آزمایش کلسی تونین (Calcitonin)

کلسی‌تونین هورمونی است که در سلول‌های C غده تیروئید تولید می‌شود. غده تیروئید در داخل قسمت جلوی گردن پایین شما قرار دارد. کلسی‌تونین به کنترل تجزیه و بازسازی استخوان کمک می‌کند.

دلیل رایج برای انجام این آزمایش زمانی است که برای برداشتن نوعی تومور تیروئید به نام سرطان تیروئید مدولار جراحی انجام داده باشید. این تست به پزشک اجازه می‌دهد تا بررسی کند که آیا تومور گسترش یافته (متاستاز)، و یا مجدداً رخ داده است (عود سرطان).

هدف از انجام آزمایش Calcitonin

آزمایش کلسی‌تونین در درجه اول برای کمک به تشخیص هیپرپلازی سلول C و سرطان تیروئید مدولار (MTC)، ارزیابی اثربخشی درمان برای MTC، و نظارت بر بیماران برای عود تجویز می‌شود. همچنین برای غربالگری MTC در اعضای خانواده بیماران مبتلا به نئوپلازی غدد درون ریز متعدد نوع ۲ (MEN 2) استفاده می‌شود.

تست‌های تحریک حساس‌تر از اندازه‌گیری‌های کلسی‌تونین هستند. این پروسه شامل جمع‌آوری یک نمونه اولیه است؛ سپس تزریق کلسیم داخل وریدی یا پنتاگاسترین برای تحریک تولید کلسی‌تونین انجام می‌شود. پس از آن، چندین نمونه خون دیگر در طی چند دقیقه آینده جمع‌آوری می‌شود تا اثر تحریک را اندازه‌گیری کنند. بیماران مبتلا به هیپرپلازی زودهنگام سلول‌های C و یا MTC، معمولا افزایش بسیار قابل‌توجهی در میزان کلسی‌تونین در طول این آزمایش خواهند داشت.

آنچه در آزمایش کلسی تونین اندازه‌گیری می‌شود

کلسی‌تونین هورمونی است که به تنظیم نحوه استفاده بدن از کلسیم کمک می‌کند و توسط سلول‌های خاصی در تیروئید به نام سلول‌های C تولید می‌شود. تیروئید یک غده کوچک به شکل پروانه است که در گردن قرار دارد. تیروئید علاوه بر کلسی‌تونین، هورمون‌های دیگری را تولید می‌کند، عمدتاً تیروکسین (T4) و برخی از تری یودوتیرونین (T3)، که به کنترل میزان متابولیسم کمک می‌کند.

مقادیر بیش از حد کلسی‌تونین در دو بیماری نادر، هیپرپلازی سلول C و سرطان تیروئید مدولار (MTC)، تولید می‌شود. این تست، میزان کلسی‌تونین خون را اندازه‌گیری می‌کند و می‌تواند برای تشخیص و نظارت بر این عوارض استفاده شود.

 • هیپرپلازی سلول C یک بیماری خوش‌خیم است که باعث رشد غیرطبیعی سلول‌ها در تیروئید می‌شود. ممکن است این عارضه به سرطان تیروئید مدولار تبدیل شود یا نشود.
 • سرطان تیروئید مدولار، بدخیم است می‌تواند فراتر از تیروئید گسترش یابد و اگر زود تشخیص داده نشود، درمان آن دشوار است.

سرطان مدولار نوعی نادر از سرطان تیروئید است که حدود ۴% از کل سرطان‌های تیروئید را تشکیل می‌دهد.

حدود ۷۵% از موارد سرطان تیروئید مدولار به صورت پراکنده است و در افرادی رخ می‌دهد که سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند. بیشتر موارد پراکنده زمانی در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی ایجاد می‌شوند و در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است.

نزدیک به ۲۵% از موارد MTC مربوط به یک نوع ارثی (جهش) در ژن RET است که منجر به نئوپلازی غدد درون‌ریز متعدد نوع ۲ (MEN 2) می‌شود. MEN 2 یک سندروم مرتبط با چندین بیماری است، از جمله سرطان تیروئید مدولار و فئوکروموسیتوما. نوع ژن RET به صورت اتوزومی غالب به ارث می‌رسد؛ این بدان معنی است که شما فقط باید یک نسخه از نوع ژن را از پدر یا مادر خود به ارث ببرید تا ریسک ابتلا به سرطان تیروئید مدولار به شدت افزایش یابد. این شکل ارثی، آقایان و خانم‌ها را به‌طور مساوی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند در سنین پایین‌تر رخ دهد.

چه زمانی باید تست Calcitonin را انجام داد؟

میزان کلسی‌تونین احتمالا زمانی که بیمار مشکوک به هیپرپلازی سلول C یا سرطان تیروئید مدولار است، تجویز شود. تست‌های تحریک می‌تواند زمانی درخواست می‌شود که بیمار نتایج کلسی‌تونین نامشخص یا طبیعی داشته باشد اما سوء ظن بالینی باقی می‌ماند. این آزمایش‌ها ممکن است به طور منظم بر روی اعضای خانواده بیماران مبتلا به MEN 2 انجام شود، از سنین پایین شروع می‌شود تا به محض بروز mtc یا هیپرپلازی سلول C تشخیص داده شود. هنگامی که کسی برای MTC درمان شده است، آزمایش کلسی‌تونین معمولا در فواصل منظم برای نظارت بر اثربخشی درمان و عود تجویز می‌شود.

مراحل انجام آزمایش کلسی تونین

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Calcitonin در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش کلسی تونین

میزان نرمال کمتر از ۱۰ pg/ml (پیکوگرام در میلی‌لیتر) است.

توجه داشته باشید که محدوده مرجع این تست ممکن است از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد؛ مقادیر طبیعی این تست برای آقایان و خانم‌ها می‌تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات، پزشکان پس از تزریق داخل وریدی (IV) کلسیم، میزان کلسی‌تونین خون را برای بار دوم (یا حتی سوم) آزمایش می‌کنند، به‌ویژه هنگامی که پزشک به سرطان مدولار تیروئید مشکوک است. اگر از نظر پزشک احتمال بیماری بالا باشد اما مقدار کلسی‌تونین پایه طبیعی باشد، تکرار آزمایش‌ها لازم خواهد بود.

میزان کلسی‌تونین معمولا پایین است. با این حال، مشاهده‌ی نتایج کم، وجود سرطان تیروئید مدولار (MTC) را رد نمی‌کند. اگرچه اکثر افراد مبتلا به MTC پراکنده، میزان کلسی‌تونین بالایی دارند اما حدود ۳۰% از افراد مبتلا به MTC خانوادگی یا MEN 2، مقادیر کلسی‌تونین طبیعی دارند.

مقادیر بالای کلسی‌تونین به این معنی است که مقادیر اضافی از آن در بدن تولید می‌شود. سطوح قابل‌توجه بالای کلسی‌تونین (به عنوان مثال، بیش از ۲۰ برابر حد بالا) یک شاخص خوب از هیپرپلازی سلول C یا سرطان تیروئید مدولار است. به همین ترتیب، در صورت وجود هیپرپلازی سلول C یا سرطان تیروئید مدولار در مراحل اولیه، معمولا در طول آزمایش تحریک کلسی‌تونین، افزایش قابل‌توجهی در میزان کلسی‌تونین خود خواهید داشت. با این حال، پزشک معالج شما از روش‌های دیگری مانند بیوپسی تیروئید، اسکن و سونوگرافی نیز برای تشخیص استفاده خواهد کرد.

با درمان موفق سرطان تیروئید مدولار (که ممکن است شامل جراحی برای برداشتن غده تیروئید و اغلب برخی از بافت‌های اطراف باشد) میزان کلسی‌تونین معمولا به مقادیر بسیار پایین کاهش می‌یابد. اگر مقادیر آن با گذشت زمان پایین بماند، احتمالا درمان مؤثر بوده است.

در برخی موارد، میزان کلسی‌تونین کاهش می‌یابد اما پس از درمان مقداری افزایش می‌یابد. این می‌تواند به این معنی باشد که برخی از بافت‌هایی که کلسی‌تونین تولید می‌کنند باقی مانده‌اند. پزشک مقادیر کلسی‌تونین را کنترل کرده و افزایش آن را با گذشت زمان می‌سنجند. اگر میزان کلسی‌تونین شروع به افزایش کند، احتمال دارد که سرطان تیروئید مدولار دوباره شکل گرفته باشد.

سایر بیماری‌ها

میزان کلسی‌تونین می‌تواند با سرطان‌های ریه، سینه و پانکراس، انسولینوم‌ها و تومورهای نادر پانکراس به نام ویپوما (مرتبط با تولید هورمون پپتید روده‌ای وازوآکتیو یا VIP) افزایش یابد. سایر بیماری‌های مرتبط با افزایش کلسی‌تونین عبارتند از:

 • تومورهای کارسینوئید روده، معده یا برونش
 • نارسایی مزمن کلیه
 • سندروم زولینگر-الیسون
 • برخی انواع کم‌خونی
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Human Calcitonin, Thyrocalcitonin

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Calcium Test, Thyroid-Stimulating Hormone (TSH) Test, T3 Test, T4 Test, Thyroglobulin Test, Carcinoembryonic Antigen (CEA)

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.

منابع مورد استفاده