آزمایش دهیدرواپی آندروسترون سولفات (DHEA-S)

این تست، میزان سولفات DHEA یا DHEA-S را در خون اندازه‌گیری می‌کند. DHEA-S مخفف Dehydroepiandrosterone sulfate است. DHEA-S یک هورمون جنسی مردانه است که هم در آقایان و هم در خانم‌ها یافت می‌شود. DHEAS نقش مهمی در ساخت هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون، و هورمون جنسی زنانه یا استروژن دارد. این هورمون همچنین در رشد ویژگی‌های جنسی آقایان در دوره بلوغ نقش دارد.

DHEAS بیشتر در غدد فوق‌کلیوی ساخته می‌شود، دو غده کوچک که در بالای کلیه‌های شما قرار دارند. آنها به کنترل ضربان قلب، فشار خون و سایر عملکردهای بدن کمک می‌کنند. بخش کمی از DHEA-S در بیضه‌های یک مرد و تخمدان‌های خانم ساخته می‌شود. اگر میزان DHEAS شما طبیعی نباشد، ممکن است به این معنی باشد که در غدد فوق‌کلیوی یا اندام‌های جنسی (بیضه یا تخمدان) مشکلاتی وجود دارد.

هدف از انجام آزمایش DHEA-S

تست DHEA-S همراه با آزمایش تستوسترون و چندین هورمون مردانه دیگر (آندروژن) برای بررسی این احتمالات تجویز می‌شود:

 • ارزیابی این‌که آیا غدد فوق‌کلیوی به درستی کار می‌کنند یا خیر
 • تمایز بین بیماری‌های مختل‌کننده ترشح DHEA-S ناشی از غدد فوق‌کلیوی و بخشی که از بیضه‌ها ناشی می‌شوند، یا به ندرت از تخمدان‌ها (تومورهای تخمدان)
 • کمک به تشخیص تومورها در لایه بیرونی (قشر) غدد فوق‌کلیوی (تومورهای آدرنوکورتیکال) و سرطان‌های فوق‌کلیوی
 • کمک به تشخیص هیپرپلازی مادرزادی آدرنال و بزرگ شدن غدد فوق‌کلیوی (هیپرپلازی) در بزرگسالان

در خانم‌ها، میزان DHEA-S اغلب همراه با هورمون‌های دیگر مانند FSH، LH، پرولاکتین، استروژن و تستوسترون اندازه‌گیری می‌شود تا به تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) کمک کند و سایر علل ناباروری، فقدان قاعدگی (آمنوره) و موهای زائد صورت و بدن (هیرسوتیسم) را رد کند.

میزان DHEAS می‌تواند با هورمون‌های دیگر برای بررسی و تشخیص علت بروز ویژگی‌های فیزیکی مردانه (ویریلیزاسیون) در دختران جوان و بلوغ زودرس در پسران جوان تجویز شود.

آنچه در آزمایش DHEA-S اندازه‌گیری می‌شود

DHEA-S یک هورمون جنسی مردانه (آندروژن) است که در آقایان و خانم‌ها وجود دارد. این آزمایش میزان DHEAS را در خون اندازه‌گیری می‌کند. به‌طور کلی DHEA-S:

 • نقش مهمی در بروز ویژگی‌های جنسی ثانویه آقایان در بلوغ دارد
 • می‌تواند توسط بدن به آندروژن‌های قوی‌تر مانند تستوسترون و آندروستندیون تبدیل شود
 • می‌تواند تبدیل به هورمون زنانه استروژن شود

DHEA-S تقریبا به‌طور انحصاری توسط غدد فوق‌کلیوی تولید می‌شود و مقادیر کمتری توسط تخمدان‌های خانم و بیضه‌های مرد تولید می‌شود.

آزمایش DHEA-S برای تعیین این‌که آیا غدد فوق‌کلیوی به درستی کار می‌کنند مفید است. تومورهای آدرنال (سرطانی و غیر سرطانی) و هیپرپلازی می‌توانند منجر به افزایش میزان DHEA-S شوند. به ندرت، تومور تخمدان ممکن است DHEA-S تولید کند.

DHEAS بیش از حد می‌تواند:

 • علت بلوغ زودرس در پسران جوان باشد
 • منجر به آمنوره و ویریلیزاسیون (بروز ویژگی‌های فیزیکی مردانه) در دختران و خانم‌ها شود
 • باعث ‌شود که یک نوزاد دختر با اندام تناسلی متولد شود که در ظاهر به‌طور مشخص مردانه یا زنانه نیست (اندام تناسلی خارجی مبهم)

چه زمانی باید تست DHEA-S را انجام داد؟

میزان DHEA-S به طور روتین اندازه‌گیری نمی‌شود. احتمال دارد آزمایش DHEA-S همراه با سایر آزمایش‌های هورمونی تجویز شود، زمانی که احتمال افزایش (یا به ندرت کمبود) آندروژن‌ها وجود داشته باشد و یا پزشک‌تان بخواهد عملکرد غدد فوق‌کلیوی شما را ارزیابی کند.

این هورمون می‌تواند زمانی اندازه‌گیری شود که یک خانم، علائم و نشانه‌هایی مانند فقدان قاعدگی و ناباروری داشته باشد و زمانی که یک دختر یا خانم، با علائم مربوط به بروز ویژگی‌های جسمی مردانه روبرو باشد. شدت این حالت می‌تواند متفاوت باشد و ممکن است شامل این خصوصیات باشد:

 • صدای عمیق‌تر
 • هیرسوتیسم
 • ریزش مو از بالای سر (طاسی الگوی مردانه)
 • عضلانی
 • آکنه
 • بزرگ شدن سیب آدم
 • کاهش سایز پستان

همچنین این تست احتمال دارد زمانی تجویز شود که یک دختر، اندام تناسلی مبهم داشته باشد.

DHEA-S همچنین می‌تواند در شرایطی سنجش شود که شاهد نشانه‌هایی از بلوغ زودرس، رشد صدای عمیق‌تر، موهای شرمگاهی، عضلات و بزرگ شدن آلت تناسلی را قبل از سن بلوغ طبیعی در پسران جوان باشید.

مراحل انجام آزمایش DHEA-S

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوخانم در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوخانم وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش DHEA-S در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش DHEA-S

میزان طبیعی DHEA-S، در کنار سایر مقادیر طبیعی هورمون مردانه، احتمالا نشان می‌دهد که غدد فوق‌کلیوی شما به‌طور طبیعی کار می‌کنند. به‌ندرت، مقدار DHEAS ممکن است طبیعی باشد در صورتی که تومور یا سرطان آدرنال وجود دارد و هورمون‌های اضافی تولید نمی‌کند.

میزان بالای DHEA-S می‌تواند نشان دهد که تولید بیش از حد DHEA-S باعث بروز علائم شماست. با این حال، افزایش میزان DHEA-S عامل تشخیص یک بیماری یا عارضه خاص نیست و معمولا نشان‌دهنده نیاز به آزمایش‌های بیشتر برای مشخص کردن علت عدم‌تعادل هورمونی است. DHEA-S بالا نشان‌دهنده‌ این موارد می‌تواند باشد:

 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال
 • تومور غده فوق‌کلیوی که می‌تواند خوش خیم یا سرطانی باشد
 • PCOS: حدود ۲۵ تا ۵۰% از خانم‌های مبتلا به PCOS دچار افزایش DHEAS هستند
 • در موارد نادر، نوعی تومور تخمدان که DHEAS تولید می‌کند

مقدار پایین DHEAS ممکن است به این دلایل باشد:

 • نارسایی آدرنال یا بیماری ادیسون
 • اختلال عملکرد آدرنال
 • هیپوپیتوئیتاریسم، عارضه‌ای که باعث ایجاد مقادیر پایین هورمون‌های هیپوفیز می‌شود که تولید هورمون‌های آدرنال را تنظیم می‌کنند
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  DHEAS, DHEA-S, DHEA, DHEA-SO4, Dehydroepiandrosterone sulfate

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  ۱۷-Hydroxyprogesterone, Adrenocorticotropic Hormone (ACTH), Androstenedione, Estrogens, Follicle-stimulating Hormone (FSH), Luteinizing Hormone (LH), Prolactin, Sex Hormone Binding Globulin (SHBG), Testosterone

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.