آزمایش Inhibin A و آزمایش Inhibin B

از این تست برای کمک به تعیین این که آیا تومور تخمدان دارید یا خیر، اغلب همراه با آزمایش CA-125 استفاده می‌شود. همچنین این آزمایش برای کمک به تشخیص تومورهای نادر سلول‌های گرانولوزای تخمدان، و گاهی اوقات تومورهای اپیتلیال تخمدان مخاطی، و نیز برای ارزیابی اثربخشی درمان آنها و نظارت بر این که آیا دچار عود تومور پس از درمان شده‌اید، کاربرد دارد.

هدف از انجام آزمایش Inhibin-A-B

آزمایش‌های Inhibin A و یا inhibin B همراه با آزمایش CA-125 برای کمک به تشخیص وجود تومور تخمدان کاربرد دارد. همچنین ممکن است از این تست‌ها برای کمک به تشخیص نوع نادری از تومور تخمدان به نام تومور سلول گرانولوزا استفاده گردد و در مواردی نیز برای کمک به تشخیص تومور تخمدان اپیتلیال مخاطی تجویز می‌شود.

اگر یکی از این نوع تومورهای تخمدان برای شما تشخیص داده شده‌ است، احتمالا از یک آزمایش خون برای اندازه‌گیری Inhibin A و یا Inhibin B در ابتدا برای تعیین این‌که آیا تومور شما میزان بالایی از یک یا هر دو این هورمون‌ها را تولید می‌کند، استفاده شود. اگر میزان مهارکننده A یا B شما، قبل از درمان افزایش یابد، احتمال دارد از این آزمایش برای نظارت بر اثربخشی درمان استفاده گردد. این تست همچنین می‌تواند پس از درمان برای نظارت بر عود تومور کاربرد داشته باشد.

علاوه بر تومورهای تخمدان، گاهی از این تست برای سایر بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود:

 • آزمایش مهارکننده B به عنوان بخشی از ارزیابی ناباروری
 • آزمایش مهارکننده A به‌صورت بخشی از فرآیند غربالگری سندروم داون در دوران بارداری

آنچه در آزمایش Inhibin-A-B اندازه‌گیری می‌شود

Inhibin A و Inhibin B هورمون‌های مرتبط با تولید مثل و رشد تخمک‌ها (سلول‌های تخمک نابالغ) در تخمدان خانم‌ها هستند. این هورمون‌ها بیشتر توسط تخمدان‌ها و جفت در دوران بارداری ساخته می‌شوند. علاوه بر این، مهارکننده A و یا B ممکن است توسط انواع خاصی از تومورهای تخمدان تولید شود. تومورها در واقع رشد کنترل‌نشده سلول‌هایی هستند که ممکن است خوش‌خیم (بی‌ضرر) یا سرطانی باشند. آزمایش‌های Inhibin A و Inhibin B دو آزمایش جداگانه هستند که میزان این هورمون‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کنند.

مقادیر بالای Inhibin A و یا Inhibin B ممکن است در خون خانمی با نوع نادر تومور تخمدان به نام تومور سلول گرانولوزا وجود داشته باشد. میزان این هورمون‌ها ممکن است در برخی از خانم‌های مبتلا به تومورهای اپیتلیال مخاطی نیز افزایش یابد. این مسئله باعث می‌شود Inhibin A و B، به عنوان نشانگرهای تومور به‌طور بالقوه مفید باشند. با این حال، در همه خانم‌های مبتلا به این تومورهای تخمدان، Inhibin A یا B افزایش نمی‌یابد و ممکن است آزمایش‌ها در همه موارد مفید نباشد.

بیشتر تحقیقات در مورد مهار A و B به عنوان نشانگر تومور تخمدان بر روی خانم‌ها پس از یائسگی متمرکز شده است، که معمولا میزان پایین یا غیرقابل‌تشخیص این هورمون‌ها را دارند. استفاده از این نشانگرهای تومور در خانم‌ها در سنین باروری (قبل از یائسگی) کمتر مشخص است. میزان Inhibin A و B معمولا در خانم‌ها قبل از یائسگی بالاتر است و در طول چرخه قاعدگی متفاوت است. این مسئله گاهی اوقات می‌تواند تفسیر نتایج تست را در خانم‌های قبل از یائسگی دشوار کند.

چه زمانی باید تست Inhibin-A-B را انجام داد؟

آزمایش‌های مهارکننده A و B احتمالا در صورتی که یک توده در لگن خود داشته باشید، تجویز می‌شود و زمانی که پزشک مشکوک به وجود تومور تخمدان است.

این آزمایش‌ها ممکن است پس از تشخیص تومور سلول گرانولوزای تخمدان یا گاهی اوقات تومور اپیتلیال مخاط تخمدان، و قبل از شروع درمان انجام شود. اگر میزان آنها بالا باشد، ممکن است آزمایش‌ها به شکل منظم در طول درمان و به‌طور دوره‌ای پس از اتمام درمان برای نظارت بر عود تومور انجام یابد.

مراحل انجام آزمایش Inhibin-A-B

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Inhibin-A-B در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Inhibin-A-B

نتایج آزمایش‌های نشانگر تومور Inhibin A و inhibin B علاوه بر نتایج تست‌های دیگر مانند CA-125 بر اساس سابقه پزشکی شما تفسیر می‌شود.

اگر یک توده در لگن دارید، میزان بالای مهارکننده A، مهارکننده B و یا CA-125 می‌تواند جای نگرانی باشد، اما این مسئله لزوماً نشان نمی‌دهد که شما یک تومور تخمدان دارید. این یافته، باعث انجام آزمایش‌ها و ارزیابی‌های پزشکی بیشتر خواهد شد. معمولا نمی‌توان تشخیص داد که آیا تومور تخمدان سرطانی است، تا زمانی که از تومور نمونه‌گیری و آزمایش شود. یک پاتولوژیست از میکروسکوپ برای بررسی نمونه و تعیین این‌ که آیا سلول‌های سرطانی وجود دارد استفاده می‌کند.

اگر تومور سلول‌های گرانولوزا یا تومور اپیتلیال مخاطی برای شما تشخیص داده شده و تحت‌درمان هستید، نتایج ممکن است به مفهوم یکی از موارد زیر باشد:

 • اگر میزان مهارکننده A و یا B شما در ابتدا بالا باشد و سپس در طول درمان کاهش یابد، به این معنی است که تومور به درمان پاسخ می‌دهد.
 • اگر میزان مهارکننده A یا B افزایش یابد یا ثابت بماند، ممکن است تومور شما به درمان پاسخ درستی ندهد.
 • کاهش اولیه در میزان Inhibin پس از اتمام درمان، همراه با افزایش بعدی، ممکن است نشان دهد که تومور شما در حال عود است.

اگر تومور تخمدان دارید و قبل از یائسگی هستید، تفسیر نتایج گاهی اوقات می‌تواند چالش‌برانگیز باشد زیرا میزان هر دو مهارکننده A و B اکثراً در طول چرخه قاعدگی شما افزایش و کاهش می‌یابد.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Inhibin A and Inhibin B, Tumor Marker, Serum

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Tumor Markers, CA-125, Human Epididymis Protein 4 (HE4), Ovarian Cancer Screening Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.