آزمایش آنتی بادی ضد پراکسیداز تیروئیدی (Anti TPO)

آنتی‌بادی‌های تیروئید زمانی ایجاد می‌شوند که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه، اجزا یا پروتئین‌های غده تیروئید را هدف قرار می‌دهد. این واکنش خودایمنی، که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به بافت‌های بدن آسیب می‌رساند، می‌تواند منجر به التهاب مزمن تیروئید، آسیب بافت و یا اختلال در عملکرد تیروئید شود.

تست‌های آزمایشگاهی، وجود این ماده را در خون تشخیص داده و مقدار آنتی‌بادی‌های خاص تیروئید را اندازه‌گیری می‌کنند. درک علت اصلی اختلال عملکرد تیروئید می‌تواند به پزشکان کمک کند تا بهترین روش درمان را برنامه‌ریزی کنند.

هدف از انجام آزمایش Anti TPO

آزمایش‌های آنتی‌بادی تیروئید برای تشخیص کم‌کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید در نتیجه بیماری تیروئید خودایمنی استفاده می‌شود. کم‌کاری تیروئید، یک غده تیروئید کم‌کار را توصیف می‌کند، در حالی که پرکاری تیروئید، یک غده تیروئید بیش‌فعال است. تست Anti TPO تیروئید همچنین می‌تواند برای اهداف زیر تجویز شود:

 • برای تشخیص یک اختلال خودایمنی، مانند تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری گریوز
 • برای برنامه‌ریزی بهترین روش درمان
 • برای تعیین این‌که آیا کم‌کاری تیروئید خفیف شما با گذشت زمان بدتر خواهد شد یا خیر
 • ارزیابی خطر برای جنین در افراد باردار مبتلا به بیماری تیروئید
 • برای برآورد خطر عود پس از درمان بیماری گریوز
 • برای نظارت در صورتی که قبلا برای سرطان تیروئید درمان شده‌اید

بیشتر موارد کم‌کاری تیروئید در تیروئیدیت هاشیموتو رخ می‌دهد که خانم‌ها را پنج تا ۱۰ برابر بیشتر از آقایان تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. پرکاری تیروئید، ناشی از بیماری خود-ایمنی دیگری به نام بیماری گریوز است که خانم‌ها بیشتر در معرض این بیماری هستند، به ویژه در دهه‌های پنجم و ششم زندگی.

در هر دو مورد، سیستم ایمنی بدن در عملکرد طبیعی غده تیروئید اختلال ایجاد می‌کند. تیروئیدیت هاشیموتو بسیار رایج است و اغلب باعث تیروئید کم‌فعال می‌شود.

اگرچه تشخیص آنتی‌بادی‌های تیروئید می‌تواند تشخیص بیماری گریوز یا تیروئید هاشیموتو را تقویت کند، اما برای تشخیص سایر اختلالات خودایمنی همیشه لازم نیست آنتی‌بادی‌های تیروئید را آزمایش کنید.

آنچه در آزمایش Anti TPO اندازه‌گیری می‌شود

تیروئید تیروگلوبولین تولید می‌کند، پروتئینی که برای تولید هورمون‌های T3 (تری‌یودوتیرونین) و T4 (تیروکسین) حیاتی است که در خون به شکل‌های آزاد (FT3 و FT4) و محدود گردش می‌کند. همچنین، غده هیپوفیز هورمون دیگری به نام هورمون تحریک‌کننده تیروئید (TSH یا تیروتروپین) را در خون آزاد می‌کند، برای تحریک تولید بیشتر هورمون تیروئید.

پروکسیداز تیروئید (TPO) آنزیمی است که توسط TSH نیز تحریک می‌شود. در حالی که میزان این هورمون‌ها را می‌توان اندازه‌گیری کرد، مقادیر غیرطبیعی بالا یا پایین T4 و TSH به طور کلی اولین سرنخ مشکل تیروئید هستند و بهترین تست برای اندازه‌گیری وضعیت تیروئید محسوب می‌شوند.

هنگامی که تصور می‌شود یک مشکل خود-ایمنی باعث ناهنجاری تیروئید می‌شود، آزمایش آنتی‌بادی تیروئید انجام می‌شود. این تست، میزان آنتی‌بادی‌های تیروئید را در خون تشخیص داده و اندازه‌گیری می‌کند.

به طور معمول، آنتی‌بادی‌ها به مواد خارجی در بدن مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و سموم حمله می‌کنند. اگر اختلالات خود-ایمنی دارید، آنتی‌بادی‌ها به اشتباه بافت‌های بدن را هدف قرار می‌دهند.

این آنتی‌بادی‌ها که به بدن شما حمله می‌کنند به عنوان اتو آنتی‌بادی‌ها یا آنتی‌بادی‌های ضد تیروئید نیز شناخته می‌شوند. آزمایش آنتی‌بادی تیروئید می‌تواند برای سنجش انواع مختلفی از آنتی‌بادی‌های تیروئید کاربرد داشته باشد:

 • آنتی‌بادی‌های پروکسیداز تیروئید (TPOAb): آنزیمی که برای تولید هورمون‌های تیروئید بسیار مهم است. TPOAb می‌تواند در عملکرد این آنزیم تداخل ایجاد کند. تقریبا همه بیماران مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو، میزان TPOAb بالایی دارند.
 • آنتی‌بادی‌های تیروگلوبولین (TgAb): احتمال دارد زمانی ایجاد شود که تیروئید آسیب دیده باشد. این آنتی‌بادی‌ها اغلب علاوه بر آزمایش تیروگلوبولین پس از درمان کامل سرطان تیروئید اندازه‌گیری می‌شوند.
 • آنتی‌بادی‌های گیرنده تیروتروپین (TRAb): این آنتی‌بادی‌ها به گیرنده‌های سلول‌های تیروئید که به طور معمول توسط TSH فعال می‌شوند، متصل می‌شوند. در بیماری گریوز، آنتی‌بادی به نام ایمونوگلوبولین تحریک‌کننده تیروئید (TSI) به گیرنده TSH متصل می‌شود و عمل TSH را تقلید می‌کند. این مسئله باعث تحریک مداوم غده تیروئید می‌شود و موجب آزاد شدن بیش از حد هورمون تیروئید می‌شود.

چه زمانی باید تست آنتی‌بادی‌های تیروئیدی را انجام داد؟

همیشه لازم نیست که آنتی‌بادی‌های تیروئید را آزمایش کنید تا اختلال خود-ایمنی که بر تیروئید تأثیر می‌گذارد، تشخیص داده شود. با این حال، پزشکان ممکن است تست Anti TPO را در شرایط زیر مفید بدانند:

 • کم‌کاری تیروئید خفیف: اگر دارای TSH بالا و FT4 طبیعی هستید، آزمایش آنتی‌بادی‌های TPO می‌تواند به پیش‌بینی این‌که آیا کم‌کاری تیروئید از حد خفیف به اختلال شدیدتر و دائمی پیشرفت خواهد کرد یا خیر کمک کند.
 • گواتر: به معنای بزرگ شدن غیرطبیعی غده تیروئید است. اگر گواتر دارید، برخی از متخصصان آزمایش TPOAb را توصیه می‌کنند؛ حتی اگر میزان هورمون تیروئید شما طبیعی باشد.
 • پرکاری تیروئید، اگر علت آن آشکار نباشد: اگر تیروئید بیش از حد فعال دارید، گاهی اوقات با معاینه فیزیکی و تست هورمون تیروئید مشخص می‌شود که شما بیماری گریوز دارید. در موارد کمتر آشکار، آزمایش TRAb یا آزمایش تصویربرداری، مانند سونوگرافی یا اسکن تیروئید Radionuclide، می‌تواند به تشخیص یا رد بیماری گریوز کمک کند.
 • نظارت پس از درمان سرطان تیروئید: اگر پس از درمان با آزمایش تیروگلوبولین تحت نظارت قرار دارید، احتمال دارد میزان TgAb شما نیز آزمایش شود، زیرا می‌تواند با برخی از آزمایش‌های تیروگلوبولین تداخل داشته باشد.

اگرچه آنتی‌بادی‌های تیروگلوبولین می‌تواند در هر دو بیماری تیروئیدیت و گریوز هاشیموتو افزایش یابد، اما معمولا در طول تشخیص آزمایش نمی‌شود.

علائم شایع تیروئیدیت هاشیموتو:

 • افزایش وزن
 • خستگی
 • ریزش مو
 • تحمل کم در برابر سرما
 • افسردگی
 • درد مفاصل

علائم شایع بیماری گریوز:

 • کاهش وزن
 • چشم‌های برآمده
 • لرزش
 • تحمل کم در برابر گرما
 • اضطراب
 • تورم تیروئید (گواتر)

مراحل انجام آزمایش Anti TPO

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. اگر همزمان با آزمایش آنتی‌بادی‌ها آزمایش عملکرد تیروئید مانند TSH، T3 یا T4 دارید، حتما در مورد هر دارویی یا مکمل مصرف شده به پزشک خود اطلاع دهید.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Anti TPO در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Anti TPO

اگر نتایج تست شما نشان می‌دهد که میزان غیرطبیعی آنتی‌بادی‌های تیروئید دارید، ممکن است این مسئله نشانه‌ای از اختلال خود-ایمنی باشد. تفسیر آزمایش‌های آنتی‌بادی تیروئید می‌تواند پیچیده باشد و احتمال دارد محدوده مرجع این تست از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. لذا مهم است که در مورد اهمیت نتایج آزمایش خود با پزشک یا متخصص صحبت کنید. محدوده مرجع زیر از American Board of Internal Medicine است:

آنتی‌بادی‌های پروکسیداز تیروئید (TPOAb): اگر کم‌کاری تیروئید تشخیص داده شود، ممکن است آزمایش TPOAb انجام شود. اگر TSH بالا داشته باشید احتمال دارد تست آنتی‌بادی TPO برای تعیین علت انجام شود. TPO بالا معمولا بیانگر کم‌کاری تیروئید است که در تیروئید هاشیموتو دیده می‌شود.

آنتی‌بادی‌های TPO در بیش از ۹۰% از بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید وجود دارد، و نیز در ۱۰% از افرادی که هنوز مشکل تیروئید ندارند ولی ممکن است در آینده دچار مشکل خود-ایمنی شوند. این آنتی‌بادی‌ها تقریبا همیشه در ۹۵% از بیماران مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو و ۷۰% از بیماران مبتلا به بیماری گریوز بالا هستند. اما حتی اگر علائم بیماری تیروئید را نداشته باشید، ممکن است آنتی‌بادی‌های TPO نیز داشته باشید.

آنتی‌بادی‌های تیروگلوبولین (TgAb): اگرچه این فاکتور معمولا در صورت داشتن اختلالات خود-ایمنی تیروئید افزایش می‌یابد، اما معمولا در صورت ابتلا به تیروئیدیت هاشیموتو و بیماری گریوز آزمایش نمی‌شود. آنتی‌بادی‌های تیروگلوبولین ممکن است برای نظارت بر سرطان تیروئید پس از درمان آزمایش شوند.

آنتی‌بادی‌های گیرنده تیروتروپین (TRAb): این اتو آنتی‌بادی، فعالیت TSH مناسب را مهار می‌کند. دو نوع آنتی‌بادی از عملکرد طبیعی TSH جلوگیری می‌کند. TSI به گیرنده‌های تیروئید متصل می‌شود و فعالیت TSH را مسدود می‌کند اما باعث افزایش تولید هورمون تیروئید می‌شود و باعث پرکاری تیروئید می‌شود. ایمونوگلوبولین مهار کننده اتصال تیروئید (TBII) اتصال TSH را مسدود می‌کند و منجر به پرکاری تیروئید می‌شود. محدوده‌های مرجع برای TRAb‌ را باید با پزشک خود بررسی کنید.

اگر بیماری گریوز دارید، معمولا میزان غیرطبیعی آنتی‌بادی‌هایی خواهید داشت که غده تیروئید را تحریک می‌کنند. اگرچه همه بیماران مبتلا به بیماری گریوز میزان قابل تشخیص آنتی‌بادی ندارند، اما نتیجه آزمایش آنتی‌بادی گیرنده تحریک‌کننده تیروئید مثبت، یک علامت مهم برای بیماری گریوز محسوب می‌شود.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا نتایج تست من برای وجود آنتی‌بادی‌های تیروئید مثبت بود؟
 • آیا این آزمایش، علت اصلی بیماری تیروئید مرا نشان می‌دهد؟
 • آیا نتایج آنتی‌بادی تیروئید من مشخص می‌کند که کدام روشی درمانی برای من مفید است؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Thyroid Peroxidase, TPO, Microsomal Antigen, Anti-TPO Antibodies, Thyrotropin Receptor Antibodies, TRAbs, Stimulating Antibodies, Thyroid-Stimulating Antibodies, Thyroid-Stimulating Immunoglobulins, TSI, Thyroid-Stimulating Hormone Receptor Antibody, TSH Receptor Antibodies, TSH Receptor-Binding Inhibitor Immunoglobulin, TBII, TBI, Thyroglobulin Antibody, TgAb, Thyroid Autoantibodies

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Thyroid Panel, Thyroid-stimulating Hormone (TSH), T4 Test, T3 Test, Thyroglobulin

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.