آزمایش آنتی بادی ضد ماهیچه‌ صاف (SMA) و F-actin

این آزمایش به دنبال آنتی‌بادی ضد ماهیچه‌ صاف (SMA) در نمونه‌ای از خون شماست. سطوح بالای SMA معمولا نشانه‌ای از یک بیماری مزمن (طولانی‌مدت) کبد به نام هپاتیت خود-ایمنی است.

هپاتیت خود-ایمنی نوعی بیماری خود-ایمنی است. معمولا سیستم ایمنی بدن شما آنتی‌بادی‌هایی برای حمله به مواد خارجی ایجاد می‌کند، مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها. اما در بیماری‌های خود-ایمنی، سیستم ایمنی بدن انواع خاصی از آنتی‌بادی به نام اتوآنتی‌بادی می‌سازد، که اشتباهاً به سلول‌ها و اندام‌های خود بدن حمله می‌کنند.

SMAها اتوآنتی‌بادی‌هایی هستند که عمدتاً به کبد حمله می‌کنند و گاهی اوقات “آنتی‌بادی‌های عضلانی ضد صاف” (ASMA) نامیده می‌شوند. دلیل این نام‌گذاری این است که این آنتی‌بادی‌ها به پروتئین‌های خاصی که در عضلات صاف یافت می‌شوند حمله می‌کنند (عضله‌هایی که داخل اندام‌های توخالی مانند روده‌ها، معده و رگ‌های خونی را پوشش می‌دهد). این پروتئین‌ها در سلول‌های کبدی نیز به مقدار زیادی یافت می‌شوند.

هدف از انجام آزمایش SMA

تست آنتی‌بادی عضلات صاف (SMA) یا تست آنتی‌بادی اکتین، در درجه اول همراه با آنتی‌بادی ضد هسته‌ای (ANA) و آنتی‌بادی میکروزومی نوع یک کبدی-کلیوی (Anti-LKM-1) برای کمک به تشخیص هپاتیت خود-ایمنی و تمایز بین دو نوع اصلی هپاتیت خود-ایمنی، نوع یک و نوع دو تجویز می‌شود.

آنچه در آزمایش SMA اندازه‌گیری می‌شود

آنتی‌بادی ضد ماهیچه‌ صاف (SMA) اتوآنتی‌بادی‌ هستند، پروتئین‌هایی که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می‌شوند و اکتین خود را تشخیص داده و به آن حمله می‌کنند، پروتئینی که در عضلات صاف و سایر بافت‌ها، به‌ویژه کبد یافت می‌شود. این تست، مقدار (تیتر) SMA (یا آنتی‌بادی علیه اکتین) را در خون تشخیص داده و اندازه‌گیری می‌کند.

تولید آنتی‌بادی ضد ماهیچه‌ صاف قویاً با هپاتیت خود-ایمنی مرتبط است. همچنین گاهی ممکن است در سایر اَشکال بیماری کبد مانند کلانژیت صفراوی اولیه (PBC) دیده شود، البته معمولا در تیترهای آنتی‌بادی پایین‌تر.

هپاتیت خود-ایمنی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های کبدی حمله می‌کند. این به عنوان یک التهاب حاد یا مزمن کبد است که به دلیل علت دیگری مانند عفونت ویروسی، قرار گرفتن در معرض دارو یا سم، اختلال ارثی یا سوء‌مصرف الکل نیست. این عارضه می‌تواند منجر به سیروز کبدی و در برخی موارد منجر به نارسایی کبدی شود. هپاتیت خود-ایمنی می‌تواند بر هر کسی در هر سنی تأثیر بگذارد، اما حدود ۸۰٪ از بیماران خانم هستند. بیش از ۷۰% افراد مبتلا به این اختلال، آنتی‌بادی‌های SMA را به تنهایی، و یا همراه با آنتی‌بادی ضد هسته‌ای (ANA) دارند.

اکثر SMA تولید شده با هپاتیت خود-ایمنی به‌طور خاص علیه پروتئین به نام اکتین یا F-actin هدایت می‌شوند. تست آنتی‌بادی‌های خاص اکتین در دسترس است، اما نه در هر آزمایشگاهی. آزمایش آنتی‌بادی‌های اکتین موارد بیشتری از هپاتیت خود-ایمنی را تشخیص می‌دهد اما در برخی مطالعات، نتایج مثبت کاذب بیشتری نسبت به آزمایش SMA ارائه می‌دهد.

چه زمانی باید تست SMA را انجام داد؟

SMA (یا آنتی‌بادی اکتین)، تست ANA (و به‌ندرت آزمایش Anti-LKM-1) زمانی تجویز می‌شود که پزشک مشکوک به هپاتیت خود-ایمنی باشد. معمولا در شرایطی این تست‌ها کاربرد دارند که فرد علائمی مانند خستگی و زردی را همراه با یافته‌های غیرطبیعی در آزمایش‌های کبد مانند آمینوترانسفراز آسپارتات (AST) و یا بیلی‌روبین داشته باشد.

این آزمایش‌های آنتی‌بادی، احتمالا همراه با سایر تست‌ها انجام می‌شود، در صورتی که پزشک در حال بررسی بیماری کبد است و می‌خواهد بین علل مختلف آسیب کبدی، از جمله عفونت‌های ویروسی، مواد مخدر، سوء‌مصرف الکل، سموم، بیماری‌های ژنتیکی، بیماری‌های متابولیکی و اختلالات خود-ایمنی، تمایز قائل شود.

مراحل انجام آزمایش SMA

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش SMA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش SMA

افزایش قابل‌توجه در تیتر خون آنتی‌بادی SMA یا اکتین و یا ANA، معمولا به دلیل هپاتیت خود-ایمنی نوع یک است. افزایش کمی در آنتی‌بادی SMA یا اکتین ممکن است در ۵۰٪ از بیماران مبتلا به کلانژیت صفراوی اولیه (PBC) وجود داشته باشد. آنتی‌بادی SMA همچنین ممکن است در بیماری‌های دیگر مانند مونونوکلئوز عفونی، هپاتیت C و برخی سرطان‌ها یافت شود.

آزمایش منفی SMA یا آنتی‌بادی اکتین و افزایش تیتر LKM-1 ممکن است نشان‌دهنده هپاتیت خود-ایمنی نوع دو باشد که نوع غیرمعمول است.

اگر نتیجه تست آنتی‌بادی SMA یا اکتین و سایر آزمایش‌های آنتی‌بادی، منفی باشد، علائم و آسیب کبدی احتمالا به دلایل دیگری غیر از هپاتیت خود-ایمنی رخ می‌دهد.

تیترهای SMA ممکن است در کودکان و کسانی که سیستم ایمنی بدنشان به خطر افتاده پایین‌تر باشد. این میزان ممکن است در طول بیماری متفاوت باشد و با شدت علائم خود-ایمنی و یا پیش‌آگهی فرد ارتباط نزدیکی ندارد.

وجود SMA، آنتی‌بادی‌های F-actin و ANA قویاً نشانه‌ی هپاتیت خود-ایمنی است، اما با این وجود تشخیصی نیست. هنگامی که غلظت قابل‌توجهی از هر دو وجود دارد و پزشک به هپاتیت خود-ایمنی مشکوک است، ممکن است بیوپسی کبد انجام شود تا علائم مشخصه آسیب و زخم در بافت کبد بررسی گردد.

  • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
    نام‌های دیگر این آزمایش

    SMA, Anti-Smooth Muscle Antibody, ASMA, Actin Antibody, F-actin Antibody, ACTA

  • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
    سایر آزمایش‌های مرتبط

    Antinuclear Antibody (ANA) Test, Autoantibodies Test, Aspartate Aminotransferase (AST) Test, Bilirubin Test, Antimitochondrial Antibody and AMA M2, Anti-LKM-1

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.