پانل تست های استروئیدی چه کاربردهایی دارد؟

هورمون استروئیدی ، هر یک از گروه هورمون هایی هستند که به ترکیبات شیمیایی به نام استروئیدها تعلق دارند. این هورمون‌ها توسط سه غده استروئیدی شامل قشر فوق کلیوی ، بیضه ها و تخمدان ها، و همچنین در دوران بارداری توسط جفت ترشح می شوند. تمام هورمون های استروئیدی از کلسترول مشتق شده‌اند. آنها از طریق جریان خون به سلول های اندام های هدف مختلف منتقل می شوند و در آنجا تنظیم طیف گسترده‌ای از عملکردهای فیزیولوژیکی را انجام می دهند.

پانل تست های استروئیدی، مجموعه‌ای از آزمایش‌هاست که تمام هورمون های اصلی استروئید آدرنال را شناسایی و سنجش می کند و تشخیص انواع نقص‌های آنزیمی مرتبط با هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH) را تسهیل می کند.

هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (Congenital adrenal hyperplasia) گروهی از اختلالات ژنتیکی است که بر غدد فوق کلیوی تأثیر می گذارد. این غدد، هورمون های مهمی تولید می کنند که بدن شما برای عملکرد مناسب نیاز دارد:

 • کورتیزول: کورتیزول به بدن کمک می کند تا به‌درستی به بیماری ، آسیب و استرس پاسخ دهد. همچنین وظیفه تنظیم فشار خون ، سطح انرژی و سطح قند خون بدن را بر عهده دارد.
 • آلدوسترون: آلدوسترون موجب حفظ میزان صحیح نمک (سدیم) و آب در خون می‌شود و همچنین فشار خون و حجم خون شما را کنترل می کند.
 • آندروژن: هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون هستند که به شروع بلوغ کمک می کنند و نقش مهمی در رشد و بلوغ طبیعی دارند.

در صورت ابتلا به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، آنزیم خاصی که غدد فوق کلیوی شما برای ساخت یک یا چند هورمون از این هورمون ها نیاز دارند را ندارید. بدون این آنزیم ، ممکن است غدد فوق کلیوی شما:

 • کورتیزول کافی تولید نکند
 • آلدوسترون کافی تولید نکند
 • آندروژن بیش از حد تولید کند
مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

آزمایش در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید آزمایش‌های تجویز شده را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

تست های پانل استروئیدی

پانل هورمون‌های استروئیدی ممکن است از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد و ممکن است تمام یا بخشی از این لیست را پوشش دهد:

 • ۱۱-Deoxycortisol
 • ۱۷-Hydroxyprogesterone
 • ۱۷-Hydroxypregnenolone
 • ۱۸-Hydroxycorticosterone و کورتیزون
 • Androstenedione
 • Corticosterone
 • Cortisol
 • DHEA
 • Deoxycorticosterone
 • Pregnenolone
 • Progesterone
 • Testosteron

جمع‌بندی

انواع آزمایش هورمونی می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد عملکرد بدن شما فراهم کند و در بسیاری از موارد، زمینه‌ساز یافتن راه‌حل برای مشکلات ریشه‌ای باشد، چیزی که در نگاه اول به نظر نمی‌رسد ارتباطی به هورمون‌های شما داشته باشد.

برای انجام آزمایش‌های هورمونی در ارومیه و یا سؤال درباره آنها، همکاران ما با تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ آماده پاسخگویی هستند.

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤالات خود را بیابید

اگر درباره آزمایش‌های هورمونی، نحوه نمونه‌گیری و انجام آنها، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این موضوع طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.