آزمایش ویتامین B12

آزمایش ویتامین B12 میزان این ویتامین را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند. کمبود ویتامین B12 یا میزان پایین این ویتامینِ ضروری، می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله کم‌خونی و مشکلات سیستم عصبی شود.

میزان ویتامین B12 ممکن است به دلایل زیادی پایین باشد، از جمله مصرف ناکافی در رژیم غذایی، مصرف بعضی داروهای خاص، سن بالا یا مشکلاتی که جذب ویتامین B12 را از غذای دریافتی برای بدن سخت‌تر می‌کند.

آزمایش ویتامین B12 نیاز به نمونه خون دارد. اندازه‌گیری میزان ویتامین B12 به پزشک شما کمک می‌کند تا کمبود احتمالی آن را تشخیص دهد و روش درمان مناسب توصیه کند.

هدف از انجام آزمایش Vitamin-B12

هدف از آزمایش ویتامین B12 تعیین این مسئله است که آیا شما میزان پایین‌تر از حد طبیعیِ B12 در بدن خود دارید یا خیر. گاهی اوقات میزان ویتامین B12 به‌خودیِ‌خود آزمایش می‌شود و گاهی اوقات در کنار سایر آزمایش‌های تشخیص یا نظارت بر مشکلات سلامتی اندازه‌گیری می‌شود.

اگر علائم کم‌خونی یا مشکلات سیستم عصبی مانند تغییرات ذهنی، ضعف، از دست دادن تعادل یا بی‌حسی، درد و خارش در بازوها و پاها داشته باشید پزشک ممکن است آزمایش ویتامین B12 تجویز نماید. همچنین اگر آزمایش خون شما غیرطبیعی باشد، به نحوی که نشان ‌دهد کم‌خونی مگالوبلاستیک وجود دارد، تست ویتامین B12 می‌تواند به‌عنوان آزمایش تکمیلی توصیه شود.

آنچه در آزمایش ویتامین B12 اندازه‌گیری می‌شود

این آزمایش، میزان Vitamin B12 شما را اندازه‌گیری می‌کند که برای بسیاری از جنبه‌های سلامتی، حائز اهمیت است. میزان کافی ویتامین B12 برای حفظ یک سیستم عصبی سالم، تولید سلول‌های قرمز خون و ایجاد DNA (ماده ژنتیکی در تمام سلول‌های ما) لازم است.

چه زمانی باید تست Vitamin-B12 را انجام داد؟

در حدود ۱۵% مردم، کمبود ویتامین B12 دارند. آزمایش سنجش آن معمولا زمانی انجام می‌شود که علائم کمبود ویتامین B12 مانند کم‌خونی یا مشکلات سیستم عصبی داشته باشید. بعضی از افراد به دلیل سن یا مشکلات سلامتی در معرض خطر بیشتری برای کمبود ویتامین B12 هستند. این افراد ممکن است آزمایش منظم ویتامین B12 را انجام دهند، برای بررسی این‌که آیا میزان آن همواره طبیعی است یا خیر.

کم‌خونی یکی از عوامل مربوط به ویتامین B12 ناکافی است که علائم آن شامل خستگی، مشکل تمرکز، پوست رنگ‌پریده، تنگی نفس، اسهال، تهوع و از دست دادن اشتهاست. با کم‌خونی، بدن شما به اندازه کافی گلبول‌های قرمز سالم برای انتقال اکسیژن به بافت‌ها ندارد.

کمبود ویتامین B12 می‌تواند منجر به نوعی کم‌خونی به نام کم‌خونی مگالوبلاستیک شود. مگالوبلاست‌ها ممکن است از طریق آزمایش خون معمول، قبل از بروز علائم کم‌خونی تشخیص داده شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، آزمایش‌های تکمیلی معمولا انجام می‌شود، که آزمایش ویتامین B12 یکی از آنهاست.

علائم سیستم عصبی یکی دیگر از علل تجویز آزمایش ویتامین B12 است. علائم رایج شامل نوروپاتی، ضعف، عدم‌تعادل، سردرگمی و زوال عقل است.

همچنین ممکن است عوامل خطر مرتبط با کمبود ویتامین B12 داشته باشید؛ از جمله سن بالا (۷۵ سال یا بیشتر)، کمبود پروتئین در رژیم غذایی، داروهایی که با جذب ویتامین B12 تداخل دارند (مانند مسدود کننده‌های هیستامین)، یا کاهش جذب ویتامین B12 به دلیل بیماری معده مانند سلیاک، سرطان یا نارسایی پانکراس.

افرادی که بیشتر احتمال دارد میزان ویتامین B12 پایین را تجربه کنند شامل افراد مسن، کودکان، گیاه‌خواران، دیابتی‌ها، کسانی که جراحی بای‌پس معده داشته‌اند، خانم‌هایی که در دوران شیردهی هستند، و بیماری‌هایی که می‌تواند بر جذب تأثیر بگذارد، مانند بیماری کرون.

پزشک شما می‌تواند بر اساس معاینات و سوابق پزشکی شما تعیین کند ‌که آیا لازم است آزمایش ویتامین B12 را انجام دهید یا خیر، زیرا بسیاری از این علائم با سایر بیماری‌ها همپوشانی دارند و احتمال دارد نیاز به انواع مختلف غربالگری داشته باشید.

مراحل انجام آزمایش Vitamin-B12

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

قبل از انجام آزمایش ویتامین B12، مهم است که ۶ تا ۸ ساعت ناشتا باشید و از خوردن و نوشیدن هر چیزی غیر از آب اجتناب کنید.

برخی از داروها نیز می‌توانند بر نتایج آزمایش ویتامین B12 تأثیر بگذارند؛ اگر نیاز به قطع موقت هر یک از داروها باشد، از پزشک خود در این مورد بپرسید.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Vitamin-B12 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش ویتامین B12

گزارش آزمایش شما، میزان ویتامین B12 خون و همچنین محدوده مرجع آزمایشگاه را نشان می‌دهد. احتمال دارد محدوده مرجع این تست از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. میزان نرمال ویتامین B12 به‌طور کلی در بازه ۲۰۰ تا ۸۰۰ پیکوگرام در میلی‌لیتر (pg/mL) قرار دارد.

اگر نتیجه تست شما بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ pg/mL باشد، نتیجه شما “مرزی” در نظر گرفته می‌شود و ممکن است پزشک آزمایش ویتامین B12 را دوباره انجام دهد یا آزمایش‌های تکمیلی تجویز کند.

مقادیر کمتر از ۲۰۰ pg/mL نشانگر کمبود ویتامین B12 است. کمبود ویتامین B12 می‌تواند بنا به علل شناخته‌شده مانند رژیم غذایی گیاه‌خواری، مصرف بعضی داروها، مشکلات پانکراس، و جراحی یا بیماری‌هایی باشد که بر سیستم گوارش تأثیر می‌گذارند.

این کمبود همچنین ممکن است ناشی از شرایط زیر باشد:

 • ناتوانی در تولید فاکتور داخلی: این پروتئین به‌طور معمول توسط سلول‌های معده ترشح می‌شود و ناتوانی در تولید آن ممکن است بر اثر تضعیف پوشش معده، یا یک بیماری خود-ایمنی باشد که منجر به شرایطی به نام کم‌خونی مخرب می‌شود.
 • رشد بیش از حد باکتری‌ها یا عفونت در سیستم گوارش: در این اختلالات، باکتری‌ها یا انگل‌ها ویتامین B12 مصرف می‌کنند و مقدار کمی ویتامین برای جذب توسط بدن فرد باقی می‌ماند.
 • جذب ضعیف به دلیل کم بودن اسید معده: کاهش اسید معده می‌تواند به دلیل افزایش سن، بعضی بیماری‌ها، و یا مصرف دارو برای کاهش اسیدیته معده باشد.
 • سایر مشکلات خود-ایمنی: این مسئله می‌تواند شامل بیماری تیروئید یا ویتیلیگو باشد.

میزان بالای ویتامین B12 غیرمعمول است، زیرا ویتامین B12 اضافی معمولا در ادرار دفع می‌شود. اما برخی از شرایط می‌تواند باعث افزایش میزان ویتامین B12 شود، از جمله بیماری‌های کبدی و اختلالات میلوپرولیفراتیو که بر تولید سلول‌های خونی تأثیر می‌گذارد.

پزشک شما احتمالا عوامل زیادی را در تفسیر نتایج آزمایش شما و تعیین این‌که آیا آزمایش تکمیلی لازم است، در نظر می‌گیرد. اولا تحقیقات نشان داده است تفاوت‌های زیادی در میزان ویتامین B12 در طی روزهای متوالی وجود دارد و برخی از افراد نوسانات قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند. علاوه بر این، ممکن است عوامل خاصی در دقت نتایج آزمایش شما اختلال ایجاد کنند.

برای مثال، عواملی که خطر مثبت کاذب برای کمبود ویتامین B12 را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • میلوما چندگانه، سرطان برخی از انواع گلبول‌های سفید خون
 • عفونت HIV
 • بارداری
 • استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری خوراکی
 • مصرف داروی ضد تشنج فنیتوین

بعضی عوامل دیگر ممکن است باعث شود میزان ویتامین B12 شما بالاتر از حد واقعی ظاهر شود. این مسئله می‌تواند کمبود ویتامین B12 را پنهان کند و باعث ایجاد نتیجه منفی کاذب شود، در حالی که شما واقعا کمبود ویتامین دارید:

 • اختلالات خونی مانند لوسمی میلوژنی مزمن یا پلی‌سیتمی‌ورا
 • بیماری کبد الکلی، سیروز یا هپاتیت
 • بیماری‌های کلیوی
 • استفاده از اکسید نیتروژن، که با نام گاز خنده نیز شناخته می‌شود
 • اختلالات خود-ایمنی
 • بعضی از انواع اختلالات ژنتیکی نادر

درک علت کمبود ویتامین B12 به پزشک شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین روش درمان را برای شما انتخاب کند.

البته احتمال دارد شما یک عامل خطر شناخته‌شده داشته باشید، مانند بیماری سلیاک، مشکلات پانکراس، یا یک بیماری گوارشی دیگر که جذب مواد مغذی از غذا را برای بدن‌تان دشوار می‌کند. اگر هیچ علت اساسی شناخته‌شده‌ای وجود نداشته باشد، آزمایش‌های انتخاب‌شده برای تشخیص علت اصلی کمبود ویتامین B12 به سابقه پزشکی و علائم شما بستگی خواهد داشت.

ممکن است یک آزمایش آنتی‌بادی فاکتور داخلی انجام شود تا مشخص شود آیا کمبود ویتامین B12، به دلیل اختلال خود-ایمنی است یا خیر.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا میزان ویتامین B12 من طبیعی بود؟
 • آیا فکر می‌کنید میزان ویتامین B12 من دقیق است، یا آزمایش‌های بیشتری برای تأیید آن لازم است؟
 • اگر مقدار ویتامین B12 کم باشد، آیا برای درک علت کمبود نیاز به آزمایش‌های تکمیلی دارم؟
 • اگر میزان ویتامین B12 پایین باشد، چه روش درمانی برای اصلاح کمبود ویتامین B12 برای من توصیه می‌کنید؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Cobalamin test, pernicious anemia test, micronutrient test, essential vitamin test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Vitamin A, Vitamin D Test, Vitamin K, Methylmalonic Acid, Homocysteine, Intrinsic Factor Antibody, Complete Blood Count (CBC), Blood Smear

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.