل تیروئید است، آزمایش T3 آزاد یا کامل خواهید داشت. این می‌تواند به این دلیل باشد که نتیجه آزمایش TSH غیرطبیعی داشته‌اید، و یا علائم تیروئید بیش از حد فعال را تجربه می‌کنید که به آن پرکاری تیروئید می‌گویند:

 • تغییرات وزن، معمولا کاهش وزن
 • خستگی
 • حرکات مکرر روده
 • ریزش مو
 • افزایش اشتها
 • افزایش تعریق
 • بی‌نظمی‌های قاعدگی
 • تپش قلب
 • بی‌خوابی
 • عصبی بودن یا اضطراب
 • مشکلات تمرکز

T3 در تشخیص کم‌کاری تیروئید استفاده کمتری دارد زیرا T3 معمولا آخرین هورمونی است که در صورت کم‌کاری تیروئید غیرطبیعی می‌شود.

مراحل انجام آزمایش T3

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود. در کودکان و نوزادان، نمونه خون معمولا از پاشنه‌ی پا برداشته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

بعضی داروها می‌توانند بر نتایج آزمایش T3 شما تأثیر بگذارند:

 • قرص‌های ضدبارداری
 • هورمون‌های زنانه مانند استروژن
 • متادون
 • برخی از داروهای گیاهی یا مکمل‌ها
 • استروئیدها
 • هورمون‌های مردانه یا آندروژن‌ها
 • لیتیوم
 • پروپرانولول

حتماً از پزشک خود بپرسید که آیا قبل از آزمایش نیاز به قطع موقتی دارو دارید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش T3 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش T3

زمانی که آزمایش T3 به عنوان بخشی از پنل تیروئید انجام می‌شود، اعلام نتایج می‌تواند بیشتر طول بکشد.

تست T3 آزاد یا T3 کل نشان می‌دهد که آیا T3 شما در محدوده مرجع، کمتر از حد طبیعی یا بالاتر از حد نرمال است.

محدوده مرجع این تست ممکن است از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. American Board of Internal Medicine از محدوده‌های مرجع زیر استفاده می‌کند:

T3 آزاد: ۲٫۳ تا ۴٫۲ پیکوگرام در میلی‌لیتر (pg / mL)

T3 کل: ۸۰ تا ۱۸۰ نانوگرام در دسی‌لیتر (ng / dL)

پزشک معالج، نتایج آزمایش T3 آزاد یا کل شما را در ترکیب با سایر آزمایش‌ها مانند TSH و T4  آزاد و کل تفسیر می‌کند. جدول زیر نمونه‌هایی از نتایج آزمایش و تفسیر احتمالی آنها ارائه می‌دهد:

 

TSH  T4آزاد  T3 آزاد یا کل کارکرد تیروئید
نرمال
 نرمال نرمال  عملکرد طبیعی تیروئید
بالا نرمال نرمال  کم‌کاری تیروئید خفیف
بالا پایین  نرمال یا پایین  کم‌کاری تیروئید اولیه مرتبط با غده تیروئید
کم یا غیرقابل‌تشخیص
نرمال  نرمال  پرکاری تیروئید خفیف
پایین
بالا  بالا  پرکاری تیروئید اولیه مرتبط با غده تیروئید
پایین  پایین  پایین یا نرمال  کم‌کاری تیروئید ثانویه مرتبط با غده هیپوفیز 
 نرمال یا بالا بالا  بالا  پرکاری تیروئید ثانویه مرتبط با غده هیپوفیز 

کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید خفیف، عوارضی هستند که در افراد با نتایج غیرطبیعی آزمایش TSH با سطوح طبیعی T3 و T4  تعریف می‌شوند. این شرایط خفیف اغلب هیچ علائمی ندارند، یا علائم بسیار خفیف ایجاد می‌کنند. برخی از بیماری‌های خفیف تیروئید احتمال دارد با گذشت زمان تبدیل به کم‌کاری یا پرکاری تیروئید شوند.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا تست T3 آزاد یا کل من، نرمال بود؟
 • آیا آزمایش‌های اضافی برای تشخیص یا رد بیماری تیروئید لازم دارم؟
 • آیا برای اصلاح ناهنجاری تیروئید تشخیص‌داده‌شده، شما روش درمان خاصی را توصیه می‌کنید؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Free Triiodothyronine, Total Triiodothyronine, T3, Radioimmunoassay FT3, TT3

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Thyroid Antibodies, Thyroid Panel Blood Test, TSH Blood Test (Thyroid-stimulating Hormone)

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.