آزمایش هورمون بارداری Beta-hCG (گنادوتروپین جفتی انسان)

آزمایش بارداری، هورمونی را در بدن به نام hCG اندازه‌گیری می‌کند که در دوران بارداری توسط جفت تولید شده و در خون و ادرار یافت می‌شود.

آزمایش hCG می‌تواند به فاصله ۱۰ روز پس از بارداری انجام شود تا مشخص شود که آیا باردار هستید یا خیر. اندازه‌گیری hCG همچنین می‌تواند به شناسایی عوارض در دوران بارداری کمک کند.

هدف از انجام آزمایش بتا hCG

استفاده اصلی از تست بارداری، برای این است که بدانید باردار هستید یا نه. هر دو آزمایش ادرار و خون hCG برای این منظور می‌تواند استفاده شود و ممکن است آزمایش مجدد برای تأیید بارداری انجام شود. در اوایل بارداری، آزمایش‌هایی که میزان hCG را اندازه‌گیری می‌کنند نیز ممکن است به ارزیابی سن جنین کمک کنند.

در موارد نادر، می‌توان از تست‌های hCG برای این موارد استفاده کرد:

 • شناسایی یا رد کردن احتمال بارداری خارج رحمی، زمانی که یک تخمک بارور شده به یک منطقه غیرطبیعی متصل می‌شود
 • بررسی بارداری قبل از عمل جراحی یا سایر درمان‌های پزشکی
 • غربالگری سندروم داون به عنوان بخشی از تست‌های غربالگری قبل از زایمان
 • کنترل بارداریِ در معرض خطرِ سقط جنین
 • کمک به تشخیص بیماری تروفوبلاستیک بارداری (GTD) یا تومورهای مرتبط با بارداری

آنچه در آزمایش Beta-hCG اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش بارداری، هورمونی را در بدن به نام hCG اندازه‌گیری می‌کند که در مقادیر بالاتر در دوران بارداری تولید می‌شود. دو روش مختلف برای گزارش نتایج hCG وجود دارد:

سنجش کیفی: آزمایش‌های hCG بسته به وجود یا عدم‌وجود hCG در نمونه، نتیجه مثبت یا منفی گزارش می‌دهد. آزمایش‌های کیفی را می‌توان با استفاده از نمونه خون یا ادرار انجام داد. این نوع آزمایش اغلب برای تأیید بارداری انجام می‌شود.

سنجش کمّی: این نوع آزمایش hCG، میزان hCG موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. برای این آزمایش اغلب از نمونه خون استفاده می‌شود، اما بعضی از آزمایش‌های ادرار نیز می‌توانند درجه‌ای از اندازه‌گیری کمّی را ارائه دهند. در کنار تأیید بارداری، آزمایش‌های کمّی hCG نیز می‌تواند به عنوان بخشی از فرآیند تشخیصی بارداری‌های غیرطبیعی استفاده گردد.

چه زمانی باید تست هورمون بارداری hCG را انجام داد؟

تست بارداری معمولا زمانی انجام می‌شود که احتمال می‌دهید باردار باشید. آزمایش ممکن است بارداری را به فاصله ۱۰ روز پس از بارداری تشخیص دهد. دقت آزمایش‌های بارداری معمولا در صورت انجام تست حداقل یک تا دو هفته پس از قاعدگی از دست رفته، افزایش می‌یابد.

همچنین ممکن است این تست زمانی انجام شود که علائم و نشانه‌هایی مبنی بر بارداری خارج رحم یا بارداری در حال شکست وجود داشته باشد.

علائم بارداری خارج رحمی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی غیرطبیعی واژن
 • کمر درد
 • درد در قسمت پایین شکم یا ناحیه لگن
 • گرفتگی در یک طرف لگن

علائم دیگر و شدیدتر ممکن است در صورت عدم‌شناسایی و عدم‌درمان بارداری خارج رحمی بروز یابد، بنابراین اگر در سن باروری هستید، مهم است که در صورت مشاهده این علائم، با پزشک صحبت کنید.

آزمایش بارداری همچنین ممکن است به عنوان یک آزمایش معمول قبل از برخی درمان‌های پزشکی مانند جراحی یا شیمی‌درمانی انجام شود که به‌طور بالقوه می‌تواند به جنین آسیب برساند.

مراحل انجام آزمایش Beta-hCG

آزمایش بارداری با استفاده از نمونه خون یا ادرار انجام می‌شود.

 • آزمایش ادرار با ادرار کردن در یک فنجان و سپس قرار دادن یک قطره ادرار بر روی یک نوار شیمیاییِ آماده‌شده انجام می‌شود. در بیشتر موارد، نمونه ادرارِ گرفته‌شده از اولین ادرار صبحگاهی بهتر است.
 • آزمایش خون در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست.

در حین انجام آزمایش

در آزمایش با نمونه خون، نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمّی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

آزمایش بارداری در خانه

تست‌های بارداری در خانه، یک روش سریع و راحت برای تشخیص بارداری است. آزمایش بارداری در خانه بسیار شبیه به آزمایش hCG ادرار کیفی است که در آزمایشگاه انجام می‌شود، اما برخی تفاوت‌های مهم وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

 • تست‌های خانگی، دستورالعمل‌های بسیار خاصی دارند که باید دقیقاً دنبال شوند. هنگام استفاده از تست در خانه، دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید. قدرت هر کیت آزمایش برای تشخیص وجود hCG می‌تواند بر اساس شرکت سازنده‌ی آن، متفاوت باشد.
 • به دقت دستورالعمل‌های نوشته‌شده در راهنمای تست در مورد مدت‌زمان انتظار برای آزمایش پس از یک دوره قاعدگی از دست رفته را بخوانید. تست‌هایی که خیلی زود انجام می‌شود ممکن است در هنگام بارداری نتیجه منفی داشته باشد.
 • آزمایش بارداری در خانه معمولا باید با استفاده از نمونه ادرار که اولین بار در صبح ادرار می‌کنید انجام شود، زمانی که ادرار بیشترین غلظت را دارد و hCG کافی برای تشخیص دارد.

بیشتر آزمایش‌های بارداری در صورتی که به درستی استفاده شود، همان نتیجه آزمایش hCG ادرار کیفی را می‌تواند داشته باشد.

اگر آزمایش شما مثبت است، مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد مراحل بعدی مراقبت از خود را بدانید، از جمله اگر آزمایش‌های دیگری برای تأیید بارداری لازم باشد.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Beta-hCG در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش هورمون بارداری hCG

نحوه تفسیر آزمایش‌های بارداری بستگی به این دارد که نوع آزمایش، کیفی یا کمّی بوده است.

نتایج آزمون کیفی

نتایج آزمایش کیفی به‌صورت مثبت یا منفی گزارش می‌شود:

 • نتیجه آزمایش منفی نشان می‌دهد که احتمالا باردار نیستید. مهم است که به یاد داشته باشید که آزمایش‌های انجام‌شده به فاصله کوتاه، به دلیل مقادیر پایین hCG می‌تواند منجر به اعلام نتیجه منفی کاذب شود. اگر احتمال بارداری وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد این آزمایش پس از یک هفته تکرار شود.
 • نتیجه مثبت نشان می‌دهد که شما احتمالا باردار هستید. اگر بعد از یائسگی هستید یا مکمل‌های هورمونی مصرف می‌کنید، نتایج مثبت کاذب ممکن است رخ دهد.

نتایج آزمون کمی

نتایج آزمایش کمّی با واحد‌ mIU/mL گزارش می‌گردد. اگر باردار نیستید، hCG نباید قابل‌تشخیص باشد. اگر باردار هستید، hCG تقریباً در طی هر دو تا سه روز در طول یک تا دو ماه اول بارداری، دو برابر می‌شود. میزان hCG در طول سه‌ماهه اول افزایش می‌یابد و در سه‌ماهه دوم و سوم به‌آرامی کاهش می‌یابد.

اگر آزمایش hCG در ارتباط با بارداری غیرطبیعی یا سایر مشکلات احتمالی انجام شود، نتایج آزمایش کمّی نیز ممکن است در نظر گرفته شود.

صحبت کردن با یک پزشک متخصص، بهترین راه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نتایج آزمایش و گام‌های بعدی در مراقبت شماست.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • اگر نتایج مورد انتظار را نگرفتم، آیا لازم است آزمایش تکرار شود؟
 • آیا ممکن است نتیجه تست، منفی کاذب یا مثبت کاذب باشد؟
 • آزمایش کمّی hCG چه مواردی را در مورد سلامت جنین می‌تواند مشخص کند؟
 • اگر آزمایش نشان دهد که باردار هستم، مراحل بعدی برای شروع مراقبت‌های قبل از زایمان چیست؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Pregnancy Test hCG, Human Chorionic Gonadotropin Test, hCG Test, Qualitative hCG Blood Test, Quantitative hCG Blood Test, Beta-hCG Urine Test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Progesterone Test, Non-Invasive Prenatal Screening (NIPS), First Trimester Screening, Maternal Serum Screening, Second Trimester

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.