آزمایش آنتی بادی ضد ساکارومایسس سرویزیه (ASCA)

آنتی‌بادی‌های ضد Saccharomyces cerevisiae (ASCA) پروتئین‌های ایمنی هستند که در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) یافت می‌شوند. IBD یک بیماری مزمن است که با بافت‌های متورم و آسیب‌دیده در دستگاه روده مشخص می‌شود. آزمایش ASCA این آنتی‌بادی‌ها را در خون تشخیص می‌دهد.

Saccharomyces cerevisiae که با نام S. cerevisiae نیز شناخته می‌شود، نوعی مخمر رایج است که در مواد غذایی مختلف یافت می‌شود. رابطه بین وجود این آنتی‌بادی‌ها و دخالت آنها در ایجاد بیماری التهابی روده در حال حاضر درک نشده است.

هدف از انجام آزمایش ASCA

آزمایش آنتی‌بادی‌های ضد ساکارومایسس سرویزیه (ASCA) برای کمک به تمایز بین دو نوع شایع از بیماری التهابی روده یعنی بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC) استفاده می‌شود. این تست معمولا شامل تشخیص دو کلاس مختلف ASCA در خون، IgG و IgA است.

IBD در درجه اول از طریق ارزیابی‌های غیرآزمایشگاهی مانند بیوپسی روده شناسایی می‌شود. با این حال، در برخی موارد، تشخیص بین CD و UC دشوار است. آزمایش ASCA اغلب همراه با تست آنتی‌بادی‌های سیتوپلاسمی ضد نوتروفیل (pANCA) ضد هسته‌ای برای کمک به تعیین نوع IBD یک فرد تجویز می‌شود. حضور ASCA در CD شایع‌تر است، در حالی که pANCA در UC با احتمال بالاتری وجود دارد. سایر آزمایش‌های آنتی‌بادی نیز می‌توانند در ترکیب با آزمایش ASCA مانند آنتی‌بادی Anti-CBir1 و Anti-Omp C استفاده شوند.

آنچه در آزمایش ASCA اندازه‌گیری می‌شود

علائم و شدت IBD از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است در طول زمان نوسان داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری دچار دوره‌های تشدید بیماری می‌شوند که پس از آن، دوره‌هایی از علائم کاهش‌یافته یا حتی بهبودی را تجربه می‌کنند. دو نوع متداول IBD شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است. بیماری کرون می‌تواند بر هر بخشی از دستگاه روده، از دهان تا مقعد تأثیر بگذارد، اما عمدتاً در روده کوچک و یا در روده بزرگ یافت می‌شود، در حالی که کولیت اولسراتیو در روده بزرگ رخ می‌دهد.

تشخیص بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو معمولا بر اساس آزمایش آندوسکوپی و بررسی نمونه‌های بیوپسی از روده انجام می‌شود. از آنجا که هر دوی این بیماری‌ها در روده بزرگ را می‌توان یافت، گاهی حتی با استفاده از بیوپسی، تشخیص بین این دو دشوار است. در این صورت تست ASCA می‌تواند مفید باشد زیرا ASCA در افراد مبتلا به بیماری کرون بسیار بیشتر از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو یافت می‌شود.

دو کلاس آنتی‌بادی Saccharomyces cerevisiae وجود دارد که توسط بدن تولید می‌شود، ASCA IgG و ASCA IgA. تست معمولا شامل هر دو کلاس است. ASCA IgG ممکن است شدت بیماری و نیاز به جراحی را به عنوان یک گزینه درمانی پیش‌بینی کند.

چه زمانی باید تست ASCA را انجام داد؟

آزمایش ASCA در درجه اول زمانی انجام می‌شود که یک فرد علائم نشان‌دهنده IBD داشته باشد و پزشک در تلاش برای تمایز بین CD و UC باشد.

علائم و نشانه‌های IBD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و گرفتگی شکم
 • اسهال
 • خونریزی مقعدی
 • تب
 • خستگی
 • علائم مرتبط با مفاصل، پوست، استخوان و اندام‌ها
 • تأخیر در رشد و عقب‌ماندگی در کودکان

مراحل انجام آزمایش ASCA

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش ASCA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش ASCA

نتیجه مثبت ASCA به معنای تشخیص CD، UC یا IBD نیست، اما احتمال ابتلا به IBD را بیشتر می‌کند.

جواب آزمایش ASCA اغلب در ارتباط با نتایج تست pANCA تفسیر می‌شود:

 • اگر ASCA مثبت و pANCA منفی باشد، احتمال دارد که فرد CD داشته باشد.
 • اگر ASCA منفی و pANCA مثبت باشد، احتمالا فرد مبتلا به UC است.

نتیجه منفی برای ASCA و pANCA لزوماً وجود IBD را رد نمی‌کند. فردی که نتایج آزمایش منفی دارد ممکن است در واقع CD، UC و یا نوع دیگری از IBD داشته باشد.

وجود آنتی‌بادی‌های متعدد (ASCA، anti-CBir1، anti-Omp C) ممکن است نشان‌دهنده احتمال ابتلا به یک بیماری تهاجمی‌تر باشد، اما نتایج منفی، بیماری تهاجمی را رد نمی‌کند.

مقدار ASCA موجود در خون ممکن است با شدت علائم یا وضعیت فرد ارتباط نداشته باشد و نمی‌تواند برای نظارت بر پاسخ به درمان به کار گرفته شود.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Anti-Saccharomyces cerevisiae mannan antibodies, ASCA

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Antineutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA, MPO, PR3), Calprotectin Fecal Test, Lactoferrin, Fecal Immunochemical Test, Stool Culture, Ova and Parasite Exam

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.