آزمایش آنتی بادی ویمنتین سیترولین دار جهش‌یافته (Anti-MCV)

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی (RA) یک عارضه مزمن و یکی از شایع‌ترین بیماری‌های خود-ایمنی است که اکثراً مفاصل را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. روماتیسم مفصلی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن (که اصولا به محافظت از بدن در برابر عفونت و بیماری کمک می‌کند) اشتباهاً به بافت‌های خود حمله می‌کند. این بیماری باعث درد ، تورم ، سفتی و از دست رفتن کارایی مفاصل می‌شود.

تعیین اتوآنتی‌بادی علیه ویمنتین سیترولینه جهش‌یافته (Anti-MCV) در تشخیص بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) خصوصاً در بیماران روماتوئیدی که فاکتور روماتوئید آنها منفی است (سرم‌های RF منفی) کاربرد دارد. به عبارت دیگر، این آزمایش در تشخیص زودرس RA و درمان مؤثرتر این بیماری مفید خواهد بود.

به عنوان یک مشخصه مؤثر، Anti-MCV برای ارزیابی پیشرفت آرتریت روماتوئید همراه با سایر تست‌های آزمایشگاهی (RF و Anti-CCP) و یافته‌های بالینی استفاده می‌شود.

هدف از انجام آزمایش Anti MCV

Anti-MCV یا آنتی‌بادی‌های اصلاح شده ویتامین سیترولینه، اتوآنتی‌بادی‌هایی هستند که در خون افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی یافت می‌شوند. این آنتی‌بادی‌ها، پروتئینی به نام ویمنتین سیترولین‌شده را هدف قرار می‌دهند که در مفاصل ملتهب افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید دیده می‌شود. وجود آنتی‌بادی‌های ضد MCV با بیماری شدیدتر و آسیب مفصلی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید همراه است. تست Anti-MCV در تشخیص آرتریت روماتوئید و نظارت بر فعالیت و پیشرفت بیماری می‌تواند مفید باشند. همچنین برای تشخیص افتراقی RA از بیماری‌هایی استفاده می‌شود که علائم مشابهی ایجاد می‌کنند، مانند آرتریت پسوریاتیک یا لوپوس اریتماتوز سیستمیک.

آنچه در آزمایش Anti MCV اندازه‌گیری می‌شود

Anti MCV یک آزمایش خون است که مقدار آنتی‌بادی‌های پپتید سیترولین‌دار ضد حلقوی را در جریان خون افراد اندازه‌گیری می‌کند. این آنتی‌بادی‌ها زمانی توسط سیستم ایمنی تولید می‌شوند که به اشتباه بافت‌های خود بدن را هدف قرار دهند و منجر به التهاب و آسیب شوند.

در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی، این آنتی‌بادی‌ها به‌طور خاص پروتئین‌هایی را هدف قرار می‌دهند که از طریق فرآیند سیترولیناسیون اصلاح شده‌اند، که یک روند طبیعی در بسیاری از فرآیندهای سلولی است. سیترولیناسیون نوعی اصلاح پروتئین است که در آن، نیتروژن موجود در اسید آمینه آرژنین با اکسیژن جایگزین شده و آن را به سیترولین تبدیل می‌کند. پروتئین اصلاح‌شده (سیترولینه) ممکن است به عنوان یک عامل خارجی شناخته شود و در نتیجه یک پاسخ التهابی خود-ایمنی را آغاز کند.

چه زمانی باید تست Anti MCV را انجام داد؟

تست Anti MCV یک آزمایش خون است که برای کمک به تشخیص روماتیسم مفصلی و تمایز آن از سایر اَشکال آرتریت استفاده می‌شود. برخی از علائم رایج آرتریت روماتوئید عبارتند از:

 • درد و سفتی مفاصل
 • تورم و حساسیت
 • احساس خستگی
 • کاهش وزن
 • تب
 • بدشکلی مفاصل

در کنار علائم بالینی، تست Anti MCV احتمالا همراه با سایر آزمایش‌ها مانند فاکتور روماتوئید (RF)، پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و تست سرعت رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) برای کمک به تأیید تشخیص RA تجویز شود. تست Anti MCV پیش‌بینی‌کننده مفیدی برای شدت روماتیسم مفصلی است. میزان بالاتر آنتی‌بادی‌های Anti MCV در خون با بیماری شدیدتر و پیش‌آگهی ضعیف‌تر همراه است.

مراحل انجام آزمایش Anti MCV

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Anti MCV در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Anti MCV

کاربرد اصلی و مهم این آزمایش این است که آنتی‌بادی‌ها را در همان اوایل ظهور برای تشخیص روماتیسم مفصلی را نشان می‌دهد و قبل از ظاهر شدن علائم بیماری، درمان سریع و اولیه را ممکن می‌سازد.

مقادیر نتیجه تست می‌تواند به صورت زیر باشد:

 • نتیجه مثبت: مقادیر مساوی و یا بیشتر از ۲۰U/ml
 • نتیجه منفی: مقادیر کمتر از ۲۰U/ml

دقت و صحت مقادیر آزمایش Anti MCV ارتباط معناداری با پیشرفت بیماری آرتریت روماتوئید دارد. مزیت اصلی این تست، ظاهر شدن زودهنگام این آنتی‌بادی‌ها در سرم، قبل از پیشرفت روماتیسم مفصلی و زمان کافی برای درمان مؤثرتر بیماری است.

همچنین باید توجه داشت:

 • تشخیص قطعی بیماری بر اساس نتایج یک آزمایش امکان‌پذیر نیست و پزشک پس از بررسی تمامی یافته‌های بالینی و آزمایشگاهی، قادر خواهد بود وضعیت بیماری را ارزیابی کند.
 • نتیجه منفی Anti MCV، لزوماً وجود بیماری روماتیسم مفصلی را رد نمی‌کند.
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Anti mutated citrullinated vimentin antibodies

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Anti-CCP, RF

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.