آزمایش آنتی بادی اسکلروز سیستمیک پیشرونده (SCL-70)

یا توپوایزومراز ۱، یک آنزیم هسته‌ای است. آنتی‌بادی علیه این آنزیم برای تشخیص اسکلرودرمی (اسکلروز سیستمیک) اختصاصی است و در ۶۰% بیماران مبتلا به این بیماری بافت همبند یافت می‌شود. اتوآنتی‌بادی‌های SCL-70 در بیماران مبتلا به ضایعات پوستی شدید و فیبروز ریوی بینابینی شایع است و نشان‌دهنده پیش‌آگهی ضعیف بیماری است. البته در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد خفیف اسکلرودرمی به نام سندروم CREST نیز این آنتی‌بادی‌ها قابل‌تشخیص است.

هدف از انجام آزمایش SCL-70

اسکلروز یک بیماری خود-ایمنی است که با تغییرات فیبروتیک در پوست، رگ‌های خونی و اندام‌های داخلی مختلف بروز می‌کند و غده تیروئید نیز ممکن است درگیر باشد. سرگیجه، عدم‌تحمل سرما، ریزش مو، یبوست، تغییرات پوستی و کاهش قدرت عضلانی نیز امکان دارد در اسکلروز سیستمیک وجود داشته باشد که همگی از علائم بالینی کم‌کاری تیروئید هستند.

آنتی‌بادی‌های Anti SCL-70 مخصوص اسکلروز سیستمیک هستند و در خون افراد سالم یا بستگان سالم بیماران مبتلا به مولتیپل‌اسکلروزیس (MS) یافت نمی‌شوند. آنتی‌بادی‌های SCL-70 در بیماران مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک و هپاتیت C مشاهده شده است. اما تا آنجا که می‌دانیم، وجود آنتی‌بادی‌های ضد SCL-70 در کم‌کاری تیروئید خود-ایمنی (AH) هرگز گزارش نشده است. چندین گروه تحقیقاتی وجود آنتی‌بادی‌های خود-ایمنی تیروئید را در سیستم خود-ایمنی نشان داده‌اند، اما اطلاعات کمی در مورد آنتی‌بادی‌های خود-ایمنی در بیماران AH وجود دارد.

آنچه در آزمایش SCL-70 اندازه‌گیری می‌شود

این آزمایش آنتی‌بادی‌های SCL-70 را در خون تشخیص می‌دهد و بیماران اسکلروز سیستمیک را تأیید می‌کند. حدود ۴۰% از بیماران مبتلا به اسکلروز سیستمیک این آنتی‌بادی را دارند که نشان‌دهنده شدت بیماری است. این آنتی‌بادی‌ها همچنین در برخی بیماران مبتلا به SLE یافت می‌شود.

PSS یا اسکلروز سیستمیک پیشرونده، نوعی اختلال است که با درگیری چندین سیستم با التهاب، همراه با فیبروز رگ‌های خونی کوچک در پوست و اندام‌های احشایی، از جمله قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و دستگاه گوارش مشخص می‌شود. به‌طور کلی، هر چه تیتر آنتی‌بادی SCL-70 بالاتر باشد، احتمال وجود PSS بیشتر است و بیماری فعال‌تر است. بنابراین همراه با درمان بیماری، تیتر آنتی‌بادی SCL-70 کاهش می‌یابد. عدم‌وجود این آنتی‌بادی موجب رد تشخیص PSS نمی‌شود.

با وجود این‌که این آنتی‌بادی تقریبا برای PSS اختصاصی است، اما گاهی در سایر بیماری‌های خود-ایمنی (مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک، بیماری بافت همبند مختلط، سندروم شوگرن، پلی‌میوزیت، و آرتریت‌روماتوئید) نیز دیده می‌شود.

آنتی‌بادی‌های RNA پلیمراز III در ۱۱ تا ۲۳ درصد از بیماران مبتلا به PSS یافت می‌شود. بیماران PSS که دارای آنتی‌بادی‌های RNA پلیمراز III هستند، زیرگروه سرولوژیک مجزا تشکیل می‌دهند و معمولاً هیچ‌کدام از سایر آنتی‌بادی‌هایی را که معمولاً در بیماران PSS یافت می‌شود، از جمله آنتی‌سانترومر یا Anti SCL-70 ندارند.

نتایج منفی آزمایش بیانگر آنست که هیچ آنتی‌بادی IgG قابل شناسایی برای RNA پلیمراز III وجود ندارد، اما احتمال PSS را رد نمی‌کند.

چه زمانی باید تست SCL-70 را انجام داد؟

پزشک ممکن است یک تست آنتی‌بادی اسکلرودرمی (SCL-70) را در صورت مشاهده علائم زیر و مشکوک شدن به نوع پراکنده اسکلروز سیستمیک برای شما تجویز نماید:

 • درد مفاصل: ممکن است ناشی از کشش پوست بر روی مفاصل باشد. همچنین ممکن است توسط التهاب و هیپرپلازی سینوویوم ایجاد شود.
 • پوست سفت یا سخت شده: ناشی از تحریک بیش از حد فیبروبلاست‌هاست که کلاژن بیشتری تولید می‌کنند. سخت شدن ابتدا در پوست انگشتان دیده می‌شود و سپس به‌طور تقریبی پیشرفت می‌کند تا ساعد، بازو و صورت را تحت‌تأثیر قرار دهد.
 • اختلال عملکرد دستگاه گوارش: از جمله سوءجذب مواد مغذی به دلیل از دست دادن ویلی و میکروویل. همچنین انعطاف‌ناپذیری قسمت پایین مری را به دلیل رسوب کلاژن بیش از حد نشان می‌دهد که باعث ریفلاکس مری می‌شود و می‌تواند منجر به عوارضی مانند بارت مری شود. بیمار می‌تواند علائمی مانند مشکل بلع، استفراغ یا اسهال داشته باشد.

مراحل انجام آزمایش SCL-70

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

داروهایی که موجب نتایج اشتباه در این آزمایش می‌شوند:

 • اسیدآمینوسالیسیلیک
 • ایزونیازید
 • متیل دوپا
 • پنی‌سیلین
 • پروپیل تیواوراسیل
 • استرپتومایسین
 • تتراسایکلین

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش SCL-70 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش SCL-70

به یاد داشته باشید که تشخیص بیماری با بررسی علائم و نتایج آزمایش صرفاً توسط پزشک باید انجام گیرد. اما به‌طور کلی اگر آنتی‌بادی‌های ضد SCL-70 در خون شما وجود داشته باشد، یک نشانگر خاص از نوع انتشار اسکلروز سیستمیک است. این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن شما در حال ساخت آنتی‌بادی‌های خودکار علیه توپوایزومرازهای DNA شماست و به غیر از مشکلات پوستی، عوارض نیز می‌تواند رخ دهد:

 • مشکلات ریوی و قلبی
 • ناهنجاری‌های دستگاه گوارش
 • اختلال عملکرد کلیه

اگرچه این تست فقط در ۶٠% بیماران نتیجه مثبت است ولی مثبت شدن آن، اسکلرودرما را تأیید می‌کند.

توجه داشته باشید که فقدان آنتی‌بادی اسکلرودرما تشخیص PSS یا CREST را رد نمی‌کند.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Topoisomerase I, topo-I or ATA

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Antinuclear antibodies (ANA), Anti-centromere antibodies (ACA), Anti-histone antibodies (AHA)

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.